Patti Smith očarovala publikum v pražské Arše.

Patti Smith očarovala publikum v pražské Arše. | foto: ČTK

Patti Smith uhranula i překvapila pražskou Archu

  • 2
Uhrančivost, naléhavost, naprosté stržení hudbou. I překvapení, to když americká básnířka a zpěvačka Patti Smith, ikona spíše klubové scény, uctila ve středu jednou z písní památku Michaela Jacksona.

Patti Smith dala publiku ve vyprodané pražské Arše koncert, na který se nezapomíná. I proto, že se soustředila hlavně na své klasické písně z druhé poloviny 70. let, kdy její hvězda vylétla vzhůru.

Někteří posluchači, včetně autora této recenze, to uvítali. A byli sobecky potěšeni, že se Patti Smith nepustila do rozsáhlých recitací svých veršů, ale věnovala se hlavně rocku. V tom, jak dokáže propojit sílu slova s elektrickou energií hudby, až se jejich účinek nesčítá, ale rovnou násobí, je Patti Smith nejlepší.

Exceluje i v tom, jak se recitativy přirozeně prolínaly s hudbou čtyřčlenné kapely. A Patti Smith, která zvedala ruce jako punková vědma, se pokládala se do veršů celým tělem.

z filmu Annie Leibovitz: Život objektivem - Patti Smith

Štíhlé, protáhlé rysy korespondovaly s její hubenou postavou a posilovaly efekt naprostého ztotožnění se s písněmi. I ve dvaašedesáti letech měla Patti Smith dost energie to, aby dala písním potřebnou dramatičnost i razanci. A její kmenové skladby nabraly patinu, ve které se mísila výbušnost se zkušeností.

Patti SmithKontakt s natěšeným publikem navázala Patti Smith okamžitě, ostatně nic jiného se nedalo čekat. Nešlo jen o rytmické tleskání. Dancing Barefoot, píseň na hudbu českého rodáka Ivana Krále, zpívalo publikum s Patti Smith. Hypnoticky taneční, vnitřní dynamika písně fungovala spolehlivě. A nabízela kontrast k baladičtějším či vrstevnatějším skladbám, ve kterých se kytara, baskytara, bubny a klávesy promísily i do zvukových chumlů.

Poměr mezi intelektem, vášní a rockovými démony je u Patti Smith správně nastaven. Jedno pouští barvu do druhého, na své si přišel i ctitel hitovek jako Because The Night, jejímž spoluautorem je Bruce Springsteen a která vyzařuje příjemné napětí mezi klavírní částí a hymnickým refrénem.

Skladba Gloria, která uzavírala koncert před přídavky, byla vystavěna na postupné gradaci, kterou notně podpořilo publikum v Arše.
V rasantním přídavku People Have The Power (Lidé mají moc) si člověk vzpomněl na Johna Lennon (Power To The People).

Ovšem ve schopnostech táborových řečníků byla Patti Smith bezkonkurenční, když volala s vášní Vladimira Majakovského "Vy jste budoucnost, vy jste budoucnost". Dopad jejích slov, které, rozpálená koncertem až k tanci, vysílala z pódia, byl drtivý jako bomba.

Píseň Rock´n´roll Nigger, jíž se s publikem rozloučila, byla ráznou rockovou tečkou za koncertem. Člověk by jí chtěl vidět na fesťáku, na velké scéně, v příbojích emocí, které jistě vyvolá. V Trenčíně na festivalu Pohoda, kde je 17. července Patti Smith jednou z hvězd, se opravdu mají nač těšit.

Patti Smíth, Praha
Archa 15.7.
pořádala agentura 10:15 Promotion
HODNOCENÍ MF DNES 90%