Z filmu Padesát odstínů šedi

Z filmu Padesát odstínů šedi | foto: Cinemart

Čtenářky Padesáti odstínů šedi mají sklony k sexismu, znepokojuje vědce

  • 62
Mladé ženy, které četly erotickou trilogii Padesát odstínů, mají větší náklonnost k sexismu, jak ukazuje studie amerických vědců. Sklony k souhlasu s nerovností pohlaví mají zvláště čtenářky, kterým děj knihy připadá romantický.

Vědci z ohijské a michiganské univerzity nyní přišli se zjištěním, že četba trilogie Padesáti odstínů britské autorky E. L. Jamesové souvisí s podporou sexismu (šovinismu), tedy přesvědčení, že jedno pohlaví má nad druhým navrch.

Čtenářky knih mají podle studie sklony k „ambivalentnímu, benevolentnímu a nepřátelskému sexismu“. „Příznivkyně benevolentního sexismu věří, že ženy by měly být muži bezvýhradně opečovávány a ochraňovány,“ vysvětluje termín britský deník Guardian. Nepřátelský sexismus pak lze definovat jako „negativní a zjednodušující pohled na vztah obou pohlaví“.

Trilogie, která popisuje vztah mezi milionářem Christianem a stydlivou Anastasií, bylo celosvětově prodáno více než 100 milionů výtisků. V příběhu, jenž bývá posměšně označován jako „porno pro matky“, mezi sebou pár uzavře smlouvu se sadomasochistickým podtextem, aby byla časem odkryta temná milionářova minulost.

Méně inteligentní Anastasia

„Téměř každá interakce mezi hlavními hrdiny souzní s tradiční představou o roli muže a ženy. Christian prosazuje mužskou nadvládu spojenou s neukojitelnou touhou po sexu. Anastasiina ženskost je submisivní, vykazuje nedostatek sebevědomí a touží po emočním sblížení,“ popisuje studie.

„Vztah obou je založen na násilné hierarchii, která činí Anastasii Christianovi podřízenou. Je vykreslena jako slabší, méně asertivní, více emocionální a méně inteligentní. Nerovnost jejich vztahu je navíc podpořena emocionálním zneužíváním (Christian Anastasii vyhrožuje, stalkuje a izoluje ji od ostatních) a sexuálním násilí (Christian využívá zastrašování a alkoholu, aby ženu oslabil),“ neberou si vědci s dílem servítky.

Tým pod vedením Lauren Altenburgerové podrobil výzkumu celkem 747 studentek obou univerzit ve věku mezi osmnácti a čtyřiadvaceti lety. Dívkám předložili dvaadvacet tvrzení, které hodnotily podle míry souhlasu. Jedenáct tvrzení bylo zaměřeno právě na výše zmíněný nepřátelský sexismus s větami stylu: „ženy se snaží získat moc, aby mohly ovládat muže“ a podobně.

Vědci zjistili, že čtenářky, kterým dílo E. L. Jamesové přišlo romantické, mají tendenci nějakou formu sexismu schvalovat. Ze všech respondentek jich celkem 61 procent trilogii nikdy neotevřelo, ovšem z těch, co tak učinily, se kniha líbila celým 46,2 procenta. Takové číslo považují vědci za znepokojující.

Akademici však připouštějí, že ve zjištění mohou hrát roli i další faktory. Ženy se sexistickými sklony mohou například k četbě takové literatury logicky více inklinovat. Britská autorka nedávno vydala pokračování trilogie nazvané Grey, které popisuje příběh z pohledu mužského hrdiny.