Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otevírá se Tutanchamonova hrobka, tentokrát v Brně

Víme první   13:42aktualizováno  13:42
Staňte se na moment archeologem a zažijte pocit Howarda Cartera, který před šestaosmdesáti lety poprvé vstoupil do nevyloupené Tutanchamonovy hrobky. Její dokonalá replika a dalších tisíc předmětů včetně zlaté masky budou vystaveny od 16. října v brněnské Titanic Hall.

Z výstavy Tutanchamon - jeho hrob a poklady | foto: Live Nation

Brno se stane teprve druhou evropskou zastávkou výstavy Tutanchamon - jeho hrob a poklady. "Vstupenky v síti Ticketpro budou v předprodeji od 1. září," řekl za pořádající agenturu Live Nation Petr Novák.

z výstavy Tutanchamon - jeho hrob a pokladyExpozice je unikátní v tom, že v precizně provedených replikách dokumentuje tři místnosti panovníkovy hrobky. Nikde jinde na světě - ani v Egyptě - si nemohou lidé předměty prohlédnout tak, jak byly nalezeny při objevu. Vše v reálných velikostech, nic pod sklem.

"Návštěvník si bude moci prohlédnou přesnou kopii zlaté masky, jejíž originál cestoval po světě v osmdesátých letech," láká Novák a dodává, že podobiznu doprovází další tisícovka předmětů z královy pohřební výbavy.

. podívejte se vládci do tváře

Mumifikovaná hlava faraona TutanchamonaEgyptští památkáři vystavili od listopadu 2007 vůbec poprvé na veřejnosti mumii faraona Tutanchamona s odhalenou tváří v jeho hrobce v Údolí králů. Balzamované tělo bylo přemístěno ze sarkofágu, který jako jediný měli turisté doposud možnost vidět, do klimatizovaného skleněného boxu.

Objevitel Tutanchamonovy hrobky Howard CarterV brněnské Titanic Hall organizátoři vybudují hrobku tak, jak ji 26. listopadu 1922 objevil Howard Carter. Na přípravě projektu pracoval přes pět let tým expertů za pomoci a dozoru renomovaných egyptologů.

K tématu, které představuje starodávnou civilizaci, autoři přistupovali dvojím způsobem. Návštěvníci se jednak mohou vžít do role objevitele Cartera a znovu se nechat ohromit nevyčíslitelným pokladem, a také do nejmenších detailů prozkoumat předměty, které byly v hrobce nalezeny.

Jak vypadá Tutanchamon

. Tutanchamon

Egyptský král patřil do 18. dynastie a byl jejím dvanáctým faraonem. Až do objevu jeho hrobky byl považován za nevýznamného panovníka. Sám Carter prohlásil, že jeho "jediným významným činem bylo to, že zemřel a byl pochován". Jeho otcem byl patrně faraon Amenhotep IV. (Achnaton). Zemi vládl v období, kdy procházela náboženskou a politickou krizí. Panoval asi deset let a kolem dvaceti let zemřel.

Informace o životě starých Egypťanů na tomto i onom světě návštěvníci najdou v multimediálních a interaktivních prezentacích. Nechybí fakta o každodenním životě, egyptských dějinách a náboženství.

Díky těmto možnostem výstava jedinečným způsobem představí "nejfantastičtější egyptologický objev století" - jak napsal jinak velmi zdrženlivě se vyjadřující londýnský deník The Times dne 30. listopadu 1922 po objevu Tutanchamonovy hrobky.

z výstavy Tutanchamon - jeho hrob a poklady

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Najdete na iDNES.cz