Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paulo Coelho má vzor. Coelha. Bohužel

  7:20aktualizováno  7:20
Možná ani nemá smysl knihy slavného Brazilce Paula Coelha (1947) recenzovat. O tom, že jsou v mnoha případech po literární stránce slabé a silně odvozené, jeho příznivce stejně nepřesvědčíte.

Spisovatel Paulo Coelho | foto: Profimedia.cz

Nevěří kritikům, ale svému Coelhovi, který jim v určitou chvíli projasnil  život – alespoň tak mi to líčila jedna fanynka.

A tak každá nová Coelhova kniha v češtině dobývá lehce bestsellerové žebříčky. Platit to bude i o Bridě, která z coelhovské vlny posledních let vybočuje: nejde totiž o novinku, ale o starší titul z roku 1990.

Coelho Bridu napsal po proslulém Alchymistovi (1988), ale závratný úspěch se mu zopakovat nezdařilo – a to obě knihy předznamenal citátem z Evangelia sv. Lukáše. Vlastně i dnes patří Brida mezi méně známá Coelhova díla. Právem?

Před pupkem byla měchačka
I když český nakladatel Bridu srovnává se zmíněným Alchymistou, mnohem případnější by ji bylo konfrontovat s titulem o šestnáct let pozdějším, Čarodějkou z Portobella.

Ale bez sklonů k masochismu to snad ani nelze – pokud nechcete zjistit, jak rád si autor "vypůjčuje" motivy svých vlastních knih. Irská čarodějka Brida je totiž starší – a o něco lepší – variací rumunské čarodějky Athény. Obě jsou mladé, krásné, citlivé a předurčené k magii. A jako všichni Coelhovi hrdinové i ony cosi usilovně hledají, až to nakonec objeví ve svém pokornějším nitru.

V Čarodějce z Portobella i v Bridě autor sugeruje pocit skutečného příběhu a skutečné postavy, která mu svůj srdceryvný příběh kdesi vypráví a váhavě souhlasí se zveřejním.

V obou knihách se extaticky tančí, udržuje nelehká "Tradice" a klenou mosty mezi viditelným a neviditelným. Vystupují tu přísní mistři, kteří "zasvěcují" novicku (pozdější Edda jako by vypadla z oka zdejší Wicce), obětaví muži planou zoufalou láskou a hrdinky mají "Dar".

Z nejzákladnějších pravd nejdražší tajemství
V Bridě se pozná třeba podle drobných přiléhajících uší. Ještě že místo symbolu pupku tu kraluje všednější symbol měchačky, se kterou čarodějnice ve složitém obřadu několikrát praští. Coelho asi ví, co činí, když radí čtenářům neopakovat popisované rituály bez dozoru – jako třeba nechat v málo používaném koutě bytu ustavičně hořet svíčku (podle Tradice Luny symbol čtyř živlů).

Na rozdíl od Čarodějky z Portobella je Brida příběhovější, méně roztříštěná a nakonec i průzory z minulé inkarnace působí aspoň jako zpestření. Bohužel i zde děj postupně ovládne – rozuměj zastaví – inflace mystérií spojených se strašidelným patosem.

Ale něco je třeba Coelhovi přiznat: geniálně vládne uměním, jak z nejzákladnějších pravd udělat to nejdražší a nejvznešenější tajemství. Asi všichni hledáme životní lásku jako Brida svou "Druhou část". Ale na rozdíl od ní to máme mnohem těžší: nevíme, že k jejímu poznání stačí lesk v očích a světelný bod nad levým ramenem.

Paulo Coelho - Brida
Argo, překlad Pavla Lidmilová, 240 stran, 2008, doporučená cena 248 korun.
Hodnocení MF DNES: 40 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz