Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osud českých center je ve hvězdách

  9:58aktualizováno  9:58
Česká centra v zahraničí propagují kulturu našeho státu. Často se to daří, někdy jsou výsledky horší. Nyní ovšem hrozí, že centra nebudou předvádět vůbec nic. Správa českých center totiž na jejich chod na příští rok dostala přislíbeno šedesát milionů korun. Co to znamená? Je to dvakrát méně, než jim přidělila loni na letošní rok. Šéf správy center Zdeněk Matějka kvůli tomu tvrdí: "Než takové živoření pro ostudu republiky, potom je to třeba jednorázově zavřít a nedělat ze sebe šašky."
Lze tu sumu brát vážně?
Správa českých center je příspěvkovou organizací ministerstva zahraničí; odtud dostává na chod nejvíc peněz. "Šedesát milionů je zcela virtuální částka! Vždyť ještě není schválený rozpočet ministerstva," oponuje Alena Prouzová, ředitelka odboru kulturních a krajanských vztahů na zmíněném ministerstvu. Jak se tedy na částku přišlo? "Ministerstvo bylo požádáno o navýšení naprosto nehoráznými argumenty. Částka byla reakcí na ně," vysvětluje Prouzová.

Ta jen tak do vzduchu hozená částka je teď ovšem sumou, již ředitelé center i správa považují za bernou minci. "Ano, víme - ta částka sice není oficiálně schválená, ale byla nám předložena a ozývat se až někdy později by nemělo smysl," vysvětluje svůj postoj Matějka.

Šedesát milionů podle odhadů stačí na provoz maximálně šesti největších center: newyorského, pařížského, berlínského, londýnského, moskevského a bruselského. Jenže v cizině je jich dalších jedenáct. Navíc správa plánovala brzké otevření pobočky v Madridu, které Jan Kavan také v červenci slíbil svému španělskému protějšku Josepovi Piquému.

O snaze Ministerstva zahraničí ČR rušit některá centra se v kuloárech mluví už od dob bývalého Kavanova sekretáře Karla Srby. Evidentní krok k redukci však ministerstvo udělalo až nyní: bez peněz totiž třeba méně exponovaná místa nemají šanci na přežití. Už letos úředníci zkoumali, jak by se dala výhodně prodat budova v Sofii.

Kultura není prioritou
"Letošní rozpočet nám umožňuje krytí pouze základních výdajů a organizování malých projektů. Další škrt by znamenal zastavení činnosti, případně omezení na pouhé setrvání v teritoriu," říká ředitel českého centra v Berlíně Jan Bondy. Za tři roky,kdy jej vede, museli z centra kvůli nedostatku peněz odejít čtyři kolegové, klesal i počet pořádaných akcí. V Berlíně přestali doplňovat knihovnu, odhlašovali předplatné na periodika.

I ředitelka centra v Bukurešti Vilma Anýžová říká: "Musím propouštět zkušené zaměstnance a rušit připravované akce, nebo je nahradit akcemi levnějšími. Místo plánovaného týdnu českých filmů, na který jsme chtěli dovést českého delegáta, uděláme jen retrospektivu filmů z našeho filmového archivu. Je to partyzánština, ale ušetříme tak přes třicet tisíc korun."

Vedení Správy českých center odhaduje částku nutnou pro chod stávajících center na 130 milionů korun. Plánovaný rozpočet by se tedy musel dvakrát zvýšit a ještě k němu deset milionů přihodit. S tím ministerstvo zahraničí nesouhlasí. Jeho rozpočet je prý také nízký, a navíc kvůli událostem v USA hodně financí spolknou chystaná bezpečnostní opatření sítě zastupitelských úřadů. "Kultura teď opravdu není prioritou," říká Prouzová. Ministerstvo proto navrhuje česká centra včlenit přímo do ambasád, čímž by se podle něj ušetřilo.

"V případě takového začlenění by centra sloužila spíše jako servisní jednotky, například při zajišťování státních recepcí. Na samostatný a do určité míry nezávislý program by už nebyl prostor," tvrdí Jan Bondy. Ambasády totiž mají prezentovat "oficiální" obraz republiky, nemohou se angažovat v alternativních programech, které naplňují právě centra.

Tvrzení proti tvrzení
Jaký význam mají také centra, může přiblížit následující příklad z Berlína. Jan Bondy zde loni v prosinci vystavil fotografický projekt dvojice Jasanský - Polák s názvem Vesnice. Ministr zemědělství Jan Fencl poté výstavu zkritizoval jako "nepravdivý" obraz našeho venkova. Centrum jeho stížnost nemuselo brát na vědomí. Pokud by bylo součástí ambasády, podobný "experiment" by si pravděpodobně nemohlo dovolit.

"To je čistá konstrukce. Na ministerstvu také připravujeme alternativní programy," namítá Prouzová. Tvrdí, že začlenění center pod ministerstvo většina jejich ředitelů podporuje; zásadní podporu mu prý vyslovilo i včera svolané kolegium.

Ředitelé se však začlenění až na výjimky obávají. Nejde pouze o program. Jako součást rozpočtové organizace by si totiž centra nesměla na činnost přivydělávat dnes hojně praktikovanými překlady či obchodními prezentacemi. A co se týče kolegia: "Je to lež. Většina jeho členů vyslovila plánu paní Prouzové nedůvěru," říká Matějka.

"Dovedli nás do stavu, kdy nevíme, co bude, a nemůžeme nic plánovat," řekl včera ČTK ředitel českého centra v Bruselu Petr Bažant. Definitivní rozhodnutí o případném začlenění center by mělo padnout 11. října.

Výloha Českého centra v Londýně s vystavenými "nehrajícími kytarami" výtvarníka Františka Skály.

Nové prostory českého centra v Berlíně

České centrum na Checkpoint Charlie

Interiér Českého centra 1

Interiér Českého centra 2

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz