Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pařeniště justičních veletočů – škvár, nebo thriller?

  14:50aktualizováno  14:50
Nastudování hry Pařeniště, v níž E. F. Burian přitakal strašlivým justičním veletočům počátku 50. let, rozdělí publikum na více táborů. Uvedení kontroverzního textu v HaDivadle skutečně budí řadu dohadů.

Ze hry Pařeniště - HaDivadlo, Brno | foto: Monika TomáškováMF DNES

Proč inscenací špatného scénáře obhajovat prašivou komunistickou agitku? Jsou ve hře skutečně zašifrované hádanky, které dnes hrdiny stavějí do opačného světla? O čem to vůbec je, budou se ptát mladí a tápat v dobových reáliích. Proč, o čem a jak to hrát, napadne odrostlejší...

Režisér J. A. Pitínský (po Burianovi teprve jako druhý a zřejmě poslední) použil text, který podle něj představuje skrytou tajenku. Divadelní kryptogram je podle inscenátorů nasnadě: současné čtení ukáže hru ve zcela jiném úhlu.

Pitínský k této obhajobě slabého textu, ve kterém ustrašený straník udá a přivede ke zkáze vlastní ženu, přispěl škrty a hlavně atmosférou inscenace. Neutíká se k moralizování jednoduchým parodováním hlavního hrdiny, přeťáplým zveličováním hrůzně zapálených straníků.

Z ideologických kontur tuhého stalinismu vylupuje intimní krizi manželského páru, v němž jeden je zrádce a druhý oběť. Je jasné, na čí stranu dnes padnou naše sympatie... V dnešním žargonu by se dalo říci, že Pitínský Burianovu slabou hru lísající se katům počátku 50. let pootočil téměř do podoby politického a manželského thrilleru.

Atmosféra strachu z inscenace skutečně efektním způsobem vzlíná. A právě tento zmaterializovaný děs může být i inscenační obhajobou. Pitínský prostě dokázal ze scénáře vytáhnout šílenost doby, jejíž atmosféru dnes vnímáme skutečně přepólovanějším způsobem než někdejší aparátčíci.

Nejcitlivějším bodem zůstává samozřejmě dramaturgie prokomunistického textu, velmi působivé je však jeho scénické provedení. Ve výpravě Tomáše Rusína inscenuje Pitínský text na šedivé vyvýšené krychli.

Tento ring či pódium, na kterém mají židle i předměty inventární čísla jako při vyšetřování závažného zločinu, se mění v ono pařeniště - označením dnešního zahrádkářského fóliovníku Burian myslel měšťanské nóbl byty reakčních intelektuálů, kteří nepřistoupili na stalinskou víru, nemají politické svědomí a jsou vlastně zatuchlá hnojná zrna.

Pitínský dostál pověsti divadelníka s přesnou a srozumitelnou imaginací. Místy až nemístné dialogy rozkládá do stylizovaných gest, jindy si vystačí s jemným voicebandem na dobově populární téma minimálního bytu. Jemné narážky na Burianovu spolupráci s Osvobozeným divadlem lze číst z dvojice černobíle nalíčených klaunů a la W+V, jejichž masky se postupně roztékají.

Kladem inscenace jsou i promyšlené výkony hlavní dvojice manželů Hoderových. Ján Sedal není předpisově nasupený hajzlík a zrádce. Přizná, že zrazovanou ženu miloval, mrazí, když po jejím udání poníženě slibuje své politické pokání. Helena Čermáková jako noblesní, názorově neústupná a prvorepublikově elegantní žena nabízí detailní vnitřní kresbu své role. Oba protagonisté tak místo ostudného kusu vytvářejí až psychodrama.

Pitínský v HaDivadle připravil umělecky poutavou, divácky náročnou a formálně mimořádnou inscenaci. Není obhájcem ani moralistou šílené doby. Ironie se dopustí až na závěr: do propadla popravený telefon doprovodí jásavé a barokně syté tóny Purcellovy árie Celebrate.

E. F. BURIAN - Pařeniště
HaDivadlo Brno, režie J. A: Pitínský. Hrají H. Čermáková j. h., J. Sedal, J. Plodková a další. Délka 100 min.
Hodnocení MF DNES: 80%
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Najdete na iDNES.cz