Oscar hollywoodského režiséra Orsona Wellese, kterého dostal v roce 1942 za

Oscar hollywoodského režiséra Orsona Wellese, kterého dostal v roce 1942 za film Občan Kane. | foto: Nate D. Sanders

Wellesův Oscar za Občana Kanea se vrací do aukce. Poněkolikáté

  • 1
Film Občan Kane je v přehledových učebnicích kinematografie označovaný za jeden z nejlepších vůbec. Jen ten Oscar, kterého za něj dostal režisér, spoluautor scénáře a herec Orson Welles, už takovou kliku nemá. Potácí se z aukce do aukce přichází přitom k mnoha oděrkám. Nově je v nabídce na internetu.

Welles získal Oscara spolu s Hermanem Mankiewiczem v roce 1942 a to v kategorii za nejlepší původní scénář. Jenže na slavnostní udílení se neodstavil i přesto, že byl nominovaný v devíti kategoriích. Mezi herci prohrál mimo jiné s Garym Cooperem a John Ford ho připravil o trofej za režii.

Orson Welles

Režisér, herec a scénárista Welles (1915-1985) získal během své filmařské kariéry od Akademie filmového umění a věd jen tohoto jediného Oscara a jedno čestné ocenění. Občana Kanea natočil v pouhých 25 letech a ztvárnil navíc hlavní roli mediálního magnáta. Předobrazem mu byl americký nakladatel William Randolph Hearst.

Nicméně osud této sošky by vydal na vlastní hollywoodský biják. Welles ji údajně ztratil, patrně v letech, kdy přebýval u svých hollywoodských známých. Po jeho smrti v roce 1985 se dostala do rukou jeho nejmladší dcery Beatrice. Ta ji chtěla zařadit do sbírek vytvořených na počest otcova díla. Poprvé ji ale do aukce nabídla již o devět let později.

Ta další, z roku 2003, vyvrcholila soudním sporem. Akademie před tribunálem mávala svými pravidly o nepovoleném prodeji sošek a znaleckým posudkem, v němž se cena Oscara pohybovala na hranici milionu dolarů. "Soudce ale upozornil na fakt, že Welles žádnou dohodu s Akademií nepodepsal," dodal za společnost Nate D. Sanders Auctions, mluvčí Sam Heller. Upozornil tím na pravidlo, v němž stojí, že členové Akademie (tedy i ocenění) nemohou svévolně prodávat nabyté trofeje.

Pozlacení hoši by totiž měli zůstat v majetku Akademie. V případě, že o ně někdo projeví zájem, zasedne komise a rozhodne, zda dá zájemci šanci. Tímto způsobem přišel hvězdný režisér Steven Spielberg ke dvěma trofejím Clarka Gablea a Bette Davisové. Sošky podobné tě Wellesově by pak vykopala za cenu 10 dolarů.

Prodej z roku 2007 pak nese už jen smutnou nálepku "fiasko". Jak před čtyřmi lety lety psal list Guardian, očekávalo se, že za Wellesovu ceněnou sošku zaplatí zájemce až půl milionu liber, respektive 1,2 milionu dolarů, ale nestalo se. Oscar charitě peníze nepřinesl a z aukce byl stažen.

Záběr z filmu Občan Kane (1941)

Heller nicméně nezná prodejcovu totožnost. Jedna verze tvrdí, že je majitelkou dcera Beatrice. Další říkají, že se Oscar jednoduše ztratil. "Byl nalezen po letech u filmaře, kterému ji měl dát sám Welles," naznačuje Heller pro CNN a odkazuje na režisérova kolegu a přítele Garyho Gravera.

Právě kvůli těmto kotrmelcům má Oscar několik šrámů. Jeho povrch je na několika místech lehce hrbolatý, ale jinak je "ve velmi dobrém stavu". V úterý ráno se nejvyšší nabízená částka vyšplhala na 72 890 dolarů (přes 1,4 milionu korun). Aukce trvá do 20. prosince.