Pangea ocení Vaculíka a Messnera

  11:08aktualizováno  11:08
Loňskými laureáty výroční ceny nadace Pangea "Za úsilí o nápravu věcí lidských" se stali spisovatel Ludvík Vaculík a italský horolezec Reinhold Messner. Prestižní ocenění si osobně převezmou v neděli 9. června na slavnostním galavečeru v Divadle Broadway.

Výroční cena nadace Pangea, která byla udělena již podesáté, je poctou osobnostem, které něčím podstatným přispěly k lidské zkušenosti. Vedle vynikajících profesních výkonů je vázána i na etický přesah tvorby a kontinuitu občanských postojů laureáta.

Spisovatele Ludvíka Vaculíka zvolila rada nadace především za jeho etické angažované postoje. "Proslul schopností a odvahou s předstihem a s intelektuální razancí pojmenovat stěžejní etickou problematiku doby, a to zvláště v období obrodného procesu Pražského jara," uvedla nadace o autorovi výzvy Dva tisíce slov. Svou angažovanost zaplatil nuceným odchodem do disentu. Jako osobitý a někdy kontroverzní glosátor se do oficiální literatury vrátil až po listopadu 1989.

Českou literaturu nejvýrazněji obohatil prózami Sekyra, Morčata, Český snář a Jak se dělá chlapec. Už několik let předkládá čtenářům Lidových novin své fejetony, jitřivé komentáře doby, které budí živý ohlas veřejnosti. Za "osobitě provokativní" fejetonistickou a beletristickou tvorbu letos obdržel i Cenu Karla Čapka.

Ludvík Vaculík, spisovatel, fejetonista, autor pamětí,novinář a vydavatel, a jeden ze zakládajících členů Charty 77, letos v červenci oslaví šestasedmdesáté narozeniny.

Italského horolezce, spisovatele a fotografa Reinholda Messnera ocenila nadace Pangea jako "neúnavného posunovatele hranic". Sedmapadesátiletý dobrodruh se proslavil tím, že v horolezectví prosazoval nové, nevyzkoušené přístupy. Během šestnácti let zdolal jako první na světě a bez použití kyslíku všech 14 nejvyšších hor světa s nadmořskou výškou přes osm tisícmetrů. Jako poslední zdolal vrchol Lhoce v říjnu 1986. Vrchol světa Mount Everest dobyl i sólově 20. srpna 1980. V Himálaji se kdesi ve východním Tibetu setkal i s yettim. Věnoval mu deset výzkumných výprav a tvrdí, že legendě nejvíce odpovídá tibetský medvěd.

Od velehor se pak Messner obrátil k pólům a pouštím. Po svých přešel jako první spolu s Němcem Arvedem Fuchsem napříč Antarktidou. S bratrem Hubertem přešel i Grónsko a vydal se na cestu k severnímu pólu. Vypravil se i na poušť Atacama v Jižní Americe.

V současnosti Messner píše knihy, točí dokumentární filmy a přednáší po celém světě. Jako člen Evropského parlamentu se zasazuje o zachování posledních zbytků divoké přírody. Mezi dosavadními laureáty prestižní ceny jsou Jaroslav Foglar, Jiří Suchý, Otto Wichterle, Zdeněk Svěrák, oceánograf Jacques-Yves Cousteau, cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, Václav Havel, režisér Ingmar Bergman, dětský psycholog Zdeněk Matějček, američtí ekologové Dennis a Donella Meadowsovi,herec Ladislav Chudík, publicista Pavel Tigrid, manželé Zdena Salivarová a Josef Škvorecký a legenda polského filmu Andrzej Wajda.

Nadace Pangea byla založena v roce 1991 ke 400. výročí narození Jana Amose Komenského. Její činnost je inspirována odkazem osobnosti a díla tohoto myslitele a humanisty, hlásí se zejména k jeho celoživotnímu úsilí o spojení vzdělání, humanismu a světoobčanství v jeden systém "nápravy věcí lidských". Podporuje a iniciuje proto projekty přispívající k růstu vzdělanosti, ochraně kulturního dědictví a nápravě životního stylu. K ožehavým problémům lidské společnosti také svolává obecné porady - neoficiální veřejná setkání osobností vědy, kultury, politiky a podnikání.

Demonstraci přišel před Českou televizi podpořit i spisovatel Ludvík Vaculík (19. prosince 2000).

Spisovatel Ludvík Vaculík v brněnském Mahenově památníku představuje román pojmenovaný Cesta na Praděd.

Spisovatel Ludvík Vaculík představuje svůj román Cesta na Praděd.

Reinhold Messner (vpravo) při jedné z expedic popíjí kávu.

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhům Rychlých šípů od Jaroslava Foglara je už...

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

Nechtěl jsem, aby mě po parketu honili s bičem, řekl vítěz StarDance

Herec Jiří Dvořák s taneční partnerkou Lenkou Norou Návorkovou v kulturním...

Ač se bál, že po náročném tanečním půlroce nevstane, dorazil nakonec čerstvý vítěz letošní StarDance Jiří Dvořák do...

VIDEO: Takto se točila parodie na Harryho Pottera se Zemanem a Babišem

Parodie Harry Potter a kámen mudrců s Milošem Zemanem.

Hitem internetu se stalo video autorů Michala Orsavy a Michaely Lovecké. Jejich parodie na Harryho Pottera, kde...

RECENZE: Urostlý Aquaman hraje mokrou Hru o trůny úmorných 143 minut

Záběr z filmu Aquaman

Tvrdí o sobě, že není barbar, miluje umění a jako jeden z mála ještě čte knihy. Ovšem v titulní roli filmového komiksu...

Další z rubriky

Paolo Sorrentino píše o cizích lidech. Ti zase o Allenovi a Tarantinovi

Cannes 2008 - italský režisér Paolo Sorrentino

Nakladatelství Omega na trh uvedlo hned tři publikace od nebo o filmových tvůrcích. Tou nejzajímavější je kniha...

Ženy nechtějí číst hloupější knihy, řekla Barbara Nesvadbová Za scénou

Spisovatelka Bára Nesvadbová v kulturním magazínu Za scénou.

Spisovatelka a novinářka Barbara Nesvadbová vydala svou třináctou knihu Momentky. Recenzenti i nakladatelé její tvorbu...

RECENZE: Český atlas ví, kde je Lavička neřesti a v Ostravě sopka

Ostrava - důl Michal. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Posledním dílem věnovaným severní Moravě a Slezsku končí dlouholetý projekt Český atlas. Veledílo Jaroslava Kocourka...

Najdete na iDNES.cz