Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paulo Coelho má vzor. Coelha. Bohužel

  7:20aktualizováno  7:20
Možná ani nemá smysl knihy slavného Brazilce Paula Coelha (1947) recenzovat. O tom, že jsou v mnoha případech po literární stránce slabé a silně odvozené, jeho příznivce stejně nepřesvědčíte.

Spisovatel Paulo Coelho | foto: Profimedia.cz

Nevěří kritikům, ale svému Coelhovi, který jim v určitou chvíli projasnil  život – alespoň tak mi to líčila jedna fanynka.

A tak každá nová Coelhova kniha v češtině dobývá lehce bestsellerové žebříčky. Platit to bude i o Bridě, která z coelhovské vlny posledních let vybočuje: nejde totiž o novinku, ale o starší titul z roku 1990.

Coelho Bridu napsal po proslulém Alchymistovi (1988), ale závratný úspěch se mu zopakovat nezdařilo – a to obě knihy předznamenal citátem z Evangelia sv. Lukáše. Vlastně i dnes patří Brida mezi méně známá Coelhova díla. Právem?

Před pupkem byla měchačka
I když český nakladatel Bridu srovnává se zmíněným Alchymistou, mnohem případnější by ji bylo konfrontovat s titulem o šestnáct let pozdějším, Čarodějkou z Portobella.

Ale bez sklonů k masochismu to snad ani nelze – pokud nechcete zjistit, jak rád si autor "vypůjčuje" motivy svých vlastních knih. Irská čarodějka Brida je totiž starší – a o něco lepší – variací rumunské čarodějky Athény. Obě jsou mladé, krásné, citlivé a předurčené k magii. A jako všichni Coelhovi hrdinové i ony cosi usilovně hledají, až to nakonec objeví ve svém pokornějším nitru.

V Čarodějce z Portobella i v Bridě autor sugeruje pocit skutečného příběhu a skutečné postavy, která mu svůj srdceryvný příběh kdesi vypráví a váhavě souhlasí se zveřejním.

V obou knihách se extaticky tančí, udržuje nelehká "Tradice" a klenou mosty mezi viditelným a neviditelným. Vystupují tu přísní mistři, kteří "zasvěcují" novicku (pozdější Edda jako by vypadla z oka zdejší Wicce), obětaví muži planou zoufalou láskou a hrdinky mají "Dar".

Z nejzákladnějších pravd nejdražší tajemství
V Bridě se pozná třeba podle drobných přiléhajících uší. Ještě že místo symbolu pupku tu kraluje všednější symbol měchačky, se kterou čarodějnice ve složitém obřadu několikrát praští. Coelho asi ví, co činí, když radí čtenářům neopakovat popisované rituály bez dozoru – jako třeba nechat v málo používaném koutě bytu ustavičně hořet svíčku (podle Tradice Luny symbol čtyř živlů).

Na rozdíl od Čarodějky z Portobella je Brida příběhovější, méně roztříštěná a nakonec i průzory z minulé inkarnace působí aspoň jako zpestření. Bohužel i zde děj postupně ovládne – rozuměj zastaví – inflace mystérií spojených se strašidelným patosem.

Ale něco je třeba Coelhovi přiznat: geniálně vládne uměním, jak z nejzákladnějších pravd udělat to nejdražší a nejvznešenější tajemství. Asi všichni hledáme životní lásku jako Brida svou "Druhou část". Ale na rozdíl od ní to máme mnohem těžší: nevíme, že k jejímu poznání stačí lesk v očích a světelný bod nad levým ramenem.

Paulo Coelho - Brida
Argo, překlad Pavla Lidmilová, 240 stran, 2008, doporučená cena 248 korun.
Hodnocení MF DNES: 40 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz