Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Padouch Crowe nechce stihnout vlak do Yumy

  14:35aktualizováno  14:35
Násilí je stejně běžné a přirozené jako korupce. To není stížnost na současný společenský stav, ale popis drsného světa, ve kterém se odehrává remake slavného westernu 3:10 Vlak do Yumy.

Z filmu 3:10 Vlak do Yumy | foto: Intersonic

Vše začalo před pětapadesáti lety, když byla v Dime Western Magazine publikována krátká povídka Elmore Leonarda 3:10 to Yuma. O čtyři roky později ji podle scénáře Halsteda Wellese převedl na filmové plátno Delmer Daves.

Režisér James Mangold, který má na svém kontě úspěšné snímky Identita a Walk The Line, viděl film poprvé, když mu bylo sedmnáct. A poměrně jednoduchý příběh o dvou mužích, stojících na opačných stranách morálky a zákona, mu okamžitě učaroval.

"Film mě naprosto uchvátil, protože kladl jednoduché otázky ohledně morálky, odvahy, cti a rodiny. Charaktery postav Bena Wadea a Dana Evanse nebyly černobílé, ale do detailu propracované," vzpomíná Mangold.

Trailer k filmu 3:10 Vlak do Yumy

Film vypráví o bezcitném a sebevědomém pistolníkovi Benovi, který je po brutálním přepadení poštovního dostavníku zatčen a musí být dopraven k soudu do Yumy. K eskortě dobrovolníků, která Wadea musí k soudu dopravit živého, se za příslib dvou set dolarů dostane i zadlužený rančer Dan Ewans.

Po cestě se oba protivníci snaží získat respekt toho druhého. Ale s Wadeovými zkušenostmi a bandou nelítostných zabijáků v zádech se transport stává téměř nesplnitelným úkolem. Čas se přitom krátí a vlak do Yumy odjíždí ve 3:10.

Svižnější, ostřejší, propracovanější
Jedním z úkolů, které si filmařský tým dal, bylo převést western do moderní podoby. To znamená, že by měl být svižnější, ostřejší a dějově propracovanější. To už před dvěma lety dostal za úkol scénáristický tandem Michael Brandt a Derek Haas.

V jejich pojetí tak není Wade jen bezcitný padouch, který chce jen prosperovat - musí se pokusit stát se legendou. Wadeův nebezpečný záměr, charizma a bezcitnost se staly pro film klíčovými.

Hlavní role tak museli dostat opravdu zkušení herci. Pro roli Wadea producenti nakonec získali držitele Oscara za roli Gladiátora Russela Crowea, jeho soupeře pak nabídli představiteli posledního Batmana Christianu Baleovi.

"Čtu mnoho scénářů, ale zřídka mě některý okamžitě chytí. A tohle byl jeden z nich. Byl to klasický příběh o morálce, jako mnoho jiných westernů. V tom příběhu je obrovský souboj dvou odlišných vůlí, střet dvou filozofií," vysvětluje Bale, proč po nabídce okamžitě sáhl.

Z toho, že Bale na nabídku kývl, měl Mangold upřímnou radost: "Bylo pro mě zajímavé obsadit do role Ewanse někoho, z koho čiší neuvěřitelná síla jako z Christiana. Má v očích zvláštní druh klidu a čestnosti, kterou jsem si pro roli Evanse představoval."

I pro Crowea bylo přijetí role snadným rozhodnutím. "Už dlouho jsem chtěl s Jamesem pracovat a charakter Bena Wadea mě přitahoval. Je to člověk, který má bystrý úsudek a činí neúprosná rozhodnutí, člověk, který nikdy neudělal nic dobrého, ale také neočekává slitování ani soucit," popisuje herec.

Film se natáčel celkem čtyřiapadesát dní v Novém Mexiku a po uvedení v amerických kinech se dlouho držel v první pětce nejnavštěvovanějších. Americká filmová akademie dokonce 3:10 Vlak do Yumy nominovala ve dvou kategoriích na Oscara - za nejlepší zvukové efekty a hudbu. Ani jednu sošku ale nakonec tvůrci nezískali.

3:10 Vlak do Yumy (3:10 To Yuma)
western, USA 2007, 117 min., české titulky, od 12 let, distribuce Intersonic - režie: James Mangold, scénář: Halsted Welles, Michael Brandt - hrají: Russell Crowe, Christian Bale, Logan Lerman, Peter Fonda, Ben Foster
česká premiéra: 6. března 2008
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Najdete na iDNES.cz