Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Padesátníci z R.E.M. se stárnutí nebojí

  1:24aktualizováno  1:24
Rockové trio v rozhovoru prozrazuje detaily vzniku nové desky Accelerate i komu fandí v amerických prezidentských volbách.

Salon Bellevue luxusního hotelu v centru Berlína. Přestože název útulného pokoje slibuje hezký výhled, za okny se mačká hrstka znuděných demonstrantů kolem štosujících se taxíků.

Nikdo na náměstí, kde kdysi stávala nejhmatatelnější politická bariéra (Evropy) – berlínská zeď – netuší, že jen o dvě patra nad nimi postupně usedá ke stříbrnému tácku s cukrovím trojice Michael Stipe, Mike Mills a Peter Buck.

Zrychlení kapele R.E.M. velmi svědčí

Recenze nového alba Accelerate

Členové rockové skupiny R.E.M., jejíž název zkracuje slova rapid eye movement označující fázi spánku, při které se zdají sny, přijela představit své nové album Accelerate."Je to nejdospělejší album, které jsme kdy natočili," hrdě hlásí Mills. Deska oficiálně vyšla včera, kapela ji však v plné verzi zdarma umístila již o týden dříve na internetovou stránku Ilike.com.

Vždy jsem toužila zeptat se R.E.M., jaké mají sny?
Mills: Poslední dobou mám spíš jen noční můry. Za to může asi to neustálé cestování a hodně tučného jídla.

Takže to nesouvisí s vydáním vašeho posledního alba Accelerate?
Mills: To vůbec ne. To bych měl ty nejhezčí sny. Deska je svižná, ostrá a plná skvělé hudby. Myslím, že je to nejdospělejší album, které jsme kdy natočili.

Napadají vás už teď skladby, kterými ten nářez na letním turné doplníte? Bylo by odvážné zkrátit – podle délky desky – i vystoupení na čtyřicet minut.
Mills: Budeme hrát skladby, kterými nejsme unaveni. Projdeme náš katalog a vybereme si. I když výběr nebude tak těžký. Snažili jsme se zůstat věrni tomu, v co věříme. Nejde o to, že bychom byli roztomilí a sexy, ale o to, že naše muzika přetrvala.
Buck: Spousta lidí v padesáti přestane hrát, to mi však připadá dětinské. Nebojíme se toho, že oslavíme padesátku. Nikdy jsem nezažil tolik vzrušení. V téhle práci přece nejde o věk, ale o nadšení.

Jak změnil vaši kapelu a natáčení rozvoj technologií?
Mills: Nemyslím si, že nějak výrazně. Změnil se spíš náš vztah k publiku. Mnohem více přemýšlíme nad dostupnými zdroji. Přes počítač vložíme video k písni Supernatural Superserious a někdo další k tomu udělá vlastní námět. Můžeme předvést celé album na stránkách Ilike.com týden před tím, než vyjde v oficiální distribuci.

R.E.M. - Supernatural Superserious
(Z desky Accelerate)

Snažíte se i tímto způsobem přilákat nové posluchače?
Mills: Myslím si, že na ztrácení a nabírání jakkoli starých fanoušků nemá technologie vliv. Hudba může být dobrá, i když není populární. Že se někomu nelíbí? To se stává.

Nevadí vám, že jste populárnější víc v Evropě než "doma" ve Státech?
Buck: Vlastně ani nevíme, proč to tak je. Říkáme si, že je to tím, že v Evropě je mnohem pestřejší publikum, které naši hudbu a texty nahlíží z mnoha úhlů.

Není to spíš tím, že evropští posluchači, a to se nesmíte zlobit, jsou chytřejší?
Buck: I to je varianta. Do Evropy se rádi vracíme. Hlavně v létě. To víte – globální oteplování, dlouhé noci. Je to holt paráda. A pořád je to pro nás trochu exotika.

Mně zase tak trochu "exotický" připadal krok s Ilike.com. Byl důsledkem nelegálního stahování hudby?
Mills: Ilike.com je důsledkem nástupu nových technologií. Sám nic nestahuju, připadá mi to blbý. Každý chce dostat cokoliv zadarmo, je to zkrátka lidská vlastnost. Částečně je to problém lidí, částečně i chyba nahrávacích společností, které nejsou schopné co nejlépe využít právě nových zdrojů.

