Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Padělatel s „duchem Zrzavého“ dostal podmínku

  14:58aktualizováno  15:51
Prodejem téměř sto šedesáti padělků obrazů slavných českých malířů si pětice podvodníků vydělala desítky milionů korun. Krajský soud v Brně ocenil "umění" padělatele dvouletou podmínkou s odkladem na čtyři roky. Jediný nepodmíněný tříletý trest dostal překupník Jan Trojan mladší.

Trojan mladší, Prášil, Sedlák a Trojan starší (vzadu vpravo) při jednom z předchozích líčení. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Soud nakonec udělil tresty jen za padělání jednatřiceti obrazů Jana Zrzavého. Zbylé obchody s padělky státní zástupce kladl za vinu Janu Trojanovi staršímu, který ale loni v říjnu zemřel.

Podle soudce Aleše Novotného se navíc nepodařilo prokázat tvrzení obžaloby, že muži pracovali jako organizovaný gang, a tak soud mohl udělit jen nízké tresty za porušování autorských práv.

Verdikt ale není pravomocný. Odsouzení a žalobce si ponechali lhůtu na odvolání.

Vlastním padělatelem byl Libor Prášil. Maloval téměř dokonale. Jeho padělky obrazů Jana Zrzavého se prodávaly za stovky tisíc korun. On sám je ale prodával "jen" za pět až patnáct tisíc. U soudu tvrdil, že nevěděl o tom, že je někdo prodá dalším zájemcům jako skutečné originály.

"Vstoupil do mě duch Zrzavého. Bylo to, jako bych si přivolal jeho duši, s ní žil a tvořil," popisoval už dříve Prášil s vážnou tváří soudcům. Muž, který je v invalidním důchodu, dostal dvouletý podmíněný trest.

Některé z padělaných obrazů vystavené u soudu v Brně.

Na začátku za Prášilem prý přišel Jan Trojan mladší a řekl mu, ať namaluje obraz, který mu ukázal. Padělatel chtěl nejprve malovat "na motivy", ale Trojan údajně lpěl na shodě s originálem. Dokonce Prášila asi desetkrát nechal přepsat podpis Zrzavého, dokud nebyl shodný s originálem.

"Kdyby to neodpovídalo, otec by poznal, že to nejsou originály," zdůvodnil Trojan mladší. U soudu tvrdil, že si jen chtěl ze svého otce vystřelit.

"Chtěl jsem se mu pomstít a ukázat mu, že nepozná originál. Proto jsem kopie nechal namalovat. To vše, protože mu jde jen o peníze. V mých deseti letech mi koupil psa a za dva roky ho prodal," vypravoval Trojan mladší. Neuspěl a soud mu uložil tříleté vězení.

Trojan se chce bránit nejen u soudu, ale rozhodl se o soudu napsat knihu "Paměti padělatele obrazů," kde se prý obhájí.

Právě u jeho otce Jana Trojana staršího našla policie padělky, které prodával jako originály. Nešlo jen o díla Jana Zrzavého, ale i o obrazy Josefa Čapka, Kristiana Kodeta, Kamila Lhotáka, Karla Valtra či Vojtěcha Sedláčka.

Soud ještě uložil osmnáctiměsíční podmíněný trest středoškolskému učiteli Josefu Sedlákovi, který vystupoval jako fiktivní majitel obrazů Jiří Novotný. 

Autoři: , ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz