Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavel Brázda opět vystavuje ve Zlíně

  12:27aktualizováno  12:27
Zlín - V Kafírně zlínského knihkupectví Archa je do 15. května výstava xerografií malíře Pavla Brázdy. Je naní k vidění asi šedesát Brázdových obrázků, které byly nedávno vystaveny v pražském Mánesu.
V článku si přečtěte recenzi na výstavu Pavla Brazdy.
Ve fotogalerii jsou snímky obrazů.

Po rozsáhlé výstavě ve zlínském Domě umění ke konci loňského roku má zlínské publikum opět možnost setkat se s pracemi „umělce bez kompromisu, outsidera z přesvědčení", uhrančivého Pavla Brázdy.

V listopadu loňského roku při společné expozici se svou ženou Věrou Novákovou vystavil především díla z padesátých a šedesátých let a pouze naznačil, kudy se ubírá jeho tvorba současná.

Tentokrát v komorním prostředí Kafírny Archa předstupuje před diváky v plné síle a s rozkoší sobě vlastní doslova zaplavuje stěny kavárny padesáti pěti xerografiemi. Pochopitelně je to jen pouhá desetina toho, co se objevilo v zimě na výstavě v Mánesu, ale vzhledem k miniprostoru Kafírny i tento malý fragment je strhující.

Čtyřiasedmdesátiletý Pavel Brázda ani tentokrát ve Zlíně nebilancuje, neshrnuje svoji dosavadní tvorbu. Právě naopak. Tak jako po roce 1948 a další dlouhé desítky let s vědomím tehdejších poměrů samozřejmě přijímal své postavení mimo oficiální kulturní dění, stejně i nyní, chápaje svou situaci s nezkrotnou vášní, až s umíněnou vehemencí, kráčí vstříc novým projektům.

Bez sentimentu navazuje na svá starší témata, vrací se zpět k dříve rozpracovaným dílům. Ovšem činí tak zcela současně.

Od samého počátku jeho tvorby provokoval Brázdu technický pokrok jako podstatný element lidského vývoje. Naprosto přirozeně vytváří novou grafickou techniku - xerografii. Kdy v první polovině devadesátých let experimentoval s její černobílou podobou, aby pak později v polovině druhé zaplavily tváře a postavy na Brázdových obrazech charakteristické latexové barvy.

Autor však postoupil ještě dál a tyto barevné kopie na barevných papírech všelijak vystřihuje a lepí na jiné barevné papíry. Vytváří tedy za pomoci strojů a rukou koláže, do nichž dokonce občas vkládá i text.

Množství pestrých grafik naplňujících stěny Kafírny Archa vizuálně splývá v jeden efektní celek, který zdánlivě popírá samostatný smysl jednotlivých záznamů.

Ovšem to by nebyl Pavel Brázda bez svých kouzelných příběhů, sarkastických hříček a melancholických her. Člověk a jeho úděl je hlavním hrdinou Brázdova divokého reje.

Za ďábelským šklebem celé instalace schovává se obyčejný člověk hledající sama sebe. Ať je to bába s dědkem, žena balancující na mužově protáhlém nose, nebo chlap u piva, jehož hlava splývá s kulatým sluncem. Stále je to ten odvěký lidský příběh o odvaze a strachu, o konání a nekonání, o životě a smrti.

Výstava potrvá do 15. května.

Xerografie Pavla Brázdy ve zlínské Kafirně Archa

Xerografie Pavla Brázdy ve zlínské Kafirně Archa

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz