Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pavel Anděl: Budu kormidelníkem

  22:44aktualizováno  22:44
Po Karlovi Šípovi, Miroslavu Žbirkovi či Michalu Horáčkovi je to herec a moderátor Pavel Anděl, který se ujme role průvodce sobotního ceremoniálu Cen Akademie 2000. Zkušenosti Anděl sbíral v rádiu Evropa 2 a v televizích Prima i Nova.

Nyní uvádí v České televizi pořad Noc s Andělem a zároveň připravuje prestižní anketu videoklip desetiletí.

Jaký máte vztah k cenám hudební akademie?
Myslím si, že ceny akademie by měly být. Loni mě docela příjemně překvapily, částečně díky tomu, že byla oceněna skupina -123 minut. Ovšem hudební akademie se musí rozhodnout, jestli chce být Českým slavíkem nebo cenou odborníků. Akademie vykročila správným směrem, ale pak se jakoby rozmyslela a ten uvažovaný dlouhý krok zkrátila. Zůstala stát napůl cesty. Loňské výsledky i letošní nominace tomu odpovídají. Já bych chtěl přispět k tomu, aby se ceny posunuly dál.

Jaký bude váš způsob moderování?
Nemyslím si, že bych měl do ceremoniálu příliš zasahovat. Jsem najatý jako průvodce večera.

Ve svém pořadu Noc s Andělem se řídíte vlastním vkusem a názorem. Necháte ho v šatně ve prospěch diplomatického moderování ve Veletržním paláci?
Pořad se jmenuje slavnostní předávání výročních cen akademie a tohoto zadání se budu držet, aniž bych popřel sám sebe. Noc s Andělem má velmi uzavřený okruh televizních diváků. Je to asi desetina z množství, které bude sledovat přenos v České televizi. Většina diváků mě vlastně nezná. Změna to pro ně nebude žádná. Přijde nový člověk. Bylo by zcestné navazovat na Noc s Andělem, kterou většina lidí nikdy neviděla. Bude v pořádku, když ceny provedu tak, že nic neshodím, nebudu blekotat, řeknu věci správně česky. V okamžiku kdy se bude cokoli nečekaného dít, umně zaimprovizuji. Pokud bude přenos hezky frčet, dostrkám ho do konce. Jakmile začne ceremoniál váznout či přetékat, tak ho zkrátím. Budu něco jako kormidelník. Nesmím lidem vadit a nebudu na sebe zbytečně strhávat pozornost. Přenos není o mně, ale o lidech, kteří dostávají ceny. Pamatuji si, jak Marek Eben začínal s moderováním cen Tý Tý. První dva ročníky se držel zpátky. Až potom, když si osahal terén, si začal víc "dovolovat". Pokud si budeme s akademií vzájemně vyhovovat, byl bych rád, kdyby příští ročník proběhl trochu jinak. Snažil bych se mluvit víc s předsedou Michalem Horáčkem a dalšími lidmi okolo akademie, abychom si navzájem vyšli vstříc. Podle mého názoru není možné ustrnout v tomto stavu.

Budete mít kvádro?
S výtvarníkem Šimonem Cabanem jsme hovořili o jakémsi kostýmu. Protože Šimona znám, tak se na to trochu těším. Takový okamžik bych si možná rád dovolil. V tom se může projevit moje role. Začnu v kvádru a pak se objevím v obleku, který bude odpovídat situaci. Láká mě to víc než křečovitá slovní ekvilibristika.

Máte nějaký vnitřní kompas, podle kterého se při moderování řídíte?
Určitě je to intuice, zkušenost a sebereflexe. Na své pořady se znovu dívám. Pěstuji si návyk, abych při živém vysílání neprošvihl klíčové okamžiky, které posunou pořad dál a udrží ho v tempu.

Je moderování srovnatelné s herectvím nebo jinou uměleckou profesí?
Základní okamžik, který spojuje moderátora s hercem se jmenuje jevištní performance. A to je umění naslouchat. To je dialog. Člověk vždycky musí vést dialog. Jakmile vede monolog, je ztracen. I když herec mele nějakou roli, obrací se k lidem. Pokud uvádím pořad Noc s Andělem a zvu si hosty, kteří mě zajímají a od nichž se chci něco dozvědět, vedu rozhovor jakoby za publikum. Musí to zajímat někoho jiného než mě a lidi musí našemu rozhovoru rozumět.

