Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavel Brázda opět vystavuje ve Zlíně

  12:27aktualizováno  12:27
Zlín - V Kafírně zlínského knihkupectví Archa je do 15. května výstava xerografií malíře Pavla Brázdy. Je naní k vidění asi šedesát Brázdových obrázků, které byly nedávno vystaveny v pražském Mánesu.
V článku si přečtěte recenzi na výstavu Pavla Brazdy.
Ve fotogalerii jsou snímky obrazů.

Po rozsáhlé výstavě ve zlínském Domě umění ke konci loňského roku má zlínské publikum opět možnost setkat se s pracemi „umělce bez kompromisu, outsidera z přesvědčení", uhrančivého Pavla Brázdy.

V listopadu loňského roku při společné expozici se svou ženou Věrou Novákovou vystavil především díla z padesátých a šedesátých let a pouze naznačil, kudy se ubírá jeho tvorba současná.

Tentokrát v komorním prostředí Kafírny Archa předstupuje před diváky v plné síle a s rozkoší sobě vlastní doslova zaplavuje stěny kavárny padesáti pěti xerografiemi. Pochopitelně je to jen pouhá desetina toho, co se objevilo v zimě na výstavě v Mánesu, ale vzhledem k miniprostoru Kafírny i tento malý fragment je strhující.

Čtyřiasedmdesátiletý Pavel Brázda ani tentokrát ve Zlíně nebilancuje, neshrnuje svoji dosavadní tvorbu. Právě naopak. Tak jako po roce 1948 a další dlouhé desítky let s vědomím tehdejších poměrů samozřejmě přijímal své postavení mimo oficiální kulturní dění, stejně i nyní, chápaje svou situaci s nezkrotnou vášní, až s umíněnou vehemencí, kráčí vstříc novým projektům.

Bez sentimentu navazuje na svá starší témata, vrací se zpět k dříve rozpracovaným dílům. Ovšem činí tak zcela současně.

Od samého počátku jeho tvorby provokoval Brázdu technický pokrok jako podstatný element lidského vývoje. Naprosto přirozeně vytváří novou grafickou techniku - xerografii. Kdy v první polovině devadesátých let experimentoval s její černobílou podobou, aby pak později v polovině druhé zaplavily tváře a postavy na Brázdových obrazech charakteristické latexové barvy.

Autor však postoupil ještě dál a tyto barevné kopie na barevných papírech všelijak vystřihuje a lepí na jiné barevné papíry. Vytváří tedy za pomoci strojů a rukou koláže, do nichž dokonce občas vkládá i text.

Množství pestrých grafik naplňujících stěny Kafírny Archa vizuálně splývá v jeden efektní celek, který zdánlivě popírá samostatný smysl jednotlivých záznamů.

Ovšem to by nebyl Pavel Brázda bez svých kouzelných příběhů, sarkastických hříček a melancholických her. Člověk a jeho úděl je hlavním hrdinou Brázdova divokého reje.

Za ďábelským šklebem celé instalace schovává se obyčejný člověk hledající sama sebe. Ať je to bába s dědkem, žena balancující na mužově protáhlém nose, nebo chlap u piva, jehož hlava splývá s kulatým sluncem. Stále je to ten odvěký lidský příběh o odvaze a strachu, o konání a nekonání, o životě a smrti.

Výstava potrvá do 15. května.

Xerografie Pavla Brázdy ve zlínské Kafirně Archa

Xerografie Pavla Brázdy ve zlínské Kafirně Archa

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz