Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oscarový režisér Forman si v chystané pohádce střihne spícího čerta

  0:01aktualizováno  0:01
"Dobrý den, ahoj," zdraví Miloš Forman, když vystupuje z džípu s doutníkem v ruce. Je po šesté večer, na natáčení pohádky Peklo s princeznou konečně dorazila hlavní hvězda, které se v čertovských botách nechodí nejlépe. V pohádce totiž oscarový režisér Forman hraje čerta Erlebuba, který hlídá pekelnou bránu.

Režisér Miloš Forman v nové pohádce hraje čerta-hlídače. | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Dolský mlýn u Jetřichovic, kde se natáčela i slavná Pyšná princezna, se v těchto dnech proměnil v mlýn čertovský, kde se pohádka po bitvě pravých a falešných čertů rozuzlí. Všude vládne napětí, očekávání a chvat. Vždyť ještě před pár hodinami vůbec nebylo jisté, zda Miloš Forman přijede.

Z natáčení pohádky Peklo s princeznou (režisér Miroslav Šmídmajer s Milošem Formanem)Režisér pohádky Miloslav Šmídmajer ho vysvobozuje z davu a vede ho ke mlýnu. "Haló, kolegové," vítá se Forman s herci Borisem Hybnerem a Romanem Vojtkem, kteří s ním budou hrát v jeho scéně.
 
Jak to, že ho získal?
Každému vrtá hlavou, jak se Šmídmajerovi podařilo Formana přemluvit, aby si po letech zahrál v českém filmu. "Pan Forman je hodný, a když to jde, tak občas vyhoví," říká Šmídmajer.

"Točil jsem s panem Formanem dokument s názvem Miloš Forman: Co tě nezabije... Že bych ho mohl mít ve svém filmu, to by mě v životě nenapadlo. Když jsem obdivoval jeho snímky, vůbec jsem netušil, že se s ním někdy potkám, že s ním budu točit dokument a že u něj budu sedět doma v obýváku," vypráví Šmídmajer.

"A že by hrál v mém prvním celovečerním filmu, to by byla obrovská odměna. Když se to povedlo, dostal úlohu spícího čerta, který je nerad buzen. To je pro něj ideální, protože pan Forman rád spí přes den. On má se spánkem potíže. V noci nespí a přes den pak strašně dlouho, takže to je taková role na míru."

Z natáčení pohádky Peklo s princeznou - Miloš Forman v roli pekelníka

Spící hlídač
Ve mlýně Šmídmajer vysvětluje, co ve scéně je, a přeříkává text. Těch pár vět slyší Miloš Forman poprvé, protože ještě před chvílí se narychlo upravoval. I Roman Vojtek a ostatní dostali text do ruky před pár minutami.

"Text se musel předělávat. Pan Forman měl původně hrát podobného čerta, jenže v termínu natáčení podepisoval v Londýně smlouvu na svůj nový film. Takže jsme hledali jiný termín, který by vyhovoval, a vyšlo to teď," vysvětluje Šmídmajer. "Také se musel narychlo přizpůsobit jedné změně. Původně měl mít dialog s Luciferem, kterého hraje Martin Stránský. Ale ten dnes musel odjet. Tak jsme to přizpůsobili pro Romana Vojtka alias čerta Smoldu."

 

. Forman: Nevím, kdo bude hrát Hitlera

Exprezident Václav Havel (vlevo) a oscarový režisér Miloš FormanRežisér Miloš Forman připravuje film o mnichovské dohodě ze září roku 1938, která Československo připravila o pohraniční oblasti. Inspirací je kniha Mnichovský přízrak z pera francouzského spisovatele a novináře Georgese-Marka Benamoua, který počátkem tohoto týdne pobýval v Praze. V diskusi s historiky, kteří měli k Benamouově knize drobné připomínky, se Forman Benamoua zastal. Řekl, že je to krásná kniha a především román, nikoli historická dizertace. Podle Formana se historie stala pro Benamoua odrazovým můstkem. O přípravách snímku se však Forman zdráhá detailněji mluvit, jak je zjevné i z následujících odpovědí.

Právě chystáte nový film o Mnichovu, proč jste si vybral právě toto téma?
Protože je to zajímavá doba a svět se na ni snaží spíše zapomenout, a to by neměl. Speciálně v dnešní době.

Mnichov my známe hlavně jako o nás bez nás. Jaký bude váš film?
Dokud není hotový, tak o něm nemluvím.

Proč jste pozval ke spolupráci Václava Havla?
Protože je to výborný spisovatel. Navíc je to kamarád a o těchto státnických záležitostech hodně ví.

Obtížné bude obsazení postav Hitlera nebo Mussoliniho. Máte už nějakou představu?
Ještě ne. A dokud není hotový scénář, tak o tom ani nepřemýšlím.

Georges-Marc BenamouGeorges-Marc Benamou pro MF DNES:
Formanovi totálně důvěřuji, říká autor Mnichovského přízraku

Recenze knihy Mnichovský přízrak:
Benamou líčí funus francouzského vlivu nad světem s parádou

A pak říká Formanovi, čertovi-hlídači: "Vy jste taková poslední instance mezi peklem a zemí. Sto let bylo všechno v pořádku a pekelníci na zem nechodili. To však skončilo, protože se objevili falešní čerti, Lucifer se naštval a chystá se trestná výprava. A ti tři čerti, co k vám přijdou, to je předvoj."

Z natáčení pohádky Peklo s princeznou (v popředí Roman Vojtek)Hned na místě si všichni přeříkají dialog:
"Co to má znamenat? Ty máš hlídat pekelnou bránu," říká Roman Vojtek Formanovi, kterého právě nachytal, jak u pekelné brány spí.

"No, asi jsem na chviličku usnul. A kdo vůbec jsi, že si na mě tak dovoluješ?" odpovídá Forman.

"No přece Lucifer," tvrdí opatrně Vojtek, který si právě vymýšlí, aby dodal své osobě na významu.

"A jak dlouho, Lucifer byl starší," nedá se Forman.

"Já? Skoro sto let," tvrdí Vojtek.

"Tak to jsem musel usnout na trošku dýl," podivuje se Forman.

"Budeš pořádně hlídat, nebo tě proměníme v člověka. Neopovažuj se usnout!" vyhrožuje Boris Hybner a mizí.

"Nesmím usnout, nesmím usnout..." brumlá si Forman – a za chvíli zase spí.

Z natáčení pohádky Peklo s princeznou (zleva Boris Hybner, Martin Stránský, Václav Vydra)Z natáčení pohádky Peklo s princeznou - Miloš Forman v roli pekelníkaZ natáčení pohádky Peklo s princeznou (zleva Roman Vojtek, Boris Hybner, Martin Stránský, Václav Vydra)Z natáčení pohádky Peklo s princeznou - Miloš Forman v roli pekelníkaZ natáčení pohádky Peklo s princeznou

Tak točí profesionál
Zkouška skončila a štáb míří na místo natáčení. Ve skalní dutině se rozsvěcují louče, koš s poleny a zapaluje se hořlavý gel. Vzápětí okolo Formana začínají po skále poskakovat barevné plamínky...

Za tři záběry je všechno hotovo. Miloš Forman hned míří k autu. "Ochutnejte, to jsou bramborové placky, ty já miluju," nabízí Šmídmajer právě přinesený pekáček. "No, dobrý," odvětí Forman. Moc času ale nemá, přesto neodmítne zapózovat s kolegy fotografům a rozdat pár podpisů. Tak zkrátka točí profesionál.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Najdete na iDNES.cz