Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ozdobou festivalu jsou Mongolové

  11:14aktualizováno  11:14
Litoměřice - Do stále méně prozkoumaných hudebních vod směřuje rok od roku festival alternativní hudby Litoměřický kořen. Tentokrát se jeho pořadateli Michalu Hanzlovi podařilo vymazat téměř všechny 'stálice' předchozích ročníků a na návštěvníky přehlídky tak letos čeká nefalšované hudební dobrodružství.
Uvnitř najdete program festivalu a další praktické informace.

V programu letošního Litoměřického kořene figurují buď jména málo známá nebo taková, které se ve zdejším letním kině objeví po delší době. Navíc sem ale přijede největší počet zahraničních kapel v dosavadní historii festivalu, a to prakticky výhradně z hudebně nepříliš prozkoumaných končin na východ od nás.

"Přivítáme u nás dva soubory z Polska, ukrajinskou skupinu Aktus nebo maďarský projekt Trottel. Role hlavní hvězdy pak patří mongolské folklórní trojici Mongol Ajalgu, pro kterou bude koncert prvním a jediným vystoupením v Evropě," přibližuje Michal Hanzl z pořádající agentury Modrý z nebe.

Vstupné: 400 Kč v předprodeji, 480 Kč na místě, jednotlivé dny 240 Kč
Ubytování: stanování na přilehlé louce, hotely a penziony ve městě
Parkování: velké parkoviště u nádraží (cca 300 metrů)
Koupání: koupaliště nebo v Labi (cca 50 metrů)
Doprava: vlakem i busem z Ústí, od Prahy vlakem do Lovosic a přestup; poslední zpáteční spoj na Ústí jede ve 22.06 (na Prahu s přestupem v Lovosicích)
Publikum se může těšit na tradiční folklór z mongolských pustin, který skupina provozuje na autentické nástroje - jatag, šanz a další. Hudbu přitom doprovází alikvotní zpěv.

První ze dvou polských hostů, wroclawská čtveřice Grupa Muzyczna Ovo, se zaměřuje hlavně na tradiční písně z Ukrajiny, Bulharska, Makedonie, Litvy a dalších podobných oblastí.

Muzikanti čerpají z bohatých fondů tamní lidové kultury, zajímají se o polyfonní zpěv a 'a capella' zkoumají možnosti lidského hlasu. Kapela ze wsi Warszawa pro změnu vnesla svěží vítr do polského folku. Když v roce 1997 vystoupila poprvé, posluchači dlouho nevěřili svým očím a uším: tři dívky hrající na violu, cello a zpívající energickými hlasy polské tradicionály, a dva páni bubeníci udržující je v rytmu, to prý ještě Polsko nezažilo.

"Od té doby si ale kapela získala renomé, které ji vyneslo až na Tanz & Folk Fest v Rudolstadtu," upozorňuje Michal Hanzl.

Pro obě formace bude jejich litoměřický koncert premiérou na českých pódiích, což platí i pro německé bratrské kvinteto Die Weissman´s doplněné o kalifornskou houslistku Chris Holiday. Svému stylu založenému na co nejrychlejším hraní říkají transrapidfolk a tvrdí, že se v něm mísí irská hudba, mexický zvuk, polka i něco z Toma Waitse.

DALŠÍ ATRAKCE
Výstava fotografií z loňského ročníku Jitky Hejtmanové. Jam sessions v přilehlé hospodě - lze si přinést vlastní nástroje. Prodej CD, MC (speciální stánek s polskými a ukrajinskými hudebninami), knih, triček, keramiky, výrobků z kovů.

Folklórem a etnickou hudbou převážně balkánských národů se uvede i řada tuzemských formací, jakými jsou třeba Ahmed má hlad či skupiny Hadry z těla a Neočekávaný dýchánek, provozující gruntovní šraml. O neutuchající přízni 'kořenového' publika se opět přijedou přesvědčit Psí vojáci a letní kino po čase znovu uslyší i bluesově-šan sonové Swordfishtrombones, kteří na festival přijedou s letošní novou deskou Hunting Season.

Bigbítové formace budou zastupovat neustále se rozpadající a obnovující Nšo-či, jamajským ska roztančí slovenští Polemic či mezinárodně obsazení The Chancers a místo v programu zbyde opět i na Buchty a loutky. "Tentokrát ale nezahrají divadlo, bude to koncert," dodal Michal Hanzl.

Litoměřický kořen

čtvrtek 5. července od 11 hodin

Jack si udělat hračku, Totální výprodej koberců, Kapitán Kajman, Třetí zuby, Rudovous, Fru Fru Serious, Trottel (Maďarsko), Ty syčáci, Buchty a loutky, Iva Bittová, L. Amat+Tonton Macoutes (USA, ČR), Grupa Muzyczna Ovo (Polsko)

pátek 6. července od 11 hodin

Vlasta Třešňák, Jan Burian +Jan Ámos, Maraca, Jakub Noha, Hadry z těla, Nšo-či, Swordfishtrombones, Ahmed má hlad, Kapela ze wsi Warszawa (Polsko), Psí vojáci, Mongol Ajalgu (Mongolsko), Trio Con Brio

sobota 7. července od 11 hodin

Deratizéři, Hanuman, Klec, Traband, The Chancers, Krásné nové stroje, Polemic (Slovensko), Neočekávaný dýchánek, Die Weissman´s (Německo), Aktus (Ukrajina), Skupina z luhu, Monty Pičusův létající pes

Mongolská folklórní trojice Mongol Ajalgu.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Najdete na iDNES.cz