Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osud výstavní síně Mánes určí soudy

  11:54aktualizováno  11:54
Nesmiřitelný boj. To je asi nejvýstižnější charakteristika současné situace kolem známé pražské výstavní síně Mánes. O renomovaný prostor se totiž v těchto dnech přou dvě strany: sdružení kolem Vlasty Čihákové-Noshiro, která byla minulých šest let hlavní kurátorkou této galerie, a Ondřej Pecka zastupující Nadaci Český fond umění, která je správcem celé budovy Mánesu.

Čiháková se Společností pro výstavní činnost Mánes rozhodovala, co se v minulých letech v galerii objeví. Za tu dobu zde s kolegy připravila přes sto výstav, nejednou nadprůměrné kvality (viz rámeček). Smlouvu měla do konce roku 2000. Čiháková si ovšem neodpustila nadaci často kritizovat, a ta se rozhodla smlouvu už neprodlužovat.

Důležité výstavy, které Společnost pro výstavní činnost Mánes realizovala:

1995: Miloslav Moucha/ Barbara Benish
1996: Milan Knížák
1997: Čestmír Suška/ Svatopluk Klimeš
1998: Snížený rozpočet/ Trpělivá planeta
1999: Magdalene Abakanowicz/ Exist beyond art
2000: Transglobe
NESMIŘITELNÍ

Místo Čihákové si Nadace Český fond umění vybrala Ondřeje Pecku, syna pražského galeristy Jaroslava Pecky. Ondřej Pecka na nabídku kývl až na poslední chvíli, takže nemá vypracovaný výstavní plán na letošní rok. V minulých týdnech se proto obě strany snažily dohodnout na přechodné spolupráci. Nyní to ovšem vypadá tak, že Mánes letos bude na dlouhé týdny, možná i měsíce zavřený.

"Dohodu s panem Peckou jsem chtěla uzavřít jen proto, abych nezničila vše, co už máme vybudované nebo rozpracované. Po jeho arogantní žádosti, abychom naši kancelář vyklidili do 14. ledna, s ním ovšem jednat nemohu," vysvětluje Čiháková a pokračuje: "Další situace bude špatná pro nás, pro vystavující i pro veřejnost. Vrátíme granty, zrušíme výstavy. Námi vypracovaný plán na tento rok Peckovi předat nehodláme. Bude to ostuda."

Pokud Ondřej Pecka z výstavního plánu něco použije, bude od něj Vlasta Čiháková žádat náhradu za přípravu konkrétního projektu. S tím Pecka rezolutně nesouhlasí: "Paní Čiháková dělala plán i přesto, že věděla o své výpovědi z budovy. Je to její problém. Za minulý rok určitě zaplaceno dostala, proč by tedy nyní měla být placena za zbytečnou přípravu?"

Nad otázkou o oprávněnosti užití cizího plánu Ondřej Pecka nepřemýšlí. Příští výstavou by měly být v únoru fotografie Jindřicha Štreita. S fotografem ji dohodla Čiháková, ale použít ji hodlá Pecka. Zda se výstava uskuteční, záleží na tom, které straně dá nyní Štreit za pravdu. "Teď uděláme rekapitulační almanach za pět let našeho působení, a ať pan Pecka ukáže, co umí. Mně na tom vadí hlavně nedostatek etiky, silová politika nadace. Je to neúcta k tradicím, ke kontinuitě této budovy," uvažuje Čiháková.

"Mně se naopak zdá neetické, že paní Čiháková používá výtvarníky jako své rukojmí," oplácí Pecka. Ten plánuje, že v Mánesu zamezí výstavám, které on považuje za druhořadé, a program naplní špičkovým domácím i zahraničním uměním. Zatím má dohodnutou jedinou akci: na září 2001 expozici světoznámého brazilského fotodokumentaristy Sebastiaoa Salgada.

KONČÍ TO U SOUDU

Od Nadace Český fond umění navíc Pecka získal pověření rozhodovat o výstavách v dalších dvou jejích pražských galeriích: Nové síni a Galerii bratří Čapků. Tedy v institucích, které většina odborníků za jejich nynější fungování - především za nekvalitní výstavy - velmi tvrdě kritizuje. Vinu za to dávají právě nadaci, která má podporovat české výtvarné umění.

Činnost dotyčné nadace přitom kritizuje i sám Ondřej Pecka: "Není možné, aby nadále prosazovala vlastní druhořadé projekty. Pak bych mou smlouvu s nadací okamžitě vypověděl." Co se týče Mánesu, je ovšem Pecka nekompromisní: "Chápu, že paní Čiháková Nadaci Český fond umění neuznává. Ale od toho je tu soud, aby rozhodl, kdo je v právu."

Soudů se v tomto případě koná již několik. Nejenže Společnost pro výstavní činnost Mánes žaluje Nadaci Český fond umění mimo jiné za její hospodaření. Aby to nebylo málo, tak Spolek výtvarných umělců Mánes, který se hlásí ke své více než stoleté tradici - založen byl v roce 1887 a zasloužil se i o postavení funkcionalistické budovy Mánesu v třicátých letech 20. století - se s onou spravující nadací soudí přímo o budovu.

Nadace Českého fondu umění byla zřízena v roce 1994 a v Praze spravuje pět tzv. neziskových galerií, které získala převodem z bývalého Českého fondu výtvarných umělců. Kromě zmíněných je to ještě Galerie Zlatá lilie a Galerie Václava Špály. Po 16. lednu 2001, kdy proběhne další stání, by tedy mělo být jasněji. Pokud Spolek výtvarných umělců Mánes u soudu uspěje, Nadace Český fond umění ztratí na správu výstavní síně Mánes vliv. Vlasta Čiháková-Noshiro by se pak se svým sdružením nejspíš vrátila zpět s připraveným výstavním programem. A zároveň by odpadly i dohady o osudu dalších institucí, které nyní mají v Mánesu kanceláře - například mezinárodní sdružení teoretiků a kritiků AICA a výtvarný čtrnáctideník Ateliér. Jestliže uspěje nadace, další osud prestižní galerie bude záviset na schopnostech začínajícího galeristy Ondřeje Pecky.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Najdete na iDNES.cz