Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavel Bobek v době hlubokého temna učil angličtinu zpěvem

  8:11aktualizováno  8:11
Krátce před koncem roku vyšlo Pavlu Bobkovi velmi zajímavé archivní album, které připomíná dnes už pozapomenutou část jeho kariéry: etapu, kdy český národ v době hlubokého temna 70. let učil v televizi anglicky.

Pavel Bobek: Singing Ya Ya Youpie | foto: EMI

Ačkoli s výjimkou období zdravotních potíží nikdy z hudební scény nezmizel, v posledních letech patří Pavel Bobek mezi ty legendy české populární hudby, kterým se podařilo chytit další dech a hlavně, což je to nejdůležitější, nalézt nové, výrazně mladší publikum.

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Sehrály v tom roli minimálně tři podstatné faktory. V roce 2008 vystoupil Pavel Bobek jako jedna z hvězd rockového festivalu v Trutnově, kde jeho blok nadšeně přijaly a spolu s ním si jeho evergreeny zazpívaly tisíce lidí z úplně jiného světa i generace.

O dva roky později si zpěvák splnil sen a přímo v americkém Nashvillu natočil album coververzí písní z repertoáru Johnnyho Cashe Víc nehledám... Cash je pro podstatnou část střední a mladší generace ikonou a pro mnohé vlastně jediným zástupcem hudby country, kterého jsou ochotni akceptovat. Bobek jeho roli převzal v českém kontextu.

A za třetí, Pavel Bobek má kolem sebe v současné době hudební partnery, kteří jsou široce akceptováni v nadžánrovém kontextu, tedy hudebníky tak či onak spojené s kapelou Druhá tráva Roberta Křesťana. Přijali jej "za svého" a kooperace je prospěšná pro obě strany.

Zpěvák Pavel Bobek.

Důsledkem toho, že Pavel Bobek prožívá comeback (sice možná ne tak prvoplánový a na první pohled viditelný jako jeho kolega Václav Neckář, ale možná o to trvalejší), je samozřejmě i zvýšený zájem hudebních vydavatelství o jeho nahrávky. Letos tak vydal novinkové album Kruhy a v závěru roku archivní titul Singing Ya Ya Youpie. Připomíná už málem zapomenutou fázi Bobkovy kariéry.

Dnes už to bude působit jako "bájná vyprávění starců", ale skutečně bývaly doby, kdy slyšet angličtinu z českého televizního vysílání bylo absolutní unikum. A televizní kurs tohoto "nejimperialističtějšího ze všech jazyků" byl, zvláště v roce 1977, kdy vznikl, skoro revolucí.

V každém pokračování právě Pavel Bobek, který zde plnil i funkci "učitele", zazpíval jednu lidovou nebo zlidovělou písničku v angličtině. Právě z tohoto portfolia byl základ aktuálního alba sestaven.

Od Pavla Bobka tak slyšíme – s mimořádným vkusem a citem zazpívané – i ty často "nejprovařenější" písničky, z nichž většina zdomácněla i v našich zpěvnících s českými texty.

U nejslavnějších "hitovek" jako jsou Waltzing Matilda, Irene Good Night, White Christmas, Jingle Bells nebo Clementine nám samozřejmě "na první dobrou" naskočí, o které songy se jedná.

Pavel Bobek

Při poslechu pak zjistíme, že The Foggy, Foggy Dew je vlastně Když padla rosa do jetele, známá od Voskovce a Wericha, What Shall We Do With a Drunken Sailor klasická táboráková vyřvávačka V hospodě U tří bernardýnů, Beer Barrel Polka je samozřejmě Vejvodova Škoda lásky a Auld Lang Syne slavný Valčík na rozloučenou.

Písničky v televizi nazpíval Pavel Bobek původně jen za doprovodu klavíru Miloše Nopa – a některé z písniček, známé jinak z širokých orchestrálních aranžmá, jako je třeba White Christmas, mají v tomto základním obsazení nádherný rozměr přirozenosti a prostoty.

Producent alba Luboš Malina nyní původní nahrávky doplnil dalšími party, které přitočili k Nopovu klavíru členové Druhé trávy. Některým číslům výrazně prospěli (Irene Good Night), jinde jsou jejich party spíš "do počtu", ale nepřekážejí.

Jestli albu něco vytknout, tak je to téměř zcela pominutá informační stránka bookletu. O původu nahrávek a okolnostech jejich vzniku se nedozvíme ani slovo, chybí například i jméno zpěvačky, které patří hloas v Oh No, John. Ale to je bohužel odvrácená strana "chytání píležitosti za pačesy" u nás už jaksi tradičně.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Hlavní hvězdou Colours bude držitel jedenácti Grammy Pharrell Williams

Producent Pharrell Williams odehrál svou tuzemskou premiéru 17.9. 2014 v...

Festival Colours of Ostrava ohlašuje dalších dvacet nových zahraničních jmen. Mezi nimi je největší hvězdou kapela...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz