Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V sobotu se otevírají veřejnosti ateliéry, kde se natáčel Potter

  9:31aktualizováno  9:31
Pohled do zákulisí filmů o čarodějnickém učňovi Harry Potterovi nabízí společnost Warner Brothers, která otevírá od soboty veřejnosti kulisy, kde se natáčela slavná filmová série. Britské listy uvítaly celou expozici převážně příznivě, vadí jim jen vysoké vstupné.

Tohle je zábavní park v USA a pošta. Sovy sedí na regálech označených kódy podle toho, jak rychle chcete psaní doručit. Stejně jako u České pošty, uvnitř je na prodej vše od známek po hůlky. | foto: Jiří Štický, MF DNES

Prohlídka studií nedaleko Londýna se zaměřuje především na práci lidí, kteří se na plátně neobjevují - od kostymérek, maskérů a architektů po tvůrce zvláštních efektů. Warner Brothers očekávají každý den na 5000 návštěvníků, kteří budou chtít vidět kulisy, v nichž se osm "potterovek" v letech 2000 až 2010 natáčelo.

Fanoušci začínají prohlídku ve Vstupní hale kouzelnické školy v Bradavicích, jejíž stěny jsou z umělého, ale podlaha ze skutečného kamene. Zachována je i společenská místnost koleje Nebelvír, Hagridova chýše i část ministerstva kouzel.

"Ve filmu je tolik práce, kterou nevidíte, a přesto je jeho součástí," řekl producent všech filmů o Potterovi David Heyman. "Je to prohlídka pro Potterovy fanoušky, ale ne nezbytně jen pro ně. Je to dobrý pohled na to, jak se dělá film," dodal.

"Jsem rád, že se to všechno jen nestrčilo do skladu, kde by to v zapomnění zapadávalo prachem," řekl Rupert Grint, který hrál Potterova nejlepšího kamaráda Rona Weasleyho.

Fotogalerie

Místy interaktivní prohlídka trvá asi tři hodiny. Končí procházkou po Příčné ulici ústící do velkého sálu, ve kterém je velký model Bradavic. Filmaři používali model při natáčení a jeho nádvoří, věže a cimbuří pak digitálně zvětšovali. Uvnitř měli na 2500 různých žárovek, které simulovaly louče a světla uvnitř hradu.

První reakce britských listů byly převážně pozitivní, ale nelíbilo se jim vysoké vstupné - 28 liber (asi 830 korun) pro dospělého a 21 liber pro děti nad pět let. Rodinná vstupenka pro čtyři lidi přijde na 83 liber. Z laciného kraje není ani dárkový obchod, kde Gauntův prsten stojí 40 liber, Harryho šátek 25 a koště 250 liber. Nejdražším předmětem je Brumbálův plášť za 495,95 libry (14.770 korun) a nejlevnějším lízátko za 3.95 libry (118 korun).

"Ceny stranou, prohlídka je povinná pro Potterovy fanoušky a je vhodným oceněním týmu, který vytvořil nejúspěšnější britskou filmovou sérii," napsal deník The Daily Telegraph.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Najdete na iDNES.cz