Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Parchant i ošklivé kačátko. To je Marilyn Monroe očima Švandova divadla

  13:05aktualizováno  13:05
Druhou premiérou této sezony představí Švandovo divadlo na Smíchově autorský text Lucie Kolouchové a Natálie Deákové Parchant Marilyn. Inscenace o největším sex symbolu 20. století nese podtitul Na ex a nevyhne se krajnostem.

Zuzana Onufráková jako Marilyn Monroe | foto: Švandovo divadlo, Alena Hrbková

Představení o hvězdném PR a manipulaci, zrodu jednoho mýtu i o tom, jak se z brunety stane blondýna a co ji to stojí, bude mít premiéru v polovině října.

"Zadání bylo poměrně jasné: Na ex, tedy hra s excesem, extrémem, na hraně. Pokračujeme v ose naznačené inscenacemi Gottland i Smíchoffon, jen tentokrát je hledáček zájmu upřen na jedinou  postavu: herečku Marilyn Monroe, i když tedy postupně zjistíme, že jde o osoby minimálně dvě,"  říká spoluautorka hry a dramaturgyně Švandova divadla Lucie Kolouchová. "Zajímá nás téma vzniku hvězdného kultu a také to, co se děje za kulisami, kolik lidí je třeba k tomu, aby se z brunety stala blondýnka, z ošklivého kačátka labuť. A také to, jak se cítí kačátko v masce labutě," prozrazuje Kolouchová.

Ztracené děvčátko, které nepoznalo rodičovskou lásku, a proto po lásce tak silně touží. Obratná  manipulátorka i oběť manipulace byla dotlačena do role, kterou dokonale ovládala celý život. Jednoho dne jí ale úloha Marilyn Monroe přestala stačit. Bylo ještě kam se vrátit, zbylo pod  maskou sexuální bohyně ještě něco z Normy Jeane? A je na celém světě dost lásky na to, aby se  jedno opuštěné děvčátko cítilo být dost milováno?

Milton Greene: Marilyn Monroe

Milton Greene: Marilyn Monroe

To jsou otázky, které si autoři inscenace kladou a dochází k zajímavým závěrům. "Přitahuje mě  fenomén hvězdnosti, image celebrit i to, jak a proč se jimi nechávají davy poblouznit. U Marilyn je veřejná sebeprezentace až v hrůzném kontrastu s její vlastní osobností. Byla závislá na úspěchu, pozornosti, chtěla být milována celým světem, přesto nenašla jediného člověka, který by s ní dlouhodobě sdílel život," vysvětluje spoluautorka a režisérka inscenace Natálie Deáková.

"Zajímá mě, jak někdo zcela propadne slávě a ztratí kontakt s realitou, smysl pro to, co je v  životě důležité a co ne. Takže mimo jiné i téma povrchnosti a taky do velké míry dobrovolné ztráty identity. Další zásadní téma, které s tím souvisí, je manipulace. Marilyn sebou, i kvůli  vidině úspěchu, nechala manipulovat různými filmovými agenty či hereckými kouči a zároveň sama manipulovala tisk, aby vytvořil obraz, o který stála. A abychom nebyli jen kritičtí, zajímá nás taky téma opuštěné holčičky, která celý život hledá tatínka, o něhož by se mohla opřít, místo  toho, aby dospěla sama za sebe."

Fotogalerie

V hlavní roli MM se představí Zuzana Onufráková, která má slavnou herečku nakoukanou hlavně z filmů Slaměný vdovec a Někdo to rád horké. A co ji na postavě labilní krásky zajímá?  "Hlavně to nevědomé štěstí po dobu záře reflektoru, hluboký smutek mezi nevybalenými krabicemi v různých domovech a její intenzivnější než běžná potřeba být milována, i když neví, co to vlastně znamená a jak se to projevuje."

Švandovo divadlo uvede hru Parchant Marilyn 14. října. Kromě Zuzany Onufrákové si v komorní inscenaci zahraje také Apolena Veldová, která ztvárnila všechny ostatní ženské role, ať už jde o matku Marilyn, učitelku herectví nebo sokyni v lásce.

Životní partnery MM ztvární David Punčochář. Na jevišti se objeví také muzikant Jakub Kudláč, který je autorem hudby. Scéna pochází z dílny Lukáše Kuchinky, kostýmy navrhla Daniela Klimešová.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz