Mahershala Ali děkuje za Oscara pro nejlepší mužský herecký výkon roku ve...

Mahershala Ali děkuje za Oscara pro nejlepší mužský herecký výkon roku ve vedlejší roli, získal jej za film Zelená kniha (24. února 2019). | foto: Reuters

GLOSA: Oscary mohly změnit dějiny. Ale v poslední chvíli se zase lekly

  • 120
Americká filmová akademie by si mohla do štítu vetknout alibistické heslo „Je to silnější než my.“ Chyběl poslední krůček, aby po ceně za nejlepší režii, kameru a cizojazyčný snímek brala i Oscara pro nejlepší film mexická Roma: jako vůbec první neanglicky mluvený film v dějinách. Jenže odvaha došla.

Přestože se jen velice vzácně odděluje režie od filmu a přestože do režisérské pětice nominovaných letos akademici pustili hned tři mimoamerické tvůrce, nakonec se rozhodujícího kroku znovu zalekli. Nebo usoudili, že dobré vůle vůči „zbytku světa“ už projevili dost a že je na čase vrátit se domů.

Domů znamená k vítězné Zelené knize, což je velmi příjemná, pozitivní a zábavná road movie, líčící cestu černošského pianisty a jeho bělošského řidiče italského původu po rasistickém americkém Jihu 60. let. Opravdu milý zážitek, jak si lze ověřit v českých kinech od 7. března, ale nejlepší titul roku? 

Filmařsky neobstojí ani vedle uhrančivé Romy, ani vedle svých tematicky příbuzných předchůdců v čele se snímkem Řidič slečny Daisy, který dostal Oscara v roce 1990. Pro připomínku, v něm si starší židovská dáma najme v 50. letech černošského šoféra; v Zelené knize je tomu pouze naopak.

Aktivistický Hollywood se zkrátka politické korektnosti nedokáže vzdát; ani v hlasování, ani v projevech. Také na letošním ceremoniálu vyzval afroamerický tvůrce Spike Lee „k mobilizaci před americkými volbami“, protože „musí vyhrát láska nad nenávistí“. A kvůli tomu nesmí vyhrát i skutečně nejlepší film roku?

Na druhé straně jako by se akademici až úzkostlivě snažili nikoho neurazit. Do nejvyšší kategorie nominovali devět děl - a každé z nich si během večera připsalo alespoň jednu sošku útěchy.

Navíc dbali o to, aby se dostalo i na snímky vyloženě divácké. Za vše mluví čtyři zářezy pro Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho z kapely Queen, a tři pro marvelovský komiks Black Panther.

Jenže profesní Oscary se neudílejí na půdě diplomatické nