Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Paměť je ošidná a mocná zbraň, míní Tash Aw

  0:09
Není úplně běžné, aby spisovatel se svou prvotinou zazářil. Malajsijskému autorovi Tashi Awovi se to povedlo.

Výpravný, čtivý román o ošidných vzpomínkách a emocích Cesta za hedvábím je exotickým příběhem z Malajsie první poloviny 20. století. Byl přeložen do dvaceti jazyků včetně češtiny a je ověnčen řadou prestižních cen a nominací.

Hlavní postavou je Číňan Johnny Lim, majitel nejznámějšího obchodu hedvábím v zemi, i když to není on, kdo o sobě vypráví. Jeho osud, povahu, úspěchy i pochybení různě interpretují tři blízcí lidé: syn, manželka Snow a dávný přítel Peter. Tash Aw (1973) před týdnem navštívil Mezinárodní literární festival v Berlíně.

Tash Aw (* 1973)
Zřejmě nejznámější malajsijský spisovatel současnosti. Žije v Londýně, ze své země odešel na studia práv a původně pětiletý pobyt se protáhl na více než deset let. Stále se chce do Malajsie vrátit, i když neví kdy. Proslul svou prvotinou Cesta za hedvábím, která získala význačnou britskou Whitbreadovu cenu a byla nominována na Bookerovu cenu. Nyní píše druhý román, který se bude odehrávat v jihovýchodní Asii 60. let a má se zabývat nejen pamětí, ale i osobní svobodou – jak s ní nakládáme, jak o ni bojujeme a jak jsme bezradní, když jí nakonec dosáhneme.

Existovali někdy Johnny Lim a jeho obchod s hedvábím?
Je to čistá fantazie, i když vůbec není nepravděpodobné, že by člověk podobný Limovi měl v této části Malajsie podobnou firmu. Začalo to představou muže, který by se v očích různých lidí natolik proměňoval, až by se stal víc mýtem než skutečností. Když jsem vyrůstal v Malajsii, potkával jsem mnoho tak přízračných lidí, kteří měli svou zvláštní temnou historii. Postava Johnnyho Lima symbolizuje moderní dějiny jihovýchodní Asie – dějiny koloniální, které nám úplně nepatřily a na které některé zdejší země nejsou zrovna pyšné. Nechceme připustit mnohé z toho, co jsme dělali, abychom přežili, zvláště naši roli za druhé světové války. V zásadě slušní lidé se mohli dopouštět špatností a teď, s odstupem času, se to pokoušejí popřít.

Takže i Malajsie sama o sobě je takovým mýtem?
Jednoznačně. Chtěl jsem si pohrát s exotičností a často naprosto odlišnými představami o Malajsii. Pro mé prarodiče, kteří žili na venkově, byla místem, kterému nemohli uniknout. Chtěli žít v moderním městském bytě, ale museli žít v malém domě na okraji. Pro mě byl naopak venkov místem dětských, šťastných prázdnin. Moji evropští přátelé zase vidí venkov romanticky, s velkou mystikou, kterou já nevidím. Velmi mě zajímá způsob, jakým lidé čtou své dějiny i svou vlastní zemi, a já se ji pokusil znovu vystavět, což neznamená, že bych ji zradil. Snažím se jí co nejpravdivěji zmocnit, i když to možná není přesně to, co v první chvíli v Malajsii vidíte.

Váš román začíná starým, roztrhaným obrázkem. Jaká emoce se vám s dnešní Malajsií pojí?
Je tu jistá nostalgie po tom, co jsme ztratili. Se svým dětstvím si spojuji určitou nevinnost, Malajsie byla tehdy velmi nevinnou zemí. Lidé byli prostí a jejich touhy jednoduché, ostatně myslím, že to na venkově stále platí. Ale ve městech, nejvíce v metropoli Kuala Lumpur, kde jsem žil, se mnohé změnilo. Je to velké, moderní město, kde každý chce investovat a být něčím jiným – lidé sice mají více peněz, ale nejsou šťastnější. Pokaždé, když si materiálně polepšíme, cosi ztratíme. Což je důvod, proč se má kniha otevírá starým obrázkem. Ta nostalgie souvisí i se starými hollywoodskými filmy, které ke generaci mého otce doputovaly vždycky později, třeba o deset let. Americké hvězdy té doby pro ně byly velkými idoly, třeba Johnny Weissmuller, představitel Tarzana, po němž si jméno dal i Johnny Lim.

