Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otevírá se Tutanchamonova hrobka, tentokrát v Brně

Víme první   13:42aktualizováno  13:42
Staňte se na moment archeologem a zažijte pocit Howarda Cartera, který před šestaosmdesáti lety poprvé vstoupil do nevyloupené Tutanchamonovy hrobky. Její dokonalá replika a dalších tisíc předmětů včetně zlaté masky budou vystaveny od 16. října v brněnské Titanic Hall.

Z výstavy Tutanchamon - jeho hrob a poklady | foto: Live Nation

Brno se stane teprve druhou evropskou zastávkou výstavy Tutanchamon - jeho hrob a poklady. "Vstupenky v síti Ticketpro budou v předprodeji od 1. září," řekl za pořádající agenturu Live Nation Petr Novák.

z výstavy Tutanchamon - jeho hrob a pokladyExpozice je unikátní v tom, že v precizně provedených replikách dokumentuje tři místnosti panovníkovy hrobky. Nikde jinde na světě - ani v Egyptě - si nemohou lidé předměty prohlédnout tak, jak byly nalezeny při objevu. Vše v reálných velikostech, nic pod sklem.

"Návštěvník si bude moci prohlédnou přesnou kopii zlaté masky, jejíž originál cestoval po světě v osmdesátých letech," láká Novák a dodává, že podobiznu doprovází další tisícovka předmětů z královy pohřební výbavy.

. podívejte se vládci do tváře

Mumifikovaná hlava faraona TutanchamonaEgyptští památkáři vystavili od listopadu 2007 vůbec poprvé na veřejnosti mumii faraona Tutanchamona s odhalenou tváří v jeho hrobce v Údolí králů. Balzamované tělo bylo přemístěno ze sarkofágu, který jako jediný měli turisté doposud možnost vidět, do klimatizovaného skleněného boxu.

Objevitel Tutanchamonovy hrobky Howard CarterV brněnské Titanic Hall organizátoři vybudují hrobku tak, jak ji 26. listopadu 1922 objevil Howard Carter. Na přípravě projektu pracoval přes pět let tým expertů za pomoci a dozoru renomovaných egyptologů.

K tématu, které představuje starodávnou civilizaci, autoři přistupovali dvojím způsobem. Návštěvníci se jednak mohou vžít do role objevitele Cartera a znovu se nechat ohromit nevyčíslitelným pokladem, a také do nejmenších detailů prozkoumat předměty, které byly v hrobce nalezeny.

Jak vypadá Tutanchamon

. Tutanchamon

Egyptský král patřil do 18. dynastie a byl jejím dvanáctým faraonem. Až do objevu jeho hrobky byl považován za nevýznamného panovníka. Sám Carter prohlásil, že jeho "jediným významným činem bylo to, že zemřel a byl pochován". Jeho otcem byl patrně faraon Amenhotep IV. (Achnaton). Zemi vládl v období, kdy procházela náboženskou a politickou krizí. Panoval asi deset let a kolem dvaceti let zemřel.

Informace o životě starých Egypťanů na tomto i onom světě návštěvníci najdou v multimediálních a interaktivních prezentacích. Nechybí fakta o každodenním životě, egyptských dějinách a náboženství.

Díky těmto možnostem výstava jedinečným způsobem představí "nejfantastičtější egyptologický objev století" - jak napsal jinak velmi zdrženlivě se vyjadřující londýnský deník The Times dne 30. listopadu 1922 po objevu Tutanchamonovy hrobky.

z výstavy Tutanchamon - jeho hrob a poklady

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Najdete na iDNES.cz