Oslnil nejen Edgar Winter

Americký bluesrockový klasik Edgar Winter a mladý Brit Anysley Lister se postarali o výtečné vyvrcholení festivalu Blues v lese III, který se konal o víkendu v Řevnicích. Precizně zorganizovanou akci, jež shromáždila také českou špičku bluesových i písničkářských žánrů, navštívily asi tři tisíce lidí. A festivalu přálo i počasí.

Návštěvníci si vychutnávali muziku v komorním areálu přírodního divadla, jež leží v lesích nad Řevnicemi, a na přilehlé větší ploše hřiště. Ta patřila v sobotu v noci charizmatickému albínovi Edgaru Winterovi a jeho skupině. Winterovo vystoupení vystihlo záměr celého festivalu. Blues je stav duše, jemu se pak podřizuje forma muziky. Winterova kapela zahnala noční chlad strhujícím jižanským bluesrockem či boogie, jež okamžitě vybízelo k tanci.

Winter zpíval, střídal klávesy i saxofon a řádil na pódiu jako tornádo. Jeho muzika se proměňovala v excelentní jazzrock nebo takřka metalickou podobu blues. Winter také předvedl zvukové experimenty s klávesami, citoval motivy z klasiky a dal každému hráči prostor k sólování. „Hráli výtečně. Oceňoval jsem jejich naprostou, přirozenou souhru a přesnost,“ řekl hudební publicista Jiří Černý, jenž festival konferoval. Na Wintera se přijeli podívat také muzikanti včetně domácího propagátora jižanského rocku Ondřeje Hejmy.

„Winterovo vystoupení bylo asi technicky nejnáročnější. Před koncertem nám Winter faxoval seznam požadavků. Chtěl, abychom mu zajistili náhradní nástroje, kdyby došlo k nějakému defektu. Objížděli jsme známé muzikanty a prosili je, aby nám půjčili kytary či bubny,“ řekl David Gaydečka z pořadatelské agentury Joes Garage. Jeho dalším tipem byl mladý kytarista Aynsley Lister, který se svým baskytaristou a bubeníkem uzavřel sobotní program. Lister šikovně spojoval virtuozitu s bluesovou hutností, jeho muzika duněla rytmem a jiskřila hravostí. Publikum Listerův koncert protančilo stejně jako vystoupení amerického zpěváka Lorenza Thompsona se skupinou Jana Kořínka. Thompson skočil rovnou mezi lidi, tančil s nimi a zazpíval jim i Armstrongův hit What A Wonderful World.

Také páteční program měl různé vrcholy. Kalifornský písničkář Chuck Prophet hrál a zpíval chytrý dylanovský folk rock. Sestava Smokin' Joe Kubek with Bnois King „sekala“ říznou jižanskou muziku, která okamžitě zvedala lidi ze sedaček a jež byla podobná stylu vousatých texaských hitmakerů ZZ Top. Tělnatý americký kytarista Joe Kubek navíc pobavil české pořadatele. Když ho vezli kolem hradu Karlštejn, zeptal se: „A tady bydlí kdo?“

Pořadatelé dobře vybírali také domácí kapely včetně sestavy Big Heads Michala Pavlíčka nebo skupiny Ondřeje Konráda, nazvané Gumbo, ve které hostoval kytarista Radim Hladík. Hráč na klávesy Martin Kratochvíl oživil obraznou muziku v sestavě své památné skupiny Jazz Q. Svobodný jazzrock skupiny -123 minut se střídal s vokálním mistrovstvím slovenské zpěvačky Silvie Josifoské a jejího bandu.

Nedělní nabídka se asi nejvíce odklonila od bluesového pramene k latinskému folku Zuzany Navarové a skupiny Koa, moravským zpěvům Jiřího Pavlici a Hradišťanu či městskému písničkářství Vlasty Třešňáka a skupiny Kormani.

Blues v lese III. Američtí kytaristé Smokin' Joe Kubek (vlevo) a Bnois King šířili řízné blues z Texasu.