Ale není to jen obecný lidský sklon, ohlížet se za minulostí s jistou nostalgií?
To je pravda, ale já srovnávám: celá moje rodina stále žije v Malajsii, mám pevné pouto se svou zemí. Není to nostalgie po zemi, ale po určité náladě, kouzlu. Vadí mi cesta, kterou se jihovýchodní Asie ubírá. Chápu, že vývoj spěje dopředu a neočekávám život v malých útulných proutěných chýších, ale myslím, že jsme ztratili směr. Nejsme si tak vědomi vlastního dědictví, jako jsou třeba Indonésie nebo Thajsko. Malé kolonizované země si často dokazují sílu orientací na Západ, ale bohužel to často znamená pouhé kopírování.

Dotkl jste se vlastního dětství v Malajsii. Jaké bylo?
Vlastně velmi obyčejné, celé jsem ho pročetl. Má rodina hodně cestovala, otec pracoval jako inženýr. Když jako mladý hodně cestujete, mění to váš pohled, cítíte se jako pozorovatel zvenčí. Ale jinak to byly každodenní starosti.

Váš román vyprávějí tři různí vypravěči, jejichž pohledy se liší. Který je podle vás nejpravdivější?
Všichni své pravdě věří nebo chtějí, abyste jim uvěřili. Ale kdybych si měl vybrat, uvěřil bych Snow. Líbila se mi myšlenka ženy v kruhu mužů, kteří jsou trochu nedůvěryhodní, zatímco ona je silná, klidná, strohá a věcná. Neotevírá své emoce a city, ale to proto, že čínská kultura je méně emocionální než ta západní, a především ženy její generace by pravděpodobně neměly podobné emocionální reakce, jaké by měly dnešní ženy.

Nakolik můžeme důvěřovat paměti?
Paměť je neuvěřitelně mocná zbraň. Často se vracíme nazpátek o celá léta, udržujeme v sobě kus někdejších životů a rozhodujeme se na základě útržků, které mohou, ale také už nemusí být pravdivé. To vzpomínky nás často dělají laskavé, agresivní nebo zahořklé, i když k tomu třeba už není skutečný důvod. V mém románu paměť poznamená i osud jedné z postav – Peterův život je plný pocitů viny, šedesát let prožil ve stínu vzpomínek, kterým nedokázal utéct.

Vystudoval jste v Británii práva a pak jste pracoval jako právník. Jak jste v sobě objevil literární ambice?
Psal jsem už dlouho předtím. Psaním se těžko uživíte, nemůžete si svůj život plánovat: dva roky pracovat, abyste pak další roky psal. Myslel jsem si, že knihu nikdy nedokončím, ale pak jsem ji dopsal, měl jsem úspěch a teď si mohu dovolit z literatury žít, byť velmi jednoduše a prostě. Londýn je hodně drahý.

Ale prý jste za knihu dostal stovky tisíc liber...
To vůbec není pravda (smích). Knižní průmysl rád přehání, má rád velké příběhy. Nestačí být jen velmi dobrý, a dokonce ani excelentní – musíte být senzací, snad trochu bláhovcem přicházejícím z jiného světa.

Takže je asi zbytečné ptát se vás, jestli všechny ty ceny a kritická uznání něco změnily?
Ceny jsou báječné prvních pět minut, kdy se o nich dozvíte, ale nemyslím, že by měly něco změnit: spisovatelé mají být skromní a poctiví ke své práci, neměli by dávat na odiv, jak ohromující autoři jsou. Po ceně se vracíte k normálu, pokračuje váš život spisovatele a boj o slovo. Každý den má své vlastní výzvy.

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I did it my way. Troška, Nový i Vyskočil se rozloučili s Josefem Lauferem

25. dubna 2024  11:32,  aktualizováno  11:43

Se zpěvákem a hercem Josefem Lauferem, který zemřel po dlouhé nemoci v sobotu večer ve věku 84 let,...

RECENZE: Uvolněný, bezprostřední večírek. Anna K. pokřtila album Údolí včel

26. dubna 2024  19:50

Premium Zpěvačka Anna K. pokřtila v pražském Foru Karlín aktuální album Údolí včel – za titulní skladbu...

VIDEO: Mrknete a vše se promění. Patnáctiletá La Putyka láká na Okamžik

26. dubna 2024  15:38

Cirkusové šapitó Azyl78 už brzy odhalí svou plachtu, aby pozvalo diváky na aktuální novocirkusovou...

Zemřel Mike Pinder z Moody Blues. Jejich megahit zpívaly Bílá i Rottrová

26. dubna 2024  13:06

Ve věku 82 let zemřel Mike Pinder, zpěvák a klávesista britských The Moody Blues. Pinder byl...

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

26. dubna 2024

Rozstřel Ilja, David, Jakub. Česká televize v sobotu uvede dokument o třech generacích herecké Dynastie...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...