Beda Ctihodný: Církevní dějiny národa Anglů (obálka knihy)

Beda Ctihodný: Církevní dějiny národa Anglů (obálka knihy) | foto: Argo

Paměť středověku zpřístupňuje Čechům nejdůležitější kroniky Evropy

  • 0
Jedním z prestižních projektů nakladatelství Argo je edice Memoria medii aevii neboli Paměť středověku. Přináší české překlady významných středověkých evropských kronik a podobných literárních děl.

Vedle literatury britských ostrovů a románských oblastí, či pramenů k dějinám křížových výprav se jedná především o literární a historické prameny oblastí, jejichž politické i kulturně-historické vazby k českému státu byly v minulosti velmi úzké (německé i slovanské oblasti Říše, Polsko, Pobaltí).

Nakladatelství si předsevzalo představit každý text v kvalitním a zároveň čtenářsky přístupném překladu a doplnit jej přiměřeným poznámkovým aparátem, odbornou předmluvou a dalšími náležitostmi (rejstříky, mapami, genealogickými tabulkami apod.). Knihy jsou tudíž určeny odborné veřejnosti i širšímu čtenářskému publiku se zájmem o historii a dějiny literatury, geografii, etnologii či filozofii.

Rozjezd edice byl pozvolný. V roce 2006 vyšel první titul, obsáhlá kronika Řehoře z Tours O boji králů a údělu spravedlivých. Vloni přibyl svazek vyprávění anonymního křižáka Dobytí Lisabonu a reconquista Portugalska. Na letošní rok má nakladatelství Argo v edičním plánu sedm nových položek edice, z nichž tři už jsou k dispozici na knihkupeckých pultech.

GERALD Z WALESU: Putování Walesem / Popis Walesu
Jedná se o první ucelené práce, které se zabývají výhradně keltským Walesem. Gerald z Walesu (též Gerald de Barry, lat. Giraldus Cambrensis) zaznamenává zejména dávné velšské zvyky, jež srovnává se situací v Anglii i na kontinentě. Cesta Walesem je navíc pozoruhodnou zprávou mapující propagandistickou pouť za účelem podnícení zájmu o křížovou výpravu, v níž je zaznamenáno jak úsilí propagátorů, tak různorodé reakce oslovovaného obyvatelstva.

DĚTMAR Z MERSEBURKU: Kronika
Kronikářské dílo merseburského biskupa Dětmara, napsané přibližně v letech 1013–1018, je jedním z nejobsáhlejších pramenů k dějinám střední Evropy kolem roku 1000. Zahrnuje nejen podrobný výklad východofranských (německých) dějin za vlády saské dynastie, ale také četné zprávy o polabských Slovanech, českém státě či Polsku doby Boleslava Chrabrého. Autor, pocházející z urozeného rodu hrabat z Walbecku s úzkými kontakty na vládnoucí dynastii, poskytuje všestranný pohled na život, víru, myšlení a zvyky tehdejší doby a jeho kronika má proto nemalý kulturně-historický význam.

BEDA CTIHODNÝ: Církevní dějiny národa Anglů
Dějiny Anglů vylíčené osobitým stylem jednoho z největších učenců raného středověku a nejznámější dílo učence a mnicha Bedy Venerabilis (672/3 – 735) Historia ecclesiastica gentis Anglorum se již od raného středověku stalo jednou z nejpopulárnějších knih v Anglii a v žánru narativní historie bylo vnímáno jako první pokus o sepsání národních dějin. Dějiny Anglů nepřinášejí jen poutavé svědectví o počátcích a upevňování křesťanské víry v Británii, ale především dodnes nejspolehlivější pramen k dějinám anglosaských království v 5. – 8. století.

Do konce roku 2009 vyjdou v edici Memoria medii aevii ještě tituly Činy polských vévodu a králů (Gallus Anonymus), Činy hamburských arcibiskupů (Adam Brémský), Dějiny britských králů (Geoffrey z Monmouthu) a Kronika vlády dona Pedra I. (Fernao Lopes). Ve výhledu na rok 2010 je například sborník latinských a staroirských traktátů Bájné plavby do jiných světů a soubor Středověká vidění.