S vývojem a hlavně překvapivě s vaším věkem se mění názvy alb. Na začátku 90. let jste byli mimo rytmus (Out Of Time), pak jste se stali automatickými (Automatic For Te People), následoval přechod k hi-fi (New Adventures In Hi-Fi), poskok k výšinám (Up), a teď dokonce zrychlení (Accelerate). Co bude dál?
Mills: Páni, takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlel. Nevím, co bude dál. Název desky je pro nás jednou z posledních věcí a lidé mu mnohdy přisuzují více významu, než ve skutečnosti má. Někdy to je jen dojem, jindy věta, kterou máme rádi. Out Of Time je fráze z Inspektora Clousseaua, Automatic For The People je narážka na slogan restaurací s rychlým občerstvením. Jako by deska byla malé dítě. Já nevím, mohla by být třeba Tim.

Takže vaše další deska se bude jmenovat Tim?
Mills: Asi ne, spíš Steve.

A co když to bude holka?
Mills: Jednoznačně Suzanne. I když tu už má Leonard Cohen.
Stipe: O tomhle si povídáme u jídla. U stolu řešíme i spoustu světových problémů. Naposledy nového prezidenta Spojených států amerických.

A tím bude?
Stipe: Barack Obama. Nasvědčuje tomu nejvíce důkazů. Posledních osm let USA pod vedením Bushe pro mě bylo nezapomenutelných, a rozhodně ne v pozitivním slova smyslu. Kdokoli další, kdo vstoupí do jeho kanceláře, se bude muset vypořádat s velkým nepořádkem.

Je některá ze skladeb ovlivněná světovým děním, nebo jsou písně naprosto nezávislé?
Stipe: Za 28 let jsem se naučil to, že pokud nechám na textech zapracovat moje podvědomí, napíšu mnohem pravdivější výpověď. Ale když se dívám na album, pět z jedenácti skladeb předjímá politiku. Nemyslím si však, že si politika a hudba rozumějí. Sám politicky angažované kapely neposlouchám. Když chci vědět, co se děje, přečtu si noviny nebo si projedu internet.

R.E.M. - Hollow Man
(Z desky Accelerate, živě pro MTV)

Co vás tedy při psaní textů Accelerate ovlivnilo?
Stipe: Sny o potápění ponorky. Napsal jsem to o chlapci, který se bojí konce světa a touží po úniku z obrovského města – možná z New Yorku, jak to vypadá na přebalu. Ten únik je obsažen v metaforickém obrazu ponorky, která se jako melodie přelívá deskou. Mohl bych ukázat na desítky písní z repertoáru R.E.M., které jsou inspirovány mými sny a odehrávají se v postapokalyptickém světě.

Za takovou událost jste nepřímo označil i vládu George Bushe. A vůbec – podporoval jste Billa Clintona, který vás po zvolení pozval na inauguraci do Bílého domu. Pro Johna Kerryho jste rozjel kampaň Vote for Change (Zvolte změnu). Dokážete si představit, že by se Clinton mohl stát "první dámou" USA?
Stipe: Ne, to je však moje volba.

Myslíte si, že je Amerika připravená spíš na prezidenta-Afroameričana než na prezidenta-ženu?
Stipe: Jako třináctiletý jsem se těšil na 21. století. Ženy se začaly postupně osamostatňovat, vývoj šel dopředu. Zdálo se mi to jako doba napravování nerovnováhy a nespravedlnosti. Ve škole jsme probírali ekologii, studovali jsme řešení možného problému mizejících přírodních zdrojů. O třicet let později jsme ve válce o přírodní bohatství a řešíme, zda se může žena stát prezidentkou. Zdá se mi, že děláme obrovské a zbytečné kroky zpět.

Máte na mysli někoho konkrétního?
Stipe: Někteří lidé svými názory vracejí myšlení do let studené války. Jsem moc rád, že doufejme – a dejte prosím pozor na to, že říkám doufejme – budeme moci volit člověka mladšího, než jsem já. Protože má generace několikrát upustila míček, který měla na své straně. Rád bych stál v čele tohoto pokolení a podpořil ho k pokroku.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz