Hany Abú Assad

Hany Abú Assad - Hany Abú Assad - 63. udílení cen Zlatý glóbus, Los Angeles (16. ledna 2006) | foto: Reuters

Palestinští atentátníci dostali nečekanou cenu

  • 1
Nejpřekvapenějším mužem při udělování Zlatých glóbů byl zřejmě palestinský režisér Hany abú Asad, autor snímku Ráj teď.

DÁLE ČTĚTE
Zlaté glóby poprvé vyhrál "teplý" film
článek, výsledky + fotografie

Film s originálním názvem Paradise Now, který pojednává o dvou sebevražedných atentátnících, zvítězil v kategorii filmů mluvených jinou řečí než anglicky.

Když jel Abú Asad na udělování Glóbů do Los Angeles, počítal s tím, že se Ráj teď moc nezaboduje.

Režisér, který žije v Nizozemsku, ale teď si hledá dům v Hollywoodu, se domníval, že jeho film vidělo jen málo lidí. A ti nemnozí, kdo ho zhlédli, ho považují za příliš kontroverzní.

"Cena mne překvapila. Ukázali jsme zde pohled, který nás všechny děsí," řekl Hany abú Asad, když přijímal Zlatý globus, který filmu dává velkou šanci na Oscara, na nějž palestinský film ještě nikdy nominován nebyl.

Při natáčení Ráje teď abú Asad vyvázl z izraelského raketového útoku i před nastraženými minami. Filmovalo se u Nábulusu na západním břehu Jordánu. Vyhrožovali mu také palestinští extremisté.

Palestinští radikálové pro výstrahu nakrátko unesli jednoho z Asadových spolupracovníků. Měli obavy, že film bude k jejich aktivitám příliš kritický.

Záměrem tvůrců bylo objasnit divákovi, v jakém prostředí a atmosféře se rodí sebevražední atentátníci. Hlavními hrdiny jsou dva automechanici, kteří se rozhodnou zabít sebe a další lidi. Film zobrazuje všechny aspekty jejich volby.

Jedna scéna se odehrává v obchodu s videonahrávkami. Při zběžném pohledu mohla být filmována kdekoli na světě, ale v této prodejně jsou jen záznamy, které těsně před útoky natočili sebevrazi.

Většina z nich jako inspiraci pro následovníky. Pro Palestince jsou tato videa totéž co pro Američany karty s oblíbenými basketbalisty.

Abú Asad říká, že motorem sebevrahů je bezmoc. "Zabitím sebe sama a jiných lidí chtějí říci: 'Nejsem tak slabý.' Ta situace je velmi složitá, ale nejdůležitější v ní je pocit nespravedlnosti," říká abú Asad. Filmem nechce nikomu vnucovat svůj názor. Pokusil se prý jenom "ukázat to, co zatím zůstávalo skryto".

,