Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osm výstřelů proti intoleranci

  15:06aktualizováno  15:06
- Občanské sdružení Horizont pořádá od 20.5. v pražském kině Bio Illusion filmovou přehlídku Osm výstřelů Emira Kusturici, v jejímž rámci bude uvedena vyčerpávající filmová retrospektiva tohoto režiséra. Vidět můžete vše, co natočil mezi svým školním filmem Guernica a úspěšným Undergroundem. Chybět bude zatím jeho poslední film Černá kočka, bílý kocour a právě dokončovaný Bílý hotel.

Emir Kusturica, ve světě rozhodně nejuznávanější režisér z bývalé Jugoslávie, se narodil 24. listopadu 1955 v Sarajevu, po studijích na střední škole nastoupil na pražskou FAMU. Tam na sebe výrazně upozornil ve třetím ročníku, kdy se svým krátkým filmem Guernica vyhrál studentský filmový festival v Karlových Varech. O rok později se vrátil domů, aby pro TV Sarajevo natočil dva televizní filmy, Nevěsty přicházejí a Bufet Titanic.

Hned se svým prvním celovečerním snímkem Vzpomínáš na Dolly Bell?, který popisuje kontakt jugoslávských teenagerů se západní popkulturou v padesátých letech, zvítězil na filmovém festivalu v Benátkách v roce 1981. Roku 1985 následoval Tatínek na služební cestě, vyznamenaný Zlatou palmou z Cannes a nominovaný na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

Komerční úspěch filmu a mezinárodní filmové ceny začaly mladému režisérovi pomalu získávat popularitu a renomé. Očekávání naplnil i svým dalším filmem Dům k pověšení, ve kterém diváky seznamuje s cikánskou komunitou, jejími názory, zákony a rychlým životním stylem. Poté odjel Kusturica do Ameriky, aby se zúčastnil filmového semináře v New Yorku. Tam mu jeden ze studentů ukázal scénář, podle kterého vznikl jeho první anglicky mluvený film Arizona dream za účasti Johnny Deppa, Faye Dunawayové a Jerry Lewise. Ani tímto snímkem Kusturica neporušil tradici a vyhrál Zlatého medvěda a Zvláštní cenu poroty v Berlíně.

V roce 1995 přišel Underground a s ním zatím největší režisérův úspěch. S humorem a ironií, ale přitom velmi drasticky a dramaticky reflektuje momentální situaci ve své vlasti a ukazuje, že se i válka a lži mohou stát naprosto běžnou a normální součástí našeho života. Film získal Zlatou palmu 1995.

V minulém roce natočil Kusturica zatím poslední snímek Černá kočka, bílý kocour, který mu vynesl Stříbrného lva za režii. Film uvedený s úspěchem i na festivalu v New Yorku vypráví opět o rómském etniku a jejich nadšení v život a lásku, které stojí v přímém protikladu k orientaci dnešní společnosti.

Emir Kusturica se často věnuje právě menšinám, většinou etnickým, které svou odlišností vyvolávají u většinové společnosti pocit nepochopení a strachu. Svými filmy tak chce přispět k větší toleranci a vyvést diváky z otupujícího sevření pevně zakotvených představ.

V rámci filmové přehlídky proběhne v paláci Akropolis i koncert česko - rómské hip-hopové skupiny, a vernisáž výstavy Expedice Gitanes 97 a Rómové v Indii.

Program 8 výstřelů Emira Kusturici

Čtvrtek - 20. května Guernica, Nevěsty přicházejí, Bufet Titanic
Pátek - 21. května Vzpomínáš na Dolly Bell?
Sobota - 22. května Tatínek na služební cestě
Neděle - 23. května Dům k pověšení
Pondělí - 24. května Underground
Úterý - 25. května Arizona dream
Středa - 26. května Arizona dream

Záběr z filmu Underground

Záběr z filmu Underground

Záběr z filmu Underground

Záběr z filmu Dům k pověšení

Záběr z filmu Underground

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz