Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paco de Lucía podává flamenco v nejvyšší kvalitě a s hrdostí

aktualizováno 
- Ačkoli někomu připadá pravá ruka Paca de Lucíi jako skutečná flamencová drtička strun, je tomu naopak. A vysvětluje to do značné míry i ten neuvěřitelně řezavý zvuk, který mistr ovládá. Sobotní koncert na Slavii totiž začal o čtyřicet minut později údajně proto, že si Lucía musel pilníkem ošetřil ulomený nehet. Záleží na desetinách milimetru! tvrdí Paco v jednom rozhovoru a všichni klasičtí kytaristé mohou potvrdit, že jim podobná újma na pěstěných "miláčcích" může způsobit infarkt.

Paco de Lucía - Paco de Lucía | foto: Kytara napříč žánry

Nálada počáteční sólové Pacovy improvizace (či řekněme rozcvičky) byla proto možná mnohem prudčí než na posledním vystoupení v Lucerně a předurčila tentokrát ryze dravý ráz první části koncertu.

Není vůbec nutné vyznat se ve flamencu, aby člověk na koncertech Paca de Lucíi pochopil, že má před sebou nikoli jen nejproslulejší, ale opravdovou špičku svého oboru (a tedy uměleckou špičku světovou). Posluchač je zaujat nejen emoční a kulturní silou flamenca jako takového, nýbrž je zároveň fascinován schopnostmi jednotlivých umělců. Kromě vyzrálé virtuozity samého mistra nelze zapomenout především na výkon tanečníka Joaquina Grila, který byl v sobotu ve vynikající formě, a fantasticky stylového zpěváka Duquenda, jenž nahradil Pacova bratra Pepeho. Flamencový zpěv, při němž máme dojem, že křečovitý způsob nářku trhá zpěvákovi vnitřnosti, je velice obtížnou disciplínou a třiatřicetiletý Duquende je považován za jednoho z následníků nesmrtelného Camaróna de la Isla.

Pravda, scénář koncertu zůstal od doby, kdy Lucía se svým septetem vystoupil v pražské Lucerně, téměř stejný. Na scéně se objevují hráči postupně v malých počtech, aby je před přestávkou v celé sestavě konečně naplno osvítily barevné reflektory a plný zvuk kapely definitivně nadchl sál. Léty vypilovaná efektní gradace večera je natolik funkční, že ji de Lucía nemění, podobně jako sestavu svého septetu (kromě Duquenda je novou tváří jen mladý druhý kytarista José Maria Bandera).

Překvapovat publikum vynikajícími komplikovanými tématy, stupňovanými výbuchy temperamentu, lahodit mu vzájemnou muzikantskou komunikací a udržovat ho v úctě k hrdému umění a v napětí, co bude dál - to je profesionální metoda, jak zažehnout alespoň jiskřičky v už tolik sehraném souboru. Navíc v situaci, kdy předává sílu tradice někomu, kdo se nevyzná v jejích nuancích.
V jednom z mála rozhovorů, které de Lucía v poslední době udělil, řekl, že flamenco považuje za nejsvébytnější lidovou hudební kulturu v Evropě. Jeho krédo se nemění: předkládat je světu v nejvyšší kvalitě a s onou nezměrnou hrdostí.

Paco de Lucía & Septet

Pořádali P&j Music, Serge Grimaux,
Nova Promotion, hl. m. Praha

Zimní stadion HC hala Slavia, Praha 29. května

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Odcházení ve filharmonii aneb chtělo to moučník a digestiv

Dirigent Thomas Adès a mezzosopranistka Christianne Stotijnová na koncertě...

Byl to koncert, při němž se odcházelo. Z pódia i z hlediště. Jenže zatímco v jednom případě organizaci opuštění sálu...

VIDEO: Láska na vsi přivádí Pokáče na dávnou vesnickou veselku

Písničkář Pokáč

Písničkář Pokáč si odskočil z jarního turné, aby natočil klip k nové skladbě Láska na vsi. Zdárně mu sekunduje Petra...

Když Andrew Lloyd Webber slaví, i Deep Purple se pustí do Jesuse

Deep Purple (O2 arena, Praha, 22. května 2017)

Autora muzikálů Evita či Jesus Christ Superstar není třeba dlouze představovat. Skladatel Andrew Lloyd Webber oslavil...

Najdete na iDNES.cz