Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oscary chápe každý jinak

  19:39aktualizováno  19:39
Po bitvě je každý generálem, o bitvě oscarové to platí dvojnásob. Ostatně po měsících příprav, urputné publicity a obřích nákladů by se ani neslušelo, kdyby celá paráda skončila s jediným tříhodinovým večerem a ráno už po ní neštěkl pes.

Oscary, nejprestižnější z filmových cen současného světa, v sobě nesou jeho mnohé paradoxy. Udílí je sice americká instituce na půdě Hollywoodu, nicméně soupeřící tvůrci už dávno tvoří pestře nadnárodní společenství; navíc i jejich projekty vznikají stále častěji ve složitých koprodukcích.

A dále: verdikt z Los Angeles přijímá světová kinematografie s plným respektem, jako by snad rozhodoval sám nejvyšší filmový soud. Sotva je však celý seznam vítězů pohromadě, začne si jej každá země vykládat po svém. Takže, co vlastně vzkázaly v noci z neděle na pondělí ceny Americké filmové akademie za rok 2000?

Hollywoodský tisk si všímá zejména dvou položek, které za jeho humny už málokoho vzrušují. Předně zkoumá, přetřásá a hodnotí moderátorský výkon Stevea Martina. A pak se vrací k projevu nositele čestného Oscara, scenáristy Ernesta Lehmana: "Příliš často trpíme anonymitou, mějte na paměti, že každý film začíná i končí u scénáře!" Továrna na sny totiž spojuje Lehmanovu výzvu s hrozící stávkou scenáristů - a tohle neslavné téma přilepila média na blyštivou fasádu Oscarů.

Celá Amerika pak přemýšlí, zda rozhodující "balík" třinácti zlatých sošek pro Gladiátora, Tygra a draka a Traffic odpovídá plně obrazu filmového průmyslu. "Když vezmete akční podívanou ze starého Říma, příběh s prvky bojových umění v čínštině a téměř dokumentární drama o drogách se stovkou upovídaných hrdinů, podivíte se: Tohle že je Hollywood?" píše filmový publicista agentury AP David Germain. Vysvětluje ovšem, že právě rok 2000 zlomil víru v zaručené recepty na oscarové naděje. Neuspěly už snímky typu Pošli to dál, propagující tradiční rodinné hodnoty. Zmizela i návaznost na rok 1999 s temněji laděnými tituly od Americké krásy k Šestému smyslu, natož na sezonu o dva roky starší s tradičněji natočenými projekty jako Zamilovaný Shakespeare. A naopak se poprvé prosadila věc ve Spojených státech nevídaná, film s titulky.

Za tuhle vstřícnost vůči Tygru a drakovi se Amerika rozplývá sebechválou, ovšem z pohledu Evropy, která je na titulkované cizojazyčné snímky zvyklá, jde o polovičatě alibistický krok. Podle některých komentářů totiž akademie nepustila snímek tchajwanského rodáka Anga Leea výš než k ceně za nejlepší film mluvený neanglicky - ale za režii, natož za absolutně nejlepší projekt si ho netroufla ocenit.

Stačí se však posunout na jiný světadíl a tenhle opatrný "mírný pokrok v mezích zákona" se jeví jako fantastický úspěch vroubený nadějemi. Tygr a drak je totiž prvním asijským filmem v historii Oscarů, který kdy zahraniční kategorii vyhrál. Může to tedy znamenat, že otevře cestu jednak kinematografiím ceněným dosud spíše jen na festivalech, jednak dalším talentovaným tvůrcům z tohoto teritoria, kteří mohou následovat své krajany už pevně zabydlené v Hollywoodu. I kdyby sám Ang Lee čekal víc, Dálný východ chápe výsledky Oscarů podle agentury Reuters jako "triumf asijských talentů". Reuters cituje také hongkongského filmového režiséra Joe Cheunga: "Tygr a drak nám ukázal, že se všichni musíme stát opravdu profesionály." A v neposlední řadě teď Hongkong doufá i v úspěch svých příběhů ze žánru kung-fu, které pro západní trhy opatřil "jen" titulky.

Záznam on-line zpravodajství z předávání Oscarů naleznete ZDE.

Pouze černý kontinent, soudě podle ohlasů médií, se pooscarovou kocovinou moc nevzrušuje. A u protinožců si přečetli výsledky opravdu podomácku. Austrálie totiž vede s Novým Zélandem válku o vítěze herecké kategorie, Russella Crowea z Gladiátora. Komu Crowe "patří"? Na Novém Zélandu se narodil, na ranči v australském Novém Jižním Walesu žije, pokud netočí ve světě. "Čí" je, neví prý ani hercův agent. I to je zpráva o "globálních" Oscarech.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Umělec? Nádherné vyznání lásky k filmu, kochá se Francie i Mitterrand

Herec Jean Dujardin se mazlí se svým Oscarem za hlavní mužkou roli ve filmu

Francie se dme pýchou. Zatímco politici v Paříži zdůrazňují, že hollywoodské ocenění filmu Umělec potvrzuje...

Po starých Oscarech se zaprášilo, prodaly se za 55,5 milionu korun

Patnáct Oscarů ze 30. a 40. let se vydražilo za 55,5 milionu korun.

Jen dva dny po oscarovém galavečeru, kterému s pěti soškami kraloval němý film Umělec, se do dražby dostaly ceny z 30....

Nejdelší, největší, nejmladší aneb svět oscarových rekordů

Na oscarových stolech 84. slavnostního udílení filmových cen se budou podávat i

Od mrakodrapů až po Oscary miluje Amerika hru na nej: největší, nejvyšší, nejúspěšnější, nejbláznivější. Ceny filmové...

Najdete na iDNES.cz