Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otvor v dírce aneb provrtávat a provrtávat

  9:06aktualizováno  9:06
- Pavel Opočenský patří k té hrstce českých výtvarníků, kterým se podařilo proniknout za hranice této země. Několik let totiž pobýval ve Spojených státech, kde získal řadu kontaktů. Mimo to jsou jeho díla zastoupena v předních galeriích a muzeích například v USA, Německu nebo třeba Norsku. Opočenský je také držitelem několika významných cen. Namátkou Opočenský získal například cenu Nadace bratří Čapků (1993), americkou cenu Empire State Craft Alliance (1990) nebo ocenění kalifornského Univerzitního uměleckého muzea - Art Quest 85.

Exponáty vystavené na Staroměstské radnici jsou bezejmenné. Opočenský se totiž domnívá, že umění se mnohdy slovy nedá popsat a uchopit. Zároveň tak podle svých slov provokuje divákovu fantazii. "Provokovat smysly, to mě baví,"  říká Opočenský.

Opočenský se narodil před pětačtyřiceti lety v Karlových Varech. V Jablonci nad Nisou vystudoval SUPŠ, obor bižuterie a pokračoval na téže škole v Turnově, kde se učil zpracování kovů a kamenů. Těmto oborům zůstal věrný až dodnes.

Opočenský sice v tuzemsku proslul především jako umělec pracující s kamenem, podstatnou část jeho tvorby však také tvoří moderní užitý šperk. Zatím posledním umělcovým objevem je výroba broží ze skluznic lyží. Vše začalo vlastně tím, když jsem u popelnice našel vyhozenou běžku a sjezdovku," líčí Opočenský.

Opočenský kromě kamene vůbec používá umělé hmoty. Podle jeho slov totiž skrývají mnoho vrstev, které lze odkrývat. Vrstvení a vrstvy, to mám rád," poznamenává Opočenský. Šperky  z plastů, které vystavuje především v Mnichově, sochaře v podstatě živí.

Kamenné Opočenského skulptury a šperky jsou k vidění hlavně v zahraničních muzeích jako například v new yorském American Craft muzeu, v Muzeum užitého umění 20. století v Mnichově, v Brooklynském muzeum v New Yorku nebo například v Uměleckoprůmyslových muzeích v Oslu a Frankfurtu nad Mohanem. V České republice se mohou lidé s Opočenského sochami setkat prakticky jen na pražském Náměstí Míru, kde je umístěn jeho pomník bratří Čapků a před pražským Technickým muzeem.

Kromě samotné výtvarné činnosti sochař otevřel v pražských Nuslích vlastní galerii, kterou nazval Kotelna. " Ta galerie je totiž skutečně z bývalé kotelny. Všude jsou staré trubky a má to výbornou atmosféru," říká výtvarník. Vystavuje zde hlavně práce svých známých, kteří se věnují tvorbě moderního šperku.

Brož, bakelit

Brož, bakelit

Ukázka ze současné výstavy

Ukázka ze současné výstavy

Brož, skluznice lyže

Brož, skluznice lyže

Autor:


Témata: Osel, Socha, Umělec

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Najdete na iDNES.cz