Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pán prstenů, to je nádherný svět

  2:26aktualizováno  2:26
Zázraky se ještě dějí. Miranda Ottová, herečka známá z Tenké červené linie či psychothrilleru Pod povrchem, přišla na minutu přesně, bez problémů i bez vizážisty vzala na vědomí kameru i fotografa. Přirozená, půvabná, veselá a vzdělaná. Shakespeara zná nazpaměť, jen se přiznala, že v Pánovi prstenů, projektu desetiletí, jak se téhle trilogii podle Tolkienovy předlohy přezdívá, dostala roli dřív, než se s knížkou seznámila.

Na první dvacetiminutovou ukázku Pána prstenů se letos v Cannes stály největší fronty, ale předpokládám, že většina informací, jako u všech mimořádných projektů, se do premiéry přísně utajuje. Kolik toho smíte o Pánu prstenů vlastně říci?
Moc asi ne, protože já hraju až v druhém a třetím dílu, sestřih z toho prvního jsem sama viděla až v Cannes a bylo to úžasné, opravdu. Věděli jsme, že děláme dobrý film, ale že bude tak dobrý, to jsme si nedovedli představit.

Kolik jste toho věděla o Tolkienovi před natáčením?
O té knížce jsem věděla, ale musím se přiznat, že jsem si ji přečetla, a to hodně rychle, až když jsem ve filmové adaptaci dostala roli. Do té doby jsem si vůbec neuvědomovala, jak obrovitá produkce to je, myslím, že podobných velkofilmů se na světě moc nenajde. Ale teď už se v Tolkienově příběhu docela orientuji.

Takže už máte mapu téhle zvláštní říše, znáte jednotlivé postavičky, jejich charaktery, vztahy, oblečení – jako fanoušci sdružení ve fanklubech, kteří se z detailů a citací Pána prstenů navzájem zkoušejí?
No, leccos už sice vím, ale u takových zkoušek bych asi propadla. Expert ze mě nebude.

Na internetu už se vedou vášnivé debaty zasvěcenců, jak by měly jednotliví hrdinové Pána prstenů vypadat, kdo by je měl hrát… Může film splnit jejich představy?
Nikdy se nezavděčíte všem. Já jen věřím, že i ti skalní příznivci původního příběhu ocení, jak je film při té své obrovitosti a výpravnosti dokonale propojený, celistvý, jak jednolitý má styl. Pokud jde o internet, nejsem zrovna počítačový odborník, neumím se ani stáhnout stránku. Ale nedávno jsem sledovala internetovou debatu, která se týkala mé postavy, byla tam i moje fotografie a lidé se dohadovali, jestli bych ji měla nebo neměla hrát zrovna já, jestli se na to hodím… Tak jsem to vypnula a řekla si, že se na to prostě musím vykašlat, nebudu se tím zabývat.

Jaké to je, trávit celé měsíce ve smyšleném, takřka pohádkovém světě Tolkienových bytostí, a pak se vracet do všední reality – k ledničkám, metru, autům, televizi?
Ze začátku to bylo hrozné, to je fakt. Při natáčení vlastně vznikla velká filmová rodina, která v tom Tolkienově světě hledala únik. A říše Pána prstenů se nám nezdála pohádková, byl to svým způsobem reálný svět, svět sám o sobě – a úžasně příjemný.

Naposledy jsem vás viděli v thrilleru Pod povrchem jako záhadnou sousedku Harrisona Forda. Bojíte se v kině ráda?
A jak! Já se bála dokonce i při tomhle filmu, i když jsem předem věděla, jak to dopadne. Takhle jsem se celá třásla strachy (předvádí)! Nemám ráda horory, kde teče krev, ale napínavé thrillery s tajemstvím miluji. To je hezký strach.

Mohu mít trochu osobnější otázku? Nosíte jméno jedné Shakespearovy postavy, princezny Mirandy z bouře. Je to náhoda? Hrála jste ji někdy?
Zatím ne, ale náhoda to není. Můj otec, v Austrálii velmi známý, především divadelní herec, kdysi hrál v Bouři roli Mirandina otce, krále Prospera. Snad proto mi dali tohle jméno, i když původně mě prý chtěli pokřtít Claudia.

Často se mluví o astronomických honorářích hollywoodských hvězd, takže čeští producenti si je ani netroufají oslovit. Jak je to s vámi? Za jakých podmínek byste byla ochotna hrát skoro zadarmo, a kdy byste naopak odmítla i vysoké finanční nabídky?
Já se nikdy neřídím podle peněz, už jsem vzala hodně rolí skoro zadarmo, teď budu třeba točit s režisérkou Agnieszkou Hollandovou snímek Julie jede domů. A naopak odmítám role, které mi nic neříkají, i když jsou skvěle placené a i když mají dobrý scénář. Pokud si nejsem jistá svou postavou, jestliže mě nezajímá, pak nemohu mít ani jistotu, že bych ji zahrála pořádně.

Herečka Miranda Otto.

Herečka Miranda Otto.

Herečka Miranda Otto.

Herečka Miranda Otto.

Herečka Miranda Otto.

Herečka Miranda Otto.

Herečka Miranda Otto.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VE VARU S MIRKOU: Romantický upír Pattinson vyklidil prostor Babišovi

Během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se premiér Andrej...

Fanynky Roberta Pattinsona utrpěly trauma, ohlášený příjezd hrdiny upírské romance Stmívání se odkládá. Herec dorazí do...

Housle jsou ve futrálu a herecký idol Stmívání Robert Pattinson ve Varech

Robert Pattinson se poslední den karlovarského festivalu představil v divadle,...

Nač měli jiní několik dnů, stihl poslední host karlovarského festivalu za čtyřiadvacet hodin. Před sobotním obědem...

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

Najdete na iDNES.cz