Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Věděli jste, že se Oscar za války vyráběl ze sádry?

  12:01aktualizováno  12:01
Už třicet let z Chicaga míří do Hollywoodu mimořádně vzácný balík. Čítá desítky položek a přestože by se dala spočítat jeho výrobní cena, hodnota, kterou má pro příjemce, zůstává nevyčíslitelná. Kdyby se k němu vyplňoval podací lístek, v kolonce druh zásilky by mohlo být jen jediné slovo: Oscar.

Sošky, které bude americká Akademie filmových věd rozdávat 26. února na slavnostním večeru v Los Angeles, vyrábí chicagská firma R.S. Owens.

Společnost o 150 zaměstnancích získala kontrakt na výrobu Oscarů v roce 1982 a vytvořit jednu sošku jí trvá asi deset dní. "Teď jsme u čísla 3 621," řekl agentuře AFP k počtu doposud vyrobených sošek ředitel společnosti Scott Siegel. "Bude to první číslo nové várky Oscarů, kterou vyrobíme. To znamená, že dosud jich bylo vyrobeno 3 620. Některé z nich má filmová akademie, ale většina byla rozdána," dodal.

Oscar jako symbol

Soška rytíře je vysoká 34 centimetrů a váží 3,85 kilogramu. Vyrábí se ze slitiny označované jako britannium, kterou tvoří z třiadevadesáti procent cín, z pěti antimon a ze dvou procent měď. Slitina je známá svou hladkou strukturou a stříbřitým vzhledem.

Britannium se ale pro Oscary nepoužívalo vždy. Za druhé světové války byl kovů i dalších materiálů nedostatek a filmová akademie si nemohla dovolit vyrábět z nich své trofeje. Sošky se proto tehdy vyráběly ze sádry a teprve po válce je akademie vyměnila za klasické kovové trofeje.

Když je soška z britannia vylitá, přichází na řadu úpravy drobných vad, především zbroušení vystupujících míst. "Další krok je leštění, po kterém se soška skutečně blyští a které odstraní všechny zbývající nedokonalosti," uvedl Jorge Marroquin, který výrobu Oscarů řídí.

Po vyleštění přidají sošce pracovníci firmy R.S. Owens drahé kovy. Pomocí galvanizace se na ně postupně nanášejí vrstvy mědi, niklu, stříbra a nakonec 24karátového zlata.

Oscar se může jmenovat po jednom strýčkovi

Podstavec sošky se vyrábí samostatně a je potažený černým niklem. Poté ho pracovníci chicagské firmy spojí se soškou a výslednou trofej pečlivě prozkoumají členové filmové akademie. Schválené sošky Oscarů se pak zabalí a letecky dopraví z Chicaga do Los Angeles. Poslední úpravou na soškách bude vyrytí jména jejího držitele - ovšem to bude známo až po otevření obálek.

Oscar trpělivě čeká na vyhlášení nominací za rok 2011.

Oscar trpělivě čeká na vyhlášení nominací za rok 2011.

Do poslední chvíle proto není jasné, kolik sošek bude třeba vyrobit. Je sice zřejmé, že se ceny udílejí v 25 kategoriích, v níž ale mohou vyhrát početnější skupiny tvůrců stejně jako jednotlivci.

Mimochodem - jméno Oscar se dosud nepodařilo objasnit. V jedné z mnoha historek se říká, že za jméno "může" knihovnice filmové Akademie Margaret Herricková, která vykřikla, že jí soška připomíná jejího strýce Oscara, nicméně toto instituce nikdy nepotvrdila. Přezdívce se bránila až do roku 1939, ale používala se již o pět let dříve. S Oscarem totiž jako první v textu pracoval hollywoodský sloupkař Sidney Skolsky, který jej použil ve článku o prvním vítězství Katharine Hepburnové v kategorii nejlepších hereček.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Umělec mohl přijít o Oscara. Utahoval si z teroristických útoků na věže

Jean Dujardin na vizuálech k filmu Nevěrníci

Bývá železným pravidlem, že s dobrými zprávami přicházejí i ty špatné. A přesně to se dá říct o úspěchu herce Jeana...

Borata nechtějí na Oscarech. Bojí se, že bude všechny utlačovat

Sasha Baron Cohen

Anglický postrach Sacha Baron Cohen, který se proslavil jako Borat, nesmí na oscarový večer. Stopku dostal od Akademie...

Nejdelší, největší, nejmladší aneb svět oscarových rekordů

Na oscarových stolech 84. slavnostního udílení filmových cen se budou podávat i

Od mrakodrapů až po Oscary miluje Amerika hru na nej: největší, nejvyšší, nejúspěšnější, nejbláznivější. Ceny filmové...

Najdete na iDNES.cz