Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pařeniště justičních veletočů – škvár, nebo thriller?

  14:50aktualizováno  14:50
Nastudování hry Pařeniště, v níž E. F. Burian přitakal strašlivým justičním veletočům počátku 50. let, rozdělí publikum na více táborů. Uvedení kontroverzního textu v HaDivadle skutečně budí řadu dohadů.

Ze hry Pařeniště - HaDivadlo, Brno | foto: Monika TomáškováMF DNES

Proč inscenací špatného scénáře obhajovat prašivou komunistickou agitku? Jsou ve hře skutečně zašifrované hádanky, které dnes hrdiny stavějí do opačného světla? O čem to vůbec je, budou se ptát mladí a tápat v dobových reáliích. Proč, o čem a jak to hrát, napadne odrostlejší...

Režisér J. A. Pitínský (po Burianovi teprve jako druhý a zřejmě poslední) použil text, který podle něj představuje skrytou tajenku. Divadelní kryptogram je podle inscenátorů nasnadě: současné čtení ukáže hru ve zcela jiném úhlu.

Pitínský k této obhajobě slabého textu, ve kterém ustrašený straník udá a přivede ke zkáze vlastní ženu, přispěl škrty a hlavně atmosférou inscenace. Neutíká se k moralizování jednoduchým parodováním hlavního hrdiny, přeťáplým zveličováním hrůzně zapálených straníků.

Z ideologických kontur tuhého stalinismu vylupuje intimní krizi manželského páru, v němž jeden je zrádce a druhý oběť. Je jasné, na čí stranu dnes padnou naše sympatie... V dnešním žargonu by se dalo říci, že Pitínský Burianovu slabou hru lísající se katům počátku 50. let pootočil téměř do podoby politického a manželského thrilleru.

Atmosféra strachu z inscenace skutečně efektním způsobem vzlíná. A právě tento zmaterializovaný děs může být i inscenační obhajobou. Pitínský prostě dokázal ze scénáře vytáhnout šílenost doby, jejíž atmosféru dnes vnímáme skutečně přepólovanějším způsobem než někdejší aparátčíci.

Nejcitlivějším bodem zůstává samozřejmě dramaturgie prokomunistického textu, velmi působivé je však jeho scénické provedení. Ve výpravě Tomáše Rusína inscenuje Pitínský text na šedivé vyvýšené krychli.

Tento ring či pódium, na kterém mají židle i předměty inventární čísla jako při vyšetřování závažného zločinu, se mění v ono pařeniště - označením dnešního zahrádkářského fóliovníku Burian myslel měšťanské nóbl byty reakčních intelektuálů, kteří nepřistoupili na stalinskou víru, nemají politické svědomí a jsou vlastně zatuchlá hnojná zrna.

Pitínský dostál pověsti divadelníka s přesnou a srozumitelnou imaginací. Místy až nemístné dialogy rozkládá do stylizovaných gest, jindy si vystačí s jemným voicebandem na dobově populární téma minimálního bytu. Jemné narážky na Burianovu spolupráci s Osvobozeným divadlem lze číst z dvojice černobíle nalíčených klaunů a la W+V, jejichž masky se postupně roztékají.

Kladem inscenace jsou i promyšlené výkony hlavní dvojice manželů Hoderových. Ján Sedal není předpisově nasupený hajzlík a zrádce. Přizná, že zrazovanou ženu miloval, mrazí, když po jejím udání poníženě slibuje své politické pokání. Helena Čermáková jako noblesní, názorově neústupná a prvorepublikově elegantní žena nabízí detailní vnitřní kresbu své role. Oba protagonisté tak místo ostudného kusu vytvářejí až psychodrama.

Pitínský v HaDivadle připravil umělecky poutavou, divácky náročnou a formálně mimořádnou inscenaci. Není obhájcem ani moralistou šílené doby. Ironie se dopustí až na závěr: do propadla popravený telefon doprovodí jásavé a barokně syté tóny Purcellovy árie Celebrate.

E. F. BURIAN - Pařeniště
HaDivadlo Brno, režie J. A: Pitínský. Hrají H. Čermáková j. h., J. Sedal, J. Plodková a další. Délka 100 min.
Hodnocení MF DNES: 80%
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz