Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pán prstenů, to je nádherný svět

  2:26aktualizováno  2:26
Zázraky se ještě dějí. Miranda Ottová, herečka známá z Tenké červené linie či psychothrilleru Pod povrchem, přišla na minutu přesně, bez problémů i bez vizážisty vzala na vědomí kameru i fotografa. Přirozená, půvabná, veselá a vzdělaná. Shakespeara zná nazpaměť, jen se přiznala, že v Pánovi prstenů, projektu desetiletí, jak se téhle trilogii podle Tolkienovy předlohy přezdívá, dostala roli dřív, než se s knížkou seznámila.

Na první dvacetiminutovou ukázku Pána prstenů se letos v Cannes stály největší fronty, ale předpokládám, že většina informací, jako u všech mimořádných projektů, se do premiéry přísně utajuje. Kolik toho smíte o Pánu prstenů vlastně říci?
Moc asi ne, protože já hraju až v druhém a třetím dílu, sestřih z toho prvního jsem sama viděla až v Cannes a bylo to úžasné, opravdu. Věděli jsme, že děláme dobrý film, ale že bude tak dobrý, to jsme si nedovedli představit.

Kolik jste toho věděla o Tolkienovi před natáčením?
O té knížce jsem věděla, ale musím se přiznat, že jsem si ji přečetla, a to hodně rychle, až když jsem ve filmové adaptaci dostala roli. Do té doby jsem si vůbec neuvědomovala, jak obrovitá produkce to je, myslím, že podobných velkofilmů se na světě moc nenajde. Ale teď už se v Tolkienově příběhu docela orientuji.

Takže už máte mapu téhle zvláštní říše, znáte jednotlivé postavičky, jejich charaktery, vztahy, oblečení – jako fanoušci sdružení ve fanklubech, kteří se z detailů a citací Pána prstenů navzájem zkoušejí?
No, leccos už sice vím, ale u takových zkoušek bych asi propadla. Expert ze mě nebude.

Na internetu už se vedou vášnivé debaty zasvěcenců, jak by měly jednotliví hrdinové Pána prstenů vypadat, kdo by je měl hrát… Může film splnit jejich představy?
Nikdy se nezavděčíte všem. Já jen věřím, že i ti skalní příznivci původního příběhu ocení, jak je film při té své obrovitosti a výpravnosti dokonale propojený, celistvý, jak jednolitý má styl. Pokud jde o internet, nejsem zrovna počítačový odborník, neumím se ani stáhnout stránku. Ale nedávno jsem sledovala internetovou debatu, která se týkala mé postavy, byla tam i moje fotografie a lidé se dohadovali, jestli bych ji měla nebo neměla hrát zrovna já, jestli se na to hodím… Tak jsem to vypnula a řekla si, že se na to prostě musím vykašlat, nebudu se tím zabývat.

Jaké to je, trávit celé měsíce ve smyšleném, takřka pohádkovém světě Tolkienových bytostí, a pak se vracet do všední reality – k ledničkám, metru, autům, televizi?
Ze začátku to bylo hrozné, to je fakt. Při natáčení vlastně vznikla velká filmová rodina, která v tom Tolkienově světě hledala únik. A říše Pána prstenů se nám nezdála pohádková, byl to svým způsobem reálný svět, svět sám o sobě – a úžasně příjemný.

Naposledy jsem vás viděli v thrilleru Pod povrchem jako záhadnou sousedku Harrisona Forda. Bojíte se v kině ráda?
A jak! Já se bála dokonce i při tomhle filmu, i když jsem předem věděla, jak to dopadne. Takhle jsem se celá třásla strachy (předvádí)! Nemám ráda horory, kde teče krev, ale napínavé thrillery s tajemstvím miluji. To je hezký strach.

Mohu mít trochu osobnější otázku? Nosíte jméno jedné Shakespearovy postavy, princezny Mirandy z bouře. Je to náhoda? Hrála jste ji někdy?
Zatím ne, ale náhoda to není. Můj otec, v Austrálii velmi známý, především divadelní herec, kdysi hrál v Bouři roli Mirandina otce, krále Prospera. Snad proto mi dali tohle jméno, i když původně mě prý chtěli pokřtít Claudia.

Často se mluví o astronomických honorářích hollywoodských hvězd, takže čeští producenti si je ani netroufají oslovit. Jak je to s vámi? Za jakých podmínek byste byla ochotna hrát skoro zadarmo, a kdy byste naopak odmítla i vysoké finanční nabídky?
Já se nikdy neřídím podle peněz, už jsem vzala hodně rolí skoro zadarmo, teď budu třeba točit s režisérkou Agnieszkou Hollandovou snímek Julie jede domů. A naopak odmítám role, které mi nic neříkají, i když jsou skvěle placené a i když mají dobrý scénář. Pokud si nejsem jistá svou postavou, jestliže mě nezajímá, pak nemohu mít ani jistotu, že bych ji zahrála pořádně.

Herečka Miranda Otto.

Herečka Miranda Otto.

Herečka Miranda Otto.

Herečka Miranda Otto.

Herečka Miranda Otto.

Herečka Miranda Otto.

Herečka Miranda Otto.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Natáčení velkolepé Marie Terezie bylo pro Kotka jako detektivka

Očekávaný seriál Marie Terezie uvedli v Domě ČT mimo jiné Zuzana Mauréry, Vojta...

Historickou postavu Františka Štěpána Lotrinského si v chystané televizní minisérii Marie Terezie zahraje Vojtěch...

OBRAZEM: Thermal obsadil jeden z Avengers, ve Varech řeší smrt indiánky

Na kolonádě se na akci pořádané Innogy podepisovali filmoví tvůrci fanouškům,...

Karlovarský festival uzavírá předposlední den. Vše se pomalu chýlí k sobotnímu vyhlášení, ale v lázeňském městě se...

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

Najdete na iDNES.cz