Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oscarové šílenství je v plném proudu

  11:29aktualizováno  11:29
Možná je to jen fraška určená k tomu, aby posílila vliv amerického filmu, jak říká režisér Saura. Pravda, každý rok je to stejné, přesto pořád účinné.

Sotva se počne losangeleská síň Shrine Auditorium zdobit "velkými Oscary" a první fanoušci rozloží spací pytle co nejblíže červenému koberci, po němž v neděli budou kráčet jejich idoly, Amerika i svět žijí v očekávání té velké hollywoodské show. Také letos už je předoscarové šílení v plném proudu.

Jen hrstka důchodců si vzpomene na klidné předválečné časy, kdy se Oscary udílely bez nominovaných hvězd - ty tiše doma u telefonu čekaly, jestli jim zavolají, že vyhrály, tudíž ať přijedou na večírek. Od dob, kdy Oscarům vládne televize, musí být vidět vše - kromě tenisek, které si na rozbolavělé nohy obouvají jinak slavnostně načesané a třpytivě oděné reportérky.

Právě móda také tvoří tu podstatnou kapitolu, jež slavnosti předchází. Letos už módní návrháři předem označili svou kandidátku na nejskvělejší róbu - Julii Robertsovou. "Každý ji chce oblékat," tvrdí o herečce módní komentátor oscarových stránek na internetu Tom Julian. "Tím spíš, že nezachovává věrnost jediné značce. Prošla přes Calvina Kleina až k Armanimu."

Šaty, v nichž hvězdy na slavnost přijdou, i zapůjčené šperky, kterými se ozdobí - to vše se už dlouho přetřásá; vzpomíná se na úlety minulých ročníků a hádá, čím kdo překvapí nyní. Podle návrhářky Pamely Dennisové by prý všichni letos nominovaní, i Robertsová, radši přišli v džínách. Jiní se těší na francouzský šarm Juliette Binocheové, další na asijský styl, který letos reprezentuje snímek Tygr a drak.

Nominovaní ovšem nejsou zdaleka jedinými z přítomných, kdo se chce kamerám vroubícím rudý koberec předvést v úžasných šatech. "Skutečná show se odehrává právě na tomhle koberci," říká Joan Riversová, která odtud spolu s dcerou každoročně komentuje dění pro zábavný televizní kanál. Na promenádním koberci prý vůbec není důležité, kdo vyhraje Oscara - tady rozhoduje, jak se kdo nosí, chová a vypadá. A platí tu zvláštní pravidla. Například: hvězdy nesmějí brát příliš vážně, co o nich reportéři právě říkají, jinak se ztrapní. Nebo: kdo s nimi přestane vlídně rozmlouvat, riskuje, že ho hned na oplátku zesměšní. "Děláme svou práci s humorem," říkají komentátorky. A mají jiný názor než návrhářky: při vší úctě k Julii Robertsové prý červený koberec "neumí" nikdo líp než Sharon Stoneová.

A pak jsou tu ještě odborníci na účesy a líčení. "Tihle lidé v zákulisí jsou gladiátory v aréně módy, každý rok přicházejí, aby zachránili ten velký den," říká o vizážistech Steven Cojocaru z People magazine's West Coast.

Herečka a režisér mají různé šance

Mezi oscarovými kandidáty, o jejichž šancích se v amerických médiích samozřejmě horečně spekuluje, se snad nejčastěji objevují dvě jména: Julia Robertsová a Steven Soderbergh. Herečka a režisér spojení snímkem Erin Brockovich jako by soutěžili společně, ale současně každý zvlášť, protože sázky na jejich výhru se liší.

Robertsovou předem označují za královnu letošních Oscarů, miláčka Hollywoodu a sběratelku zlata téhle sezony: za titulní postavu Erin Brockovich má už pohromadě řádku trofejí včetně výroční ceny sdružení amerických herců. Před lety byla na Oscara nominována za Ocelové magnólie a veleúspěšnou romanci Pretty Woman.

Ve svých třiatřiceti dostává Robertsová honoráře ve výši dvaceti milionů dolarů, které se producentům díky hereččině oblibě bohatě vracejí. Pevně stojí na hvězdném žebříčku, přesto říká, že ceny potřebuje. "Stvrzují mou víru ve vlastní talent, protože sama si nejsem vždycky úplně jistá," přiznala jasná oscarová favoritka.

"Její" režisér Steven Soderbergh prožívá odlišnou situaci. Zdánlivě by měl mít dvojnásobně větší šance než Robertsová, protože je nominován za režii dvou filmů - kromě Erin Brockovich ještě za drogové drama Traffic. Rezervují pro něho tedy i dvě židle v sále, kde se Oscary vyhlašují - současně se však objevují hlasy, že "sedět na dvou židlích" se nemusí vyplatit. Při vyhlašování profesních cen za nejlepší režii totiž Soderbergha předstihl Ang Lee s jediným želízkem v ohni, filmem Tygr a drak.

"Nedávám přednost žádnému z obou mých snímků," říká sám Soderbergh. "Za důležitější než ceny považuji svou osobní vyrovnanost." Tisk ostatně soudí, že svým způsobem už Soderbergh vyhrál - sehnat totiž na oscarové slavnosti "židli navíc" je jinak nemyslitelné.

Marge DeNovinová z Anaheimu už kempuje před síní Shrine Auditorium v Los Angeles, kde budou v noci na pondělí našeho času uděleny Oscary.

Socha Oscara je instalována před Shrine Auditorium

Transport velké zlaté sochy Oscara, která bude vztyčena u vchodu do Shrine Auditoria.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Oscarům vládlo ticho, filmem roku je němý Umělec. Cenu má i Streepová

Vítězové kategorií herec a herečka v hlavní roli se baví: Jean Dujardin na

Po napínavém vyhlašování se filmem roku stal černobílý snímek Umělec. Oscara získal i jeho režisér Michel Hazanavicius...

Nejdelší, největší, nejmladší aneb svět oscarových rekordů

Na oscarových stolech 84. slavnostního udílení filmových cen se budou podávat i

Od mrakodrapů až po Oscary miluje Amerika hru na nej: největší, nejvyšší, nejúspěšnější, nejbláznivější. Ceny filmové...

Po starých Oscarech se zaprášilo, prodaly se za 55,5 milionu korun

Patnáct Oscarů ze 30. a 40. let se vydražilo za 55,5 milionu korun.

Jen dva dny po oscarovém galavečeru, kterému s pěti soškami kraloval němý film Umělec, se do dražby dostaly ceny z 30....

Najdete na iDNES.cz