Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paměť středověku zpřístupňuje Čechům nejdůležitější kroniky Evropy

  17:08aktualizováno  17:08
Jedním z prestižních projektů nakladatelství Argo je edice Memoria medii aevii neboli Paměť středověku. Přináší české překlady významných středověkých evropských kronik a podobných literárních děl.

Beda Ctihodný: Církevní dějiny národa Anglů (obálka knihy) | foto: Argo

Vedle literatury britských ostrovů a románských oblastí, či pramenů k dějinám křížových výprav se jedná především o literární a historické prameny oblastí, jejichž politické i kulturně-historické vazby k českému státu byly v minulosti velmi úzké (německé i slovanské oblasti Říše, Polsko, Pobaltí).

Nakladatelství si předsevzalo představit každý text v kvalitním a zároveň čtenářsky přístupném překladu a doplnit jej přiměřeným poznámkovým aparátem, odbornou předmluvou a dalšími náležitostmi (rejstříky, mapami, genealogickými tabulkami apod.). Knihy jsou tudíž určeny odborné veřejnosti i širšímu čtenářskému publiku se zájmem o historii a dějiny literatury, geografii, etnologii či filozofii.

Rozjezd edice byl pozvolný. V roce 2006 vyšel první titul, obsáhlá kronika Řehoře z Tours O boji králů a údělu spravedlivých. Vloni přibyl svazek vyprávění anonymního křižáka Dobytí Lisabonu a reconquista Portugalska. Na letošní rok má nakladatelství Argo v edičním plánu sedm nových položek edice, z nichž tři už jsou k dispozici na knihkupeckých pultech.

GERALD Z WALESU: Putování Walesem / Popis Walesu
Jedná se o první ucelené práce, které se zabývají výhradně keltským Walesem. Gerald z Walesu (též Gerald de Barry, lat. Giraldus Cambrensis) zaznamenává zejména dávné velšské zvyky, jež srovnává se situací v Anglii i na kontinentě. Cesta Walesem je navíc pozoruhodnou zprávou mapující propagandistickou pouť za účelem podnícení zájmu o křížovou výpravu, v níž je zaznamenáno jak úsilí propagátorů, tak různorodé reakce oslovovaného obyvatelstva.

DĚTMAR Z MERSEBURKU: Kronika
Kronikářské dílo merseburského biskupa Dětmara, napsané přibližně v letech 1013–1018, je jedním z nejobsáhlejších pramenů k dějinám střední Evropy kolem roku 1000. Zahrnuje nejen podrobný výklad východofranských (německých) dějin za vlády saské dynastie, ale také četné zprávy o polabských Slovanech, českém státě či Polsku doby Boleslava Chrabrého. Autor, pocházející z urozeného rodu hrabat z Walbecku s úzkými kontakty na vládnoucí dynastii, poskytuje všestranný pohled na život, víru, myšlení a zvyky tehdejší doby a jeho kronika má proto nemalý kulturně-historický význam.

BEDA CTIHODNÝ: Církevní dějiny národa Anglů
Dějiny Anglů vylíčené osobitým stylem jednoho z největších učenců raného středověku a nejznámější dílo učence a mnicha Bedy Venerabilis (672/3 – 735) Historia ecclesiastica gentis Anglorum se již od raného středověku stalo jednou z nejpopulárnějších knih v Anglii a v žánru narativní historie bylo vnímáno jako první pokus o sepsání národních dějin. Dějiny Anglů nepřinášejí jen poutavé svědectví o počátcích a upevňování křesťanské víry v Británii, ale především dodnes nejspolehlivější pramen k dějinám anglosaských království v 5. – 8. století.

Do konce roku 2009 vyjdou v edici Memoria medii aevii ještě tituly Činy polských vévodu a králů (Gallus Anonymus), Činy hamburských arcibiskupů (Adam Brémský), Dějiny britských králů (Geoffrey z Monmouthu) a Kronika vlády dona Pedra I. (Fernao Lopes). Ve výhledu na rok 2010 je například sborník latinských a staroirských traktátů Bájné plavby do jiných světů a soubor Středověká vidění.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Americký spisovatel Dan Brown představil na knižním veletrhu ve Frankfurtu svou...
Šifru mistra Trumpa nezvládnu napsat ani já, vtipkoval Dan Brown

Frankfurt (Od naší zpravodajky) Spisovatel Dan Brown je hvězdným hostem knižního veletrhu ve Frankfurtu, kde uvedl svou novinku Origin. Jeho příjezdu předcházely manévry podobné příjezdu...  celý článek

Spisovatelka Leila Slimani
Sex tu ovládl peněženky, v Maroku se za něj ženy stydí, říká spisovatelka

Leila Slimani je spisovatelka francouzsko-marockého původu. V češtině jí letos vyšla kniha Něžná píseň. Chůva v ní zavraždí dvě malé děti.  celý článek

Motiv z obalu českého vydání knihy Otrok
RECENZE: Otrok se podobá dílu Paula Coelha. Chybí mu humor

Jak moc jsme otroky vlastních negativních myšlenek, obav, problémů, křivd a provinění? Útlý bestseller Otrok spisovatele Ananda Dilvara nachází prostřednictvím...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.