Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oxana Smilková nabízí silný zážitek

  23:42aktualizováno  23:42
Ostrava - Po dramaturgicky objevných inscenacích Prorok Ilja, Podobizna, V houštinách měst nebo Edgar swww@eden.psem , přichází ostravská Komorní scéna Aréna s další novinkou, kterou je ruské drama Edvarda Stanislavoviče Radzinského Poslední noc posledního cara v režii Oxany Smilkové. Do češtiny čerstvě přeložený text napsaný podle románového bestselleru je napínavou sondou do svědomí komunistického režimu. Jako východisko příběhu slouží známá tragická událost o vyvraždění rodiny Romanovců.
Radzinský na osudech dvou příslušníků dělnického hnutí odhaluje pozadí nechutné mašinérie a nahlíží na kontroverzní svědomí revoluce.

Také inscenace ruské autorky Oxany Smilkové zdůrazňuje panoptikální a muzeální charakter osudů lidí, které "semlel" nezadržitelný tok revolučního století. V úvodu se diváků chopí dva herci, kteří navodí iluzi, že se publikum účastní exkurze Kremelské nemocnice v jedenadvacátém století.

Jinotajný záměr však nevyznívá natolik přesvědčivě a cynicky narozdíl od drobnokresby složitých charakterů carské rodiny v osudném roce popravy. Nebo strhující dramatické klání štkajícího i štěkajícího svědomí dvou bolševiků v mystickém sále nevyléčitelně chorých někdy kolem roku 1938. Revoluce jako zákeřná nemoc, stravující základní morální charakter humanitního člověka, takový je záměr režisérky.

V nejsilnějších momentech nemá inscenace daleko k atmosféře upalování čarodějnic. Herci v rituálních bílých pláštích odhodlaně využívají složité "masky". Masky, která rafinovaně odhaluje strach z inteligentnějšího nepřítele, strach obnažující tělo až do bledého masa.

Kus zaujme prolínáním se tří časových rovin, k vrcholům akce patří rafinovaná záměna publika s herci - odsouzenci (včetně změny jeviště a hlediště). Neklidné, dramatické využití zvuku, strohá scény, hra se světly a především náročné herectví nabízí silný zážitek.

Zmar a beznaděj v podání Dušana Škubala (Car) a Gabriely Wilčkové (Carevna), odsouzení aristokracie i lidství. Napínavý thriller v nervním podání Reného Šmotka (vrah Jurovskij) a Vladislava Georgieva (soudruh Lukojanov) -  zvláště  symbolické pohazování nahých panenek za mučivého výslechu v členitém prostoru hlediště.
Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz