Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otevřete oči, milovník Oldřich Nový opět přichází

  15:18aktualizováno  15:18
Oldřicha Nového všichni známe jako neodolatelného gentlemana z meziválečných filmů. Dva dvojdiskové komplety nyní připomínají jeho druhou doménu: divadelní hudební komedie a operety.

Oldřich Nový v hlavní roli Mam´zelle Nitouche (1954) | foto: www.musical.cz

Od konce roku 1935 vedl Oldřich Nový pražskou scénu, jež nesla - zprvu shodou okolností, začala fungovat už o rok dříve s jinými lidmi - název Nové divadlo. Po nástupu Oldřicha Nového, který do Prahy přišel po šestnáctiletém působení v brněnských divadlech, tak název dostal podtext slovní hříčky s ředitelovým příjmením. Dvojalbum Nové divadlo Oldřicha Nového (vydal Radioservis v cenné edici Fonogram) přináší zvukové záznamy z let 1935 - 1946 v produkci známého sběratele a odborníka na tuto dobu Gabriela Gössela.

Žánr hudební komedie, stojící kdesi mezi činohrou a operetou, kde (podle textu Oldřicha Kautského z roku 1948, který je otištěn v informačně velmi bohatém bookletu) "zpěv neznatelně nastupuje na místo dokonale zvládnutého dialogu tam, kde slova nestačí k vyjádření citu a atmosféry", samozřejmě působí z dnešního hlediska už poněkud úsměvně a naivně. Díky nezaměnitelné Nového dikci jsou ale i nahrávky, které bychom zřejmě málokomu jinému "odpustili", stále okouzlující.

Dvojalbum chronologicky mapuje vývoj Nového divadla podle jednotlivých premiér. Z některých se nezachovaly žádné nahrávky, z jiných třeba jen poloamatérské snímky, nalezené v Nového pozůstalosti, které dnes mají hodnotu rarit. Kromě hlasu Oldřicha Nového se setkáváme na nahrávkách i s hlasy dalších hvězd té doby, například Zity Kabátové, Hany Vítové, Ljuby Hermanové, Medy Valentové, Trudy Grosslichtové či Elly Šárkové.

Řada z uvedených písní patří - nejen pro pamětníky, ale i mladší fanoušky Oldřicha Nového, kteří mají k dispozici starší vydání jeho nahrávek - mezi to nejznámější z umělcova repertoáru. Třeba takové Mé děvče má svůj doktorát za pultem, Políbit ruku Vám a říci děkuji, Žena když řekne ne..., Proč se píší básně jenom na nevěsty nebo Škoda že nejste kouzelníkem lze s klidným svědomím řadit mezi Nového potenciální "the best of".

Jedním z bonusů dvojalba je Vstupní chanson Celestina z populární operety Florimonda Hervého Mam´zelle Nitouche. Tu Oldřich Nový ve svém divadle inscenoval v roce 1938, k populárnímu kusu se pak vrátil už dávno po zrušení svého divadla (březen 1948), kdy byl jednou z hvězd Hudebního divadla v Karlíně. Opereta měla premiéru v lednu 1954 a ještě téhož roku byla její upravená verze natočena Československým rozhlasem. Tato nahrávka je nyní k dispozici na dalším vzpomínkovém dvojdisku firmy Radioservis.

Oldřich Nový je nejen autorem českého libreta (francouzský originál vytvořili Henri Meilhac a Albert Millaud; světová premiéra proběhla ve Varietním divadle v Paříži v roce 1883), ale také rozhlasové úpravy, v níž mají nepostradatelnou úlohu mluvená průvodní slova. V titulní roli klášterní chovanky Denisy, věnující se "lehké Múze" jako mam´zelle Nitouche, se představila operní pěvkyně Stanislava Součková. Mezi dalšími účinkujícími slyšíme například Ljubu Hermanovou či Františka Černého.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz