Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Parléře a Mockera připomíná výstava na Hradě

  17:12aktualizováno  17:12
- Osobnosti Petra Parléře a Josefa Mockera sice dělí pět století, ale spojuje společné dílo: stavba katedrály svatého Víta na Pražském hradě. Oba dva připomíná včera otevřená výstava Stavitelé katedrály ve Starém královském paláci, která je jedním z nejvýznamnějších výstavních projektů Správy Pražského hradu v tomto roce.

"Problém, jak připomenout Parléřovo šestisté výročí úmrtí a přitom se nepustit do marné soutěže s vyčerpávající výstavou o parléřovské huti v Kolíně nad Rýnem před dvaceti lety, jsme vyřešili právě spojením s osobností a prací Josefa Mockera, od jehož úmrtí v tomto roce uplynulo sto let," vysvětlil genezi výstavy Ladislav Kesner ze Správy Pražského hradu.

Rozsáhlejší parléřovská část expozice představuje především jedinečné kousky ze sbírek Hradu - Parléřův originál sochy svatého Václava, který je nejcennějším exponátem výstavy, kamenné originální fragmenty a odlitky a fotografie sochařské výzdoby katedrály, na které návštěvník chrámu nedohlédne.

 "Nezastíráme, že významným aspektem výstavy je i její didaktická funkce: povědomí o středověkém umění je velmi nízké, proto kurátoři výstavy věnovali velký prostor detailnímu popisu jednotlivých částí katedrály," připomněl Kesner.

Autoři expozice, která připomíná dílo Josefa Mockera nejen na katedrále, ale i na Prašné bráně, Karlštejně a dalších památkách, měli zdánlivě jednodušší úkol: osobnost puristického stavitele představují v takové šíři vůbec poprvé. Na druhé straně nebylo jistě jednoduché zachytit rozporuplné názory na jeho dílo, které sahají od úplně zamítavých až po shovívavé.

"Purismus se už v době Mockerovy smrti dávno přežil. Nejsilnější kritiku jeho práce vyslovil ve 30. letech tohoto století Zdeněk Wirth, který Mockerovy přestavby gotických památek zcela odsoudil. Dnes už není odpor k purismu tak silný, i když převládá názor, že ve svých přestavbách šel Mocker dál, než měl," uvedla vedoucí Archivu Pražského hradu Marie Kostílková.

Archiv uchovává největší soubor Mockerových nákresů a plánů, který se zachoval, protože vdova po staviteli většinu jeho pozůstalosti právě ve 30. letech na protest proti kritice práce svého muže spálila. Výstava Stavitelé katedrály - Petr Parléř a Josef Mocker, kterou Správa Pražského hradu považuje za prolog k akci Praha - kulturní metropole roku 2000, by tak mohla otevřít velmi potřebnou diskusi o starších dějinách Pražského hradu, které skýtají mnoho nevyřešených otázek, i o rozporuplném díle stavitele Mockera.

Stavitelé katedrály,Petr Parléř - Josef Mocker: Starý královský palác Pražského hradu, 6.10. - 27. 2. 2000

Autor:


Témata: Socha, Svatý Václav

Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz