Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Parchant i ošklivé kačátko. To je Marilyn Monroe očima Švandova divadla

  13:05aktualizováno  13:05
Druhou premiérou této sezony představí Švandovo divadlo na Smíchově autorský text Lucie Kolouchové a Natálie Deákové Parchant Marilyn. Inscenace o největším sex symbolu 20. století nese podtitul Na ex a nevyhne se krajnostem.

Zuzana Onufráková jako Marilyn Monroe | foto: Švandovo divadlo, Alena Hrbková

Představení o hvězdném PR a manipulaci, zrodu jednoho mýtu i o tom, jak se z brunety stane blondýna a co ji to stojí, bude mít premiéru v polovině října.

"Zadání bylo poměrně jasné: Na ex, tedy hra s excesem, extrémem, na hraně. Pokračujeme v ose naznačené inscenacemi Gottland i Smíchoffon, jen tentokrát je hledáček zájmu upřen na jedinou  postavu: herečku Marilyn Monroe, i když tedy postupně zjistíme, že jde o osoby minimálně dvě,"  říká spoluautorka hry a dramaturgyně Švandova divadla Lucie Kolouchová. "Zajímá nás téma vzniku hvězdného kultu a také to, co se děje za kulisami, kolik lidí je třeba k tomu, aby se z brunety stala blondýnka, z ošklivého kačátka labuť. A také to, jak se cítí kačátko v masce labutě," prozrazuje Kolouchová.

Ztracené děvčátko, které nepoznalo rodičovskou lásku, a proto po lásce tak silně touží. Obratná  manipulátorka i oběť manipulace byla dotlačena do role, kterou dokonale ovládala celý život. Jednoho dne jí ale úloha Marilyn Monroe přestala stačit. Bylo ještě kam se vrátit, zbylo pod  maskou sexuální bohyně ještě něco z Normy Jeane? A je na celém světě dost lásky na to, aby se  jedno opuštěné děvčátko cítilo být dost milováno?

Milton Greene: Marilyn Monroe

Milton Greene: Marilyn Monroe

To jsou otázky, které si autoři inscenace kladou a dochází k zajímavým závěrům. "Přitahuje mě  fenomén hvězdnosti, image celebrit i to, jak a proč se jimi nechávají davy poblouznit. U Marilyn je veřejná sebeprezentace až v hrůzném kontrastu s její vlastní osobností. Byla závislá na úspěchu, pozornosti, chtěla být milována celým světem, přesto nenašla jediného člověka, který by s ní dlouhodobě sdílel život," vysvětluje spoluautorka a režisérka inscenace Natálie Deáková.

"Zajímá mě, jak někdo zcela propadne slávě a ztratí kontakt s realitou, smysl pro to, co je v  životě důležité a co ne. Takže mimo jiné i téma povrchnosti a taky do velké míry dobrovolné ztráty identity. Další zásadní téma, které s tím souvisí, je manipulace. Marilyn sebou, i kvůli  vidině úspěchu, nechala manipulovat různými filmovými agenty či hereckými kouči a zároveň sama manipulovala tisk, aby vytvořil obraz, o který stála. A abychom nebyli jen kritičtí, zajímá nás taky téma opuštěné holčičky, která celý život hledá tatínka, o něhož by se mohla opřít, místo  toho, aby dospěla sama za sebe."

Fotogalerie

V hlavní roli MM se představí Zuzana Onufráková, která má slavnou herečku nakoukanou hlavně z filmů Slaměný vdovec a Někdo to rád horké. A co ji na postavě labilní krásky zajímá?  "Hlavně to nevědomé štěstí po dobu záře reflektoru, hluboký smutek mezi nevybalenými krabicemi v různých domovech a její intenzivnější než běžná potřeba být milována, i když neví, co to vlastně znamená a jak se to projevuje."

Švandovo divadlo uvede hru Parchant Marilyn 14. října. Kromě Zuzany Onufrákové si v komorní inscenaci zahraje také Apolena Veldová, která ztvárnila všechny ostatní ženské role, ať už jde o matku Marilyn, učitelku herectví nebo sokyni v lásce.

Životní partnery MM ztvární David Punčochář. Na jevišti se objeví také muzikant Jakub Kudláč, který je autorem hudby. Scéna pochází z dílny Lukáše Kuchinky, kostýmy navrhla Daniela Klimešová.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Najdete na iDNES.cz