Pomohla vám v tom zkušenost z divadla?
Z divadla jsem se naučil od paní Jany Hlaváčové, jak je důležité hledat si na jevišti oči. Přes partnerovy oči se hraje nejlépe. Stejné to je, když vedu dialog. Člověk, se kterým vedu rozhovor, okamžitě pozná, jestli mě zajímají jeho odpovědi. I proto chodí do Noci s Andělem lidé, kteří obvykle do televize nepřijdou. Poznají, že pořad není o mně, ale o nich. A teď přeskočím k Cenám hudební akademie. K lidem, kteří se usadí v sále i u obrazovek, budu stejně vstřícný jako ke svým hostům v Noci s Andělem. Je to pro mě pokus a výzva, jestli jsem schopen obsáhnout Veletržní palác a spoustu tisíc televizních diváků, aniž bych říkal vtipy nebo si z někoho utahoval. Snad mezi námi zafunguje dialog. Můžu si myslet o Akademii, co chci, ale sedí tam spousta lidí, kterých si vážím. Jestli jsou právě oni ve větším nebo menším zastoupení? V okamžiku, kdy vstoupím na jeviště, se to maže, i když v sále třeba uvidím pár blbů, kteří tam nemají co dělat. Ale to je věc dalšího vývoje, který buď ovlivním nebo neovlivním. I mezi nominovanými je spousta lidí, které mám rád.

Co říkáte na výkon Jaroslava Duška, který nedávno uváděl anketu Český lev?
To byl zlomový okamžik v historii Českého lva. Jarda Dušek nastoupil nečekanou cestu. Ceremoniál byl napůl legrace a napůl sláva. Možná měl mít Dušek nad sebou větší bič. Spousta nádherných okamžiků a vtipů se obalila balastem přebytečných slov. Asi bylo těžké připravit a spustit tento model. Příští rok se může vyloupnout do krystalické podoby.

Prý byl Dušek větší hvězda než držitelé cen. Má to tak být?
Byl jsem se podívat na oscarový ceremoniál. Moderátor Billy Crystal je hvězdou večera. Lidi se těší, až přijde a on je pak stále přítomný na pódiu. Publikum se samozřejmě těší i na vítěze jednotlivých kategorií, ale zároveň napjatě očekává, jaký Crystal vymyslí vtip. Taková vyváženost cenám sluší. Ovšem najít člověka, který utáhne přenos, je strašně těžké. Přeji Jardovi Duškovi, aby se mu to povedlo. Filmová i hudební akademie zoufale hledá moderátora několik let.

Když mluvíte o Crystalovi, je to i vaše představa ideálního průvodce?
Samozřejmě že ano, lhal bych, kdybych tvrdil opak. Ale člověk musí začít od nuly. Je téměř nemožné, aby se za současné situace vyloupl moderátor, který bude hvězdou večera. Hudební i jiné ceny musí mít nejdříve pevné základy a jasný řád. Teprve pak se na těchto základech může někdo postavit a vytvářet vlastní platformu.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nejúspěšnějšími v Andělích byli Charlie Straight. Získali tři ceny

Anděl 2010 - Charlie Straight

Vyhlášení hudebních cen Anděl zahájila moderátorka Tereza Pergnerová výzvou k minutě ticha za polské oběti leteckého...

Favorit Andělů Charlie Straight: Když vyhrajeme, možná se svlékneme

Charlie Straight

Černým koněm letošních Andělů se překvapivě stala třinecká kapela Charlie Straight, která loni debutovala deskou She's...

Žánroví Andělé dolétli k Žambochům, cenu mají i Květy a Jaromír Honzák

Jaromír Honzák

Vítězi žánrových kategorií výročních cen Akademie populární hudby Anděl za loňský rok se stali Květy, Green Smatroll,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz