Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otmar Oliva odléval sochy z bronzu

  9:39aktualizováno  9:39
Zlín - Dvakrát do roka zamíří za sochařem Otmarem Olivou do Velehradu skoro dvacet lidí. Od časného rána se v jeho malé umělecké slévárničce odlévají bronzové sochy. Letos bylo zdejší odlévání hlavně ve znamení příprav na znovuotevření takzvané Reduty v Uherském Hradišti. Otmar Oliva se svými přáteli odléval kašnu, plastiky a pamětní desku, které ozdobí nádvoří Reduty.
Ve fotogalerii najdete snímky z unikátního odlévání soch.

Začíná se brzy ráno
Jsou tři hodiny v noci. Uličky Velehradu ještě halí tma. Na dvoře domu sochaře Otmara Olivy už je ale živo.

Na druhé letošní odlévání bronzových plastik sem už před rozbřeskem zamířily skoro dvě desítky lidí, umělcových přátel i mladých pomocníků. Odlévání je dřina, a tak je každá pomocná ruka dobrá.

Skoro do sedmi hodin ráno museli sochařovi pomocníci čekat, až se kov ve dvou pecích  roztaví  do kapalné podoby, aby mohli začít s jeho naléváním do forem.

Sochař týden chystal voskové modely
Týden formoval Otmar Oliva z vosku své objekty. Pracoval téměř dvanáct hodin denně.  Voskové modely pak obalil směsí sádry a antuky. Tři dny je žíhal v peci při teplotě 400°C.

Vosk uvnitř se vypařil a forma ztvrdla. Teprve pak přišlo odlévání. Tuto starobylou technologii nazývanou "lití na ztracený vosk" se Otmar Oliva naučil sám, jak říká, "z nezbytí".

"Jsem šťastný, že už je všechno hotovo a podařilo se to," říká po práci s úsměvem velehradský sochař. "Každé odlévání je pro mě slavností. To, co tady vzniklo, je společným dílem nás všech. Myslím, že nám všem to taky přináší radost," dodává i za své přátele Otmar Oliva.

Teď už zbývá jen počkat, až odlitky vychladnou, osekat z nich antukový obal a jeho zbytky z ostříkat proudem vody. Ostatní už je na cizelérech, kteří plastikám dodají lesku.

Vznikla výzdoba Reduty
Ve čtvrtek vznikla ve slévárničce Otmara Olivy velká část výzdoby nádvoří rekonstruované budovy Reduty na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.

Budova Reduty, bývalého jezuitského gymnázia, by měla být  po nákladné rekonstrukci zpřístupněna v září. Na jejím nádvoří se zprvu objeví kašna, kterou Oliva odléval už letos na jaře, a pamětní deska připomínající přínos jezuitského řádu pro město a jeho kulturní rozvoj.

Zdejší jezuitský areál byl totiž již od 17. století centrem vzdělanosti a kulturního života na jihovýchodní Moravě.

Zbývající plastiky, které se na Velehradě odlévaly včera, se na nádvoří Reduty objeví příští rok. "Budou to tři pilíře symbolizující víru, naději a lásku," dodává autor.

I když jsou všichni po téměř celodenní práci utahaní, změní se vždy po poledni rituál odlévání v příjemné společenské setkání s přáteli. Nad dobrým vínem, pivem a gulášem se u dlouhého stolu probírají novinky ze společenského dění i z osobních osudů.

Plastika akademického sochaře Otmara Olivy

Plastika akademického malíře Otmara Olivy

Otmar Oliva na své výstavě zapaluje svíčky na sedmiramenném svícnu, který vévodí jednomu z výstavních sálů kroměřížské Galerie v podloubí

Z výstavy Otmara Olivy v kroměřížské Galerii v podloubí

Otmar Oliva na své výstavě zapaluje svíčky na sedmiramenném svícnu, který vévodí jednomu z výstavních sálů kroměřížské Galerie v podloubí

Otmar Oliva odlévá bronzové sochy ve svém ateliéru na Velehradě. Na jeho umění se přišly podívat desítky lidí. (21.6.2001)

Otmar Oliva odlévá bronzové sochy ve svém ateliéru na Velehradě. Na jeho umění se přišly podívat desítky lidí. (21.6.2001)

Otmar Oliva odlévá bronzové sochy ve svém ateliéru na Velehradě. Na jeho umění se přišly podívat desítky lidí. (21.6.2001)

Sochař Otmar Oliva těsně po skončení odlévání bronzových soch zářil spokojeností

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz