Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravak: Papalaš něvnima, co ludi zajima

  10:22aktualizováno  10:22
Ostravak Ostravski, autor humorných deníků ze života, které se staly bestsellerem, v rozhovoru prozradil, jaký byl jeho letošní rok.

Ostravak Ostravski - karikatura | foto: Štěpán Mareš pro MF DNES

Už se ví, kdo je ten Ostravak Ostravski? ptají se lidé, kteří čtou knihy Deníky Ostravaka. Knižní bestsellery, jejichž autor zůstává v anonymitě. I tento rozhovor vznikal prostřednictvím elektronické pošty.

Ostravak se opět vyhýbal otázkám, které by ho mohly prozradit. Přesto překvapil - poslal svou fotografii. Cosi jako autoportrét a ještě s vánočním motivem. Jak tu fotku pořídil? Vysvětlil to svým stylem: „Kurnik šopa, to byla fuška. Chiběly mi zhruba tak dvě ruki.“

* Jak se Ostravakovi vede? Co nového?
Všecko přy starym. Furt stejna lokalka, furt stejna robota, fajna robka s malym genyjusem, kery se syce něumi zavazať buty, ale zna skratki a vyznam všeckich eček ve žradle. S tymi butami to je ale v jeho věku asy normalni, bo jak sem raz o tym vykladal mamě, pravila, že ja sem byl tež taki maly chumaj. Raz pry sem se dobelhal ze školy enem s jednu butu, bo druha se mi pry šprajcla v kanale. Tuž tak.

* Stále zatloukáte, kdo jste?
Dluho se mě nikdo nězoptal, kdo vlasně sem, tuž sem se v posledni době moc nězatluk. Akurat nědavno sem mamě přybijal na stěnu jakesyk šeřyki, kere ji přyvezla jedna znama ze Zabialkova z burzy - pry za vyhodnu cenu. Už ma v obyvačce dva, tuž do třetice.

KDO JE OSTRAVAK
Ostravak Ostravski začal své příběhy psát na internetu. Zachycuje v ostravském nářečí své zážitky. Za dva roky navštívilo jeho stránky více než 2 861 365 čtenářů. Denně si Ostravakovy příběhy přečtou tři tisíce lidí. Knižně vydal už pět Deníků Ostravaka. Staly se bestselerem. V únoru vydá Ostravak Ostravski už šestou knihu svých zážitků. Stále zůstává v anonymitě, nechce, aby lidé věděli, kdo příběhy píše.

* Jak se vám vlastně daří tajit svou identitu? Musí to být náročné. Určitě vám jsou v patách všichni novináři...
Tuž to vam možu odpřysahnuť, že v patach mam enem ostruhi, a to eště enem na jedne.

* Všichni moji známí v Praze se neustále ptají, jestli už vím, kdo jste.
Fakt všecy? Tuž ja mam v Praze tež paru znamych a eště se mě nikdo nězoptal.

* Prozradíte něco málo o sobě? Něco, co se o vás neví?
Jak tak nalihatě, tuž čemu ni? Mam nohu osmičku a eště němam zymni buty.

* Otázka je, jestli ty zimní boty budete vůbec potřebovat. Myslíte, že po loňské tuhé zimě přijde vůbec nějaká?
Enem se něbujtě, přyjdě určitě a zas tu budě beztak do května. To je darek od přyřody, že se o ňu tak fajně starame.

* Kde berete tolik nápadů?
Asy bych měl napsať cosyk o tym seksu s tymi muzami či cosyk podobneho, ale přyznam se, že sam něvim. A zas sem v děckich rokach, bo mě napada jedina odpověď: to samo.

* Nebojíte se, že vám ty vtípky a glosy dojdou?
Bojim něbojim. Až se ku mě nastěhuje ten Němec, co stare Blažkove v kuchini schovava kastroly, tuž už teho moc něnapišu, ale do te doby se něbojim.

* Promiňte, ale jaký Němec a jaká stará Blažková?
Tuž to mi něpravtě, že vy, taki sečtěly člověk, kery piše aji članki do novin, něznatě ten stary vtip? Tuž to přyjdě stara Blažkova do dochtora a pta se ho „Paně dochtoře, jak se menuje ten Němec, kery mi v kuchini schovava kastroly?“ a dochtor na to „Alzhajmer, pani, Alzhajmer.“

* Jak jste prožil právě končící rok?
Tajak věčina ludi. Posnidam kobzolovy salat, poobědvam cukrove, mezytym se dam zymneho kapra a furt čučim na pohadki. Něznam pěknějši čas.

* Myslel jsem to jinak. Jak jste prožil celý rok 2006? Vzpomenete si na nějaký výrazný úspěch, nebo naopak něco, co se nepovedlo?
Něpodařylo se teho dosť, ale taki sojochista, abych se tym veřejně chvalil, to zas nejsem. Hlavni uspěch je ten, že sem ten rok přežil bez žadnych znamych novych nemocy a sem furt s jednu robku.

* Co Ostrava, jak ta podle vás „prožila“ rok 2006? Bude něčím zapsán do dějin města?
Nejvěči změna je ve vedeni města, a jak každy vi, lepši kanar v hrsti jak dysžokej na radnicy. (Po komunálních volbách zasedl v křeslo ostravského primátora nový muž - Petr Kajnar - pozn. red.)

* V čem myslíte, že bude ta změna nejlepší?
Tak jaksyk tušim, že ten novy chlop na radnicy něbudě vyvařovať činu, skakať na podyju s kitaru jak přyhřaty klokan a robiť se z radničniho spravodaja rodine album.

* Co vás v tomto roce překvapilo?
Nejvěči překvapeni je, že pulroku po volbach žijeme bez vlady a ono to aji funguje. Tuž že bysme se na to vysmolili? Šak to už jaksyk vydržime aji bez tych pajtašu, no ni?

* Takže jsou ti „pajtaši“ zbytečni a měli by jít dělat něco užitečného?
Vas to nikdy něnapadlo? Tuž ale paru bysme ich mohli v te sněmovně zaměstnať, ale zajimavějši by bylo sledovať ty jejich předvolebni boje, jak by poslaněcki plat byl vysoki tajak životni minymum.

* Čím vás místní politici naštvali?
Matě dosť mista v gazetě? Čemu je furt rozkopane naměsti? Čemu se nic něinvestuje do našeho baraku? Čemu se centrem motaju jak bludni Holanďani divne osoby a žadna pazura zakona? Čemu je v centru plno heren a žadny mličňak? Čemu cyklostezka konči u mosta v Přyvozu? Kdy se na bicyklu dostanu až na Ostravicu bez teho, abych zrobil vyplň zymniho vzorku gum jakehosyk kamijoňaka? Mam eště pokračovať? Kdy budě v Komeňaku slibovane jezyrko? Kdy už kdosyk vyhodi do luftu teho ježka v klecy naproti kulturaku? Kdy budě v centru vic parkovacych mist? Kdy kdosyk vrati vodotrysk na Kuřy rynek? Kdy koněčně nasněži? Tuž dobře, za to politycy možna němožu.

* Jak je možné, že takové normální věci místní politici nechápou? Třeba ta cyklostezka. Město prý na ni nemá peníze a pak koupí za miliony korun soubor zmenšených světových staveb. Zdá se, že žádné turisty na tuto „atrakci“ nepřilákáme, ale peníze se našly. Myslíte, že ty politiky zajímá, co lidi opravdu chtějí?
Musym odpovidať? Ja myslim, že je to stejnak všeckim jasne. K čemu cyklostezka - šak papalaši se stejnak voza enem v limuzynach, no ni? Rači kupime ty male chalupki, bo mojim děckam se to na te předvaďačce libilo, tuž to se budě libiť všeckim a vydělame na tym chechtaki. Jak napsal jeden něznamy basnik: Skoro každy papalaš něvnima, co ludi vlasně zajima. A možeme se to prospěvovať přyklad na melodyju z Kokosu na sněhu („... a včil všecy: Někeřy ludě něvěřa, že syncy z Jamajki zvitěza...“).

* A existuje vůbec něco, čím vás v tomto roce politici potěšili nebo příjemně překvapili?
Tuž to musym zaspominať. Ale ať spominam, jak spominam, napada mě akurat ten vanočni topol před radnicu. Ten je pěkny. Hlavně v nocy. A fajně blika. Na nic ine se jaksyk němožu spoměť. Tuž že by už ten Němec začnul poklizať?

* Co říkáte na tu potvoru bakterii, která zrovna teď, v době, kdy se všichni přejídáme, zaútočila zrovna v Ostravě?
To mě celkem zaskočilo, bo to epicentrum je dosť blizko. Prvni sem zvažoval, že všecke žradlo preventyvně postřykam savem, než ho dam do huby. A v naši kantyně bych ani něpoznal rozdil v chuti. Eště něpropadam panyce, bo zdravym luďam pry ty breberki nic nězrobja. Tuž kobzolovy salat se na Štědry den dam. Ale enem ten od mamy.

* Co očekáváte od příštího roku vy osobně a co byste chtěl popřát ostatním Ostravakům?
Aby se věčina z nas přestala styděť, jak budě komusyk vykladať, odkavaď je. Aby se aspoň pulka tych, co ocuď odjižďaju za robotu na lepši, s hrdosťu spoměla na naše fajne město a někeřy se aji vratili, bo tu su doma. A už žadne „Pryč z Ostravy“, ale zpatki, bo tu je fajně, no ni?

* Díky za rozhovor.
Zdař buch.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

RECENZE: Kateřina Tučková si odskočila od románu. Je to škoda

O osudy vyhnaných Němců se začala spisovatelka Kateřina Tučková zajímat, když...

Spisovatelka Kateřina Tučková napsala svou první divadelní hru. Jako vždy si vybrala skvělý námět, provedla poctivou...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz