Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Papež v nové knize zprošťuje Židy viny za Ježíšovo ukřižování

  13:20aktualizováno  13:20
Papež Benedikt XVI. napsal novou knihu s názvem Ježíš Nazaretský II. Nejvyšší představitel římskokatolické církve v ní zprošťuje židovský národ odpovědnosti za smrt Ježíše Krista. Kniha vychází 10. března.

Papež Benedikt XVI. v bazilice sv. Petra (6. ledna 2011) | foto: AP

Ježíš Nazaretský II.

Benedikt XVI. prostřednictvím biblických a teologických analýz v knize vysvětluje, proč v bibli není uveden žádný důvod, proč by měl být židovský národ jako celek zodpovědný za Ježíšovu smrt. Opačný výklad byl po staletí používán jako ospravedlnění k pronásledování Židů. Vatikán sice již pět desetiletí učí, že Židé nebyli jako celek za Kristovu smrt odpovědni, židovští učenci však uvedli, že argumenty papeže pocházejícího z Německa, které mělo svůj podíl zodpovědnosti za pronásledování Židů, jsou velmi významné a pomohou v boji proti současnému antisemitismu.

Ředitel Amerického židovského výboru pro mezináboženské záležitosti rabín David Rosen připomněl, že Vatikán vydal autoritativní dokument k této otázce na svém druhém koncilu v roce 1965 pod názvem Nostra Aetate, který znamenal revoluci ve vztazích katolické církve s Židy. Uvádělo se v něm, že Židům nemůže být přisuzována vina za Kristovu smrt ani v tehdejší době, ani dnes.

Benedikt dospívá ke stejnému závěru. Dokazuje jej na základě evangelia a neponechává sebemenší pochybnost o tom, že tomu sám hluboce věří. Rosen zdůraznil, že papežova slova mohou působit u věřících víc než církevní dokumenty, zejména ty staré.

Kniha je druhým dílem Benediktovy publikace Ježíš Nazaretský z roku 2007. V ní přinesl velmi osobní rozjímání nad ranými léty Kristova života a učení. Druhý díl se týká závěrečné části Kristova života, jeho smrti a zmrtvýchvstání. Benedikt ve své knize znovu analyzuje poslední Ježíšovy hodiny, rozebírá evangelium a vysvětluje, proč nemohou být Židé jako celek viněni z Kristovy smrti.

Benedikt dospívá k závěru, že to bylo židovské vedení, kdo nesl odpovědnost, ne však všichni Židé. Benedikt zdůrazňuje, že Ježíšova krev nevolá po pomstě a potrestání, ale přináší usmíření. Nebyla prolita proti někomu, ale pro mnohé, pro všechny, napsal.

Papež, který byl nucen zapojit se jako mladík v nacistickém Německu do Hitlerjugend, učinil ze zlepšování vztahů s Židy prioritu svého pontifikátu. Navštívil nacistický koncentrační tábor Osvětim v Polsku a izraelský památník holokaustu Jad vašem.

Měl však také několik nedorozumění s židovskými skupinami, zejména v roce 2009, kdy zrušil exkomunikaci tradicionalistického katolického biskupa, jenž popíral rozsah holokaustu. Benedikt uvedl, že kdyby byl znal názory biskupa Richarda Williamsona na Židy, nikdy by nezrušil exkomunikaci, která byla vyhlášena v roce 1988, protože Williamson byl vysvěcen bez papežského souhlasu. Williamson je členem tradicionalistického bratrstva svatého Pia X., které odmítá část učení druhého vatikánského koncilu, zejména pokud jde o vztah k Židům.

Židovské skupiny jsou rovněž pobouřeny tím, že Benedikt postupuje kupředu v procesu blahořečení papeže Pia XII., které je předstupněm svatořečení. Někteří židé a historici argumentují tím, že tento papež mohl za druhé světové války učinit více pro Židy.

Vatikán upřesnil, že kniha Ježíš Nazaretský II. vyjde v sedmi jazycích, německy, italsky, anglicky, španělsky, francouzsky, portugalsky a polsky. Podle informací Radio Vaticana by ale kniha měla vyjít i v češtině.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz