Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavel Bobek na Folkových prázdninách hravě obstál v silné konkurenci

  15:34aktualizováno  15:34
Ačkoliv Pavel Bobek zahajoval už ve čtvrteční podvečer již šestý hlavní koncert letošního ročníku Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou a nevděčnou roli mu ztěžovaly i občasné přeháňky, v konkurenci skvělých zahraničních hostů, kteří přišli po něm, velmi dobře obstál.

Pavel Bobek na Folkových prázdninách 2012 v Náměšti nad Oslavou | foto: Ivan Prokop

Pavel Bobek a Malinaband na Folkových prázdninách 2012 v Náměšti nad Oslavou

Pavel Bobek a Malinaband

Festival Folkové prázdniny je jedním z těch, které "matou názvem": folk v úzkém slova smyslu se zde hraje oproti dávné minulosti už jen velice okrajově. Hlavní záběr dramaturgie, která je z letních akcí v Česku bezesporu jednou z nejoriginálnějších, je především world music rozličných proveniencí, ale také hudba tak či onak alternativní. A mají tu rádi legendy, jak o tom svědčilo třeba pondělní vystoupení Vladimíra Mišíka nebo právě čtvrteční blok Pavla Bobka.

Bobkův blok byl samozřejmě poskládán především z klasických hitů jako je Má dívka N, Oh Ruby, nechtěj mi lásku brát, Pojď stoupat jak dým, z těch novějších třeba Muž, který nikdy nebyl in nebo springsteenovka Dálniční hlídka. Svůj repertoár ale Pavel Bobek obohatil i ukázkou z aktuálního alba Kruhy. Titulní píseň z něj vyšla neméně dobře.

Fotogalerie

Bobek, který byl ve zjevně dobré formě (byť na pódiu střídal sezení se stáním), má obrovskou výhodu: může se opřít o skvělou kapelu Malinaband, kterou tvoří muzikanti z Druhé trávy, vedení bendžistou a v tomto případě nejčastěji kytaristou Lubošem Malinou. Když kapela "jede", může si zpěvák dovolit pohrávat s frázováním tak, jak to Bobek celý život dělá, aniž by kohokoli cokoli zarazilo. Milým zpestřením bloku bylo vystoupení písničkářky Katky Garcíi v několika sólových písních i duetech s Bobkem.

Světově bezesporu nejznámější účinkující čtvrtečního koncertu na Folkových prázdninách a jedněmi z největších hvězd letošního ročníku tohoto festivalu vůbec byla dvojice malijského kytaristy a zpěváka Habiba Koitého a jeho amerického (ve Skandinávii však žijícího) kolegy Erika Bibba.

Habib Koité a Eric Bibb na Folkových prázdninách 2012 v Náměšti nad Oslavou

Habib Koité a Eric Bibb

Jejich v podstatě příležitostné duo, které vzniklo za účelem natočení alba Brothers In Bamako (které vyjde oficiálně v září, ale bylo k mání už v Náměšti) a odehrání koncertní šňůry, má ambici hledat styčné plochy mezi západoafrickým a afroamerickým pohledem jak na píseň jako takovou, tak na žánr blues, který – právě z oněch dvou geografických pohledů – oba protagonisty spojuje.

A dařilo se jim to parádně. Dva naprosto rozdílné styly hry na kytaru (Bibbova vlastně dost ortodoxní ve smyslu bluesovém, ale i folkovém, Koitého originální, rytmicky specifické hraní, navíc s osobitým, velmi nahaleným zvukem) se vzájemně doplňovaly a zejména ve skladbách tradičnějšího charakteru, ať už z africké nebo americké strany, byla jejich kooperace vynikající. A to přesto, že zjevně každý z obou hudebníků vlastně v nitru cítí hudbu úplně jinak, hlavně v rytmickém, ale i stavebném smyslu. Zájemci, kteří jejich vystoupení zmeškali, mají ještě v listopadu dvojí možnost v Praze a v Šumperku v rámci festivalu Blues Alive.

Závěr večera v hlavním programu (ten byl prokládán menšími bloky na vedlejší scény, hrálo se divadlo i folk) obstarali kanadští Nicolas Pellerin et Les Grands Hurleurs. Tedy instrumentálně mimořádně disponované trio zpívajícího a dupáním rytmus udávajícího houslisty, jehož jméno je součástí názvu kapely.

Nicolas Pellegrin na Folkových prázdninách 2012 v Náměšti nad Oslavou

Nicolas Pellegrin

Toho doplňuje hráč na akustickou, ale často elektronicky zkreslovanou kytaru a rychloprstý baskytarista. Kapela sice velkou část hlediště roztančila a přítomné muzikanty nechala stát paf nad svými hráčskými závody, chvílemi jako by ale jejímu projevu chyběl nějaký hlubší smysl. Nebylo lze se zbavit pocitu, že právě tohle trio by mohlo posloužit za příklad okřídleného tvrzení, že méně je více.

Folkové prázdniny, které začaly minulou sobotu, pokračují ještě do nadcházející soboty. Očekává se spousta zajímavé hudby. Na pátečním koncertě zahrají například Jiří Stivín nebo známá polská Kapela ze wsi Warszawa, v sobotu festival vyvrcholí mj. kapelami Traband, Čankišou nebo Shtetl Superstars.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Najdete na iDNES.cz