Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravské Colours: překvapivý skorobigbít „norského Honzy“

  12:13aktualizováno  12:13
Sedmý ročník Colours Of Ostrava otevřel ve čtvrtek své brány a přinesl hned dvě velká překvapení: vysokou návštěvu a drive, se kterým hrála první z hlavních hvězd.

Colours of Ostrava 2008 - norský saxofonista Jan Garbarek | foto: ČTK

Už od odpoledne se začal prostor Černé louky a Slezskoostravského hradu zaplňovat batůžkáři, jejichž průběžný součet ve finále večera byl podle pořadatelů něco kolem deseti tisíc. Což je nejen o zhruba pětinu víc než při startu loňského ročníku, ale nad poměry hodně i v obecně festivalovém kontextu, uvědomíme-li si, že šlo o čtvrtek, tedy den před dalším pracovním dnem. - čtěte Jak začal festival Colours of Ostrava v roce 2007

Colours of Ostrava 2008 - tančící fanoušciA ještě v jedné souvislosti byla velká návštěva mile překvapivá: hlavní hvězdou večera byl jazzman. Jazzman sice už desítky let ve světovém kontextu velmi slavný, nicméně na české scéně rozhodně nikterak zdomácnělý. Svědčí to o dvou faktech: jednak dramaturgii Colours po dobrých zkušenostech mnozí návštěvníci vystavují "bianko šek", jednak to možná se vztahem české mladší generace k jazzu není až tak strašné, jak se může na první pohled zdát.

Spot, který provází letošní ročník Colours of Ostrava

Norský saxofonista Jan Garbarek si s sebou přivezl klávesistu Rainera Brunninghause, který kromě elektrického piana hrál i na koncertní křídlo – místo horečně sháněného "rolls royce mezi klavíry" značky Steinway, který měl v požadavcích, nakonec pořadatelé sáhli k domácímu Petrofu a zdá se, že umělec nebyl nespokojen.

. Jak se sháněl Rolls Royce mezi klavíry

Klavír značky Steinway, jehož cena se pohybuje v řádech milionů korun a na Moravě jsou údajně jen dva kusy. Pořadatelé ho sháněli pro zahajovací koncert.

Colours of Ostrava 2008 - norský saxofonista Jan Garbarek a baskytarista Juri Daniel

V publiku se spekulovalo o jménu fantastického baskytaristy. Místo původně avizovaného velmi slavného Eberharda Webera, jehož stihl zdravotní kolaps, přijel s Garbarkem mladší Brazilec Juri Daniel a svou roli naplnil vrchovatě, když se blýskl nejen mimořádně tvárným doprovodem, ale i zhruba pětiminutovým sólovým výstupem, při němž si vytvářel v reálném čase baskytarové loopy.

Colours of Ostrava 2008 - Ind Trilok Gurtu Jako zvláštní host za bicí a perkuse usedl fenomenální Ind Trilok Gurtu, který po většinu více než dvouhodinového koncertu (tedy žádného zkráceného festivalového setu) hrál stylově velmi otevřeně, bez upřednostňování rytmů a typických instrumentů svého národa – tabla ostatně za celý večer výrazněji použil jen dvakrát. Jeho hra byla dokonalou ukázkou multikulturního, skoro by se chtělo říci "planetárního" rytmického cítění.

Samotný Garbarek se svým typicky zamyšleným výrazem nabídl na tenor- i sopránsaxofon především tónově úchvatně jistou, výrazně melodickou a přehlednou hru, které v kontextu hry celého kvarteta nechyběl pevný atak, kterým si získal všechny posluchače.

Colours of Ostrava 2008 - norský saxofonista Jan Garbarek

Kdo zná Jana Garbarka z jeho převážně lyrických, skoro meditativních poloh, byl překvapen. Téměř celý koncert se nesl na vlně fusion, ve které nechyběl dokonce ani rockový drive či funky rytmický základ. Zda jde o současné Garbarkovo muzikantské rozpoložení, či zda se jen operativně přizpůsobil prostředí open air festivalu, není podstatné. Lepší zahájení letošní Colours snad ani nemohly mít.

. A co dál?

Speciálně Garbarkův koncert, ale i atmosféra, jaká se en bloc rozprostřela po celém areálu Colours Of Ostrava, nastolují velká očekávání. Dnes očekávají návštěvníky, jejichž počet se jistojistě podstatně zvýší, například vystoupení britských Happy Mondays, amerických Dandy Warhols, izraelské zpěvačky Noa či kanadské Inuitky Tanyi Tagaq, jež před čtrnácti dny zazářila na pražském Respectu. - čtěte Nejlepší ročník Respectu spojil Íránce s Izraelci

Po tak silném zážitku mohl návštěvník udělat jen dvě věci: buď jej jít "vydýchat" někam do soukromí či nějakého klidnějšího prostředí, nebo jej naopak "vytrsat". Následující – a ten večer poslední – kapela na hlavní scéně, německo-balkánský Shantel & Bucovina Club Orkestar, sice poskytl k bujarému tanci příležitost, jíž davy návštěvníků využily, při střízlivém pohledu ale přece jen působil poněkud nedůvěryhodně, jako zhmotnění důsledků módní balkánské vlny.

S velkým diváckým úspěchem na Černé louce odehrál své akrobaticko-divadelní představení Teatr Novogo Fronta, na scéně ve stanu si zase zahráli vítězové soutěže Colours Talents s vtipným názvem Trio de Janeiro.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Trutnov si ve finále zazpíval s Pavlem Bobkem

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Nedělní finále 21. ročníku Open Air Music Festivalu v Trutnově se už obešlo bez velkých společenských akcí, jakými byly...

Na rekordní fotce z trutnovského festivalu je 3 995 lidí

Trutnov 2008 - Václav Havel a přátelé při překonání rekordu v pořízení největší...

Na největší skupinové fotografii v historii Česka, kterou pořídil na víkendovém Open Air Music Festivalu v Trutnově...

Bohnice hudbou a divadlem opět upozorní na duševní zdraví

Už jsme doma (Miroslav Wanek)

Už 19. ročník festivalu hudby a divadla Babí léto v rámci Týdnů pro duševní zdraví se odehraje na tradičním místě v...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz