Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oscary udílejí starší běloši, manželka Denzela Washingtona i jeptiška

  13:54aktualizováno  13:54
Totožnost více než pěti tisíc akademiků, kteří každý rok rozhodují o Oscarech, se dosud pečlivě střežila. List Daily Telegraph chtěl ale vědět víc a potvrdil domněnku, že o nejprestižnějších filmových cenách rozhodují převážně bělošští muži v pokročilém věku.

Americký herec Denzel Washington a jeho žena Pauletta Pearsonová na 90. narozeninách Nelsona Mandely | foto: Reuters

Ti, kdo jsou jednou do Akademie zvoleni, si právo rozhodovat o Oscarech podrží celý život, což znamená, že někteří členové již několik desítek let ve filmovém průmyslu nepracují. Je mezi nimi kupříkladu jeptiška, majitel knihkupectví či náborář dobrovolníků, kteří pomáhají s humanitárními projekty v rozvojových zemích. Jejich hlasy mají stejnou váhu jako hlasy známých osobností Toma Hankse, Stevena Spielberga či George Clooneyho.

Hvězdy jsou mimo

Některé vůdčí postavy filmového průmyslu, včetně režisérů George Lucase a Woodyho Allena, nejsou hlasujícími členy Akademie. Oba totiž členství odmítli.

Studii, která si vzala za cíl odhalit tvář lidí rozhodujících o Oscarech, podnikl i list Los Angeles Times, jemuž se podařilo shromáždit podrobnosti o většině členů Akademie.

Redaktoři zjistili, že 94 procent členů Akademie představují běloši, 77 procent muži a jejich průměrný věk je 62 let. Pouze 14 procent členů je mladších 50 let. Černoši tvoří jen dvě procenta poroty, stejně jako Hispánci.

Diskriminují se černoši v porotě?

Denzel Washington, který získal v roce 2001 ocenění pro nejlepšího herce za snímek Training Day, již dříve vyzval Akademii, aby toto téma začala řešit. "Jestliže v naší zemi žije 12 procent černochů, ať je také 12 procent členů Akademie z řad černošské menšiny. Jestliže je v zemi 15 procent Hispánců, ať je 15 procent členů Akademie z řad Hispánců," řekl herec, který nedávno přiznal, že za něj osobně rozhoduje při oscarovém výběru manželka.

"Člověk by řekl, že v dnešní době bude porota trochu vyrovnanější, ale není tomu tak," prohlásila obdobně Nancy Schreiberová, která je vzácnou ženskou členkou kameramanské pobočky Akademie.

Ať už by se ceny rozdávaly kdekoli, jména dvou mužů, kteří znají jména vítězů...

Ať už by se ceny rozdávaly kdekoli, jména dvou mužů, kteří znají jména vítězů jako první, zůstávají stejná. Rick Rosas a Bradley Oltmanns vedou již řadu let speciální tým sčítacích komisařů. A právě oni by vyhlásili držitele Oscarů v případě, že by v den udílení sošek někdo ukradl obálky s výsledky. Ve smlouvách totiž mají, že musí znát jména laureátů zpaměti.

Černošský herec Bernie Casey deníku Los Angeles Times řekl, že nedávno Akademii opustil, poněvadž "lidé jiné barvy pleti jsou v ní odsouváni na okraj". Kritici Akademie dlouho tuto organizaci obviňují z toho, že ignoruje černošské a hispánské talenty a také ženy. Letos jsou v pětici kandidátů na nejlepšího režiséra pouze bílí muži. Jen jediná žena v historii, Kathryn Bigelowová, získala ocenění za režii, když porota vyzdvihla v roce 2010 její snímek Smrt čeká všude.

Oscar 2012

Speciál na iDNES.cz

Pózování už má za sebou i herec a komik Billy Crystal. Právě on totiž bude...

Herec a komik Billy Crystal bude provázet večerem filmových hvězd.

Recenze hlavních filmů, zajímavosti ze zákulisí i on-line reportáž ze slavnostního udílení cen, které se koná v neděli 26. února, najdete ve speciální příloze iDNES.cz.

Loňské ceny Akademie byly kritizovány jako "výhradně bělošští Oscaři", jelikož všichni nominovaní ve všech hlavních kategoriích měli bílou pleť. Akademie rovněž čelila kritice kvůli tomu, zda si všichni její členové své postavení skutečně zaslouží.

Někdejší prezident Akademie Sid Ganis nejmenoval žádné konkrétní osoby, ale obecně konstatoval: "Někdy se člověk škrábe rozpačitě na hlavě a říká si: 'Jak se tenhle sem dostal?' Nebo naopak: 'Jak to, že tenhle/tahle v Akademii není?´" Akademie filmových věd a umění byla založena v roce 1927 a několik desetiletí byli nováčci vybíráni na poměrně neformální bázi již zvolenými členy. Tato pravidla byla zpřísněna v roce 2003, těm, kdo do Akademie pronikli předtím, ale členství zůstalo na celý život. V současné době je přijímáno maximálně 30 nových členů ročně.

Nováčci musejí být buď nominovanými kandidáty na Oscara nebo je musí schválit komise rozhodující o členství anebo musejí být doporučeni dvěma členy některé z 16 poboček Akademie, které sdružují kupříkladu herce, režiséry, tvůrce vizuálních efektů či animátory.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Oscarům vládlo ticho, filmem roku je němý Umělec. Cenu má i Streepová

Vítězové kategorií herec a herečka v hlavní roli se baví: Jean Dujardin na

Po napínavém vyhlašování se filmem roku stal černobílý snímek Umělec. Oscara získal i jeho režisér Michel Hazanavicius...

Připravte si 38 milionů korun, draží se 15 starých Oscarů

Zlaté sošky připravené v zákulisí

Jen dva dny po nedělním slavnostním předání Oscarů půjde do dražby 15 slavných filmových trofejí. Žádnou ale nebude...

Umělec mohl přijít o Oscara. Utahoval si z teroristických útoků na věže

Jean Dujardin na vizuálech k filmu Nevěrníci

Bývá železným pravidlem, že s dobrými zprávami přicházejí i ty špatné. A přesně to se dá říct o úspěchu herce Jeana...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz