Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paulo Coelho dal své knihy na síť

  2:16aktualizováno  2:16
Proslulý brazilský spisovatel Paulo Coelho (1947) zahájil elektronickou ofenzivu. Navzdory obavám, že internet odvádí lidi od čtení, vystoupil s názorem zcela opačným – internet prodejům literatury báječně pomáhá.

Paulo Coelho | foto: CorbisProfimedia.cz

A svým fanouškům radí: Jděte a stahujte mé knihy z pirátského blogu. Překlad Alchymisty zvažuje zdarma poskytnout i český nakladatel.

O sdílení copyrightem chráněných děl se dnes píše především ve spojitosti s hudbou a filmem.

Výměnnými sítěmi (jako například eMule, DC++ či BitTorrent) se ovšem přes internet šíří i knihy. Valná většina autorů o tom ani neví, hrstka jich to však naopak chápe jako velkou příležitost.

Ruská metoda
Kanadský spisovatel Cory Doctorow například nabízí všechny své sci-fi romány ke stažení, a přestože si je takto stáhlo přes šest set tisíc lidí, prodeje týchž knížek v klasické papírové podobě mu vzrostly pětinásobně. Na mnichovské konferenci Digital, Life, Design se 20. ledna ke kultuře sdílení poprvé přihlásil i Coelho, autor těžké komerční váhy.

K nečekanému kroku se nechal inspirovat v Rusku. Jeho kniha Alchymista se příliš neprodávala – tisíc prodaných kusů za rok není vzhledem k velikosti ruského trhu mnoho. Pak ale ruští piráti Alchymistu naskenovali, zavěsili na internet a kniha se začala šířit ve výměnných sítích.

"Během roku se jí prodalo deset tisíc výtisků, rok nato sto tisíc a dnes jsme v Rusku prodali přes deset milionů mých knížek – a přitom náklady na propagaci zůstaly stejné," uvádí Coelho. To ho přivedlo na nápad aktivně šířit elektronické kopie svých děl. Mělo to však háček: neměl práva na jejich překlady. A tak své zahraniční vydavatele obešel.

Na internetových stránkách jako Bittorrent.com sebral torrenty na veškeré cizojazyčné verze svých knih a zveřejnil je na blogu  www.piratecoelho.wordpress.com. Ze svého oficiálního blogu pak na tyto stránky odkázal.

"Musel jsem si zahrát na naivku, že mě takové stránky překvapily, ale sdělení bylo jasné: Jděte a stahujte," vysvětluje Coelho svou strategii.

"Podle mě je fantastické, že čtenář dostane příležitost přečíst si knížku a rozhodnout se, jestli za ni bude chtít vydat peníze. A věřte nebo ne, není to ani v rozporu s mými komerčními zájmy, protože to lidi stimuluje ke čtení mých knížek." Dnes jsou tedy na blogu "Pirát Coelho" ke stažení jeho knihy v deseti jazycích.

Brzy k nim může přibýt i čeština, protože i na českém internetu lze najít elektronické verze šesti Coelhových děl. Nakladatelství Argo, které Coelha u nás vydává, k tomu zaujímá neutrální postoj.

"Nelze nijak změřit, jestli tím čtenáře získáváme, nebo ztrácíme," říká šéf nakladatelství Milan Gelnar, "ale rozhodně nám to nijak neublížilo. Kniha je artefakt, čte se z ní příjemněji než z obrazovky a jako dárek taky vypadá lépe než disketa s nahraným souborem."

A pokud prý dopadnou dobře jednání s Coelhovými literárními agenty, uvolní Argo na svých stránkách ke stažení oficiální českou verzi Alchymisty.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz