Harry Potter a Ohnivý pohár - obal české verze knihy

Harry Potter a Ohnivý pohár - obal české verze knihy | foto: Albatros

Padělaný Harry Potter se vrací k soudu kvůli nepřesnostem

  • 0
Nejvyšší soud nařídil nové projednání případu pirátského vydání knihy Harry Potter a Ohnivý pohár. Nakladatel Vlastimil Svoboda dostal za porušení autorského zákona podmínku a pokutu, nyní je trest nepravomocný.

Odvolací Městský soud v Praze musí blíže objasnit, čí práva byla porušena a proti kterému ustanovení zákona se Svoboda provinil.

Nejvyšší soud (NS) rozhodoval bez veřejného jednání a na konci prosince odeslal spis zpátky do Prahy. Městský soud svolal nové jednání ve Svobodově kauze na 19. ledna.

Vlastimil Svoboda, jenž se činu podle obžaloby dopustil jako šéf Ottova nakladatelství, protestoval v dovolání proti ročnímu vězení s odkladem na 2,5 roku a pokutě 200 000 korun. Uplatnil řadu námitek, soudci NS však vzali v potaz jen nepřesnost a nekonkrétnost výroku o vině.

Trest byl pouze výchovný

Čtěte o původním rozhodnutí soudu

"Nejvyšší soud opakovaně vyjádřil požadavek citovat konkrétní zákonná ustanovení autorského zákona, k jejichž porušení mělo trestnou činností dojít, a to přímo ve skutkové větě výroku o vině," uvedla v usnesení předsedkyně senátu NS Blanka Roušalová. Usnesení je ode dneška k dispozici na internetu.

Svoboda nechal podle obžaloby v roce 2001 na Slovensku vyrobit nejméně 9 600 pirátských výtisků knihy z populární série Joanne Rowlingové, na niž má v Česku výhradní právo nakladatelství Albatros. Distributoři Ottova nakladatelství pak knížky podomně prodávali. Knihy měly logo Albatrosu.

Jediný rozdíl mezi plagiátem a originálem byl v barvě obálky a kvalitě papíru, konstatoval loni v květnu soudce městského soudu Petr Beneš.

Podle městského soudu se Svoboda prodejem plagiátů značně obohatil. Jeho majetkový prospěch vyčíslil soud na milion korun. S náhradou škody odkázal Albatros na občanskoprávní řízení.

Podle dřívějšího vyjádření Albatrosu se plagiáty knih v ČR vyskytují v širším měřítku, Svobodův případ je však první, který se podařilo doložit a dostat před soud.

Na padělky se přišlo náhodou. Zaměstnanci Albatrosu je našli v roce 2004 při obchodní prohlídce skladu třebíčského distributora. Potom objevili i další místa s pirátskými výtisky. Distributoři je prý prodávali za 100 korun, zatímco licencované vydání stálo kolem 490 korun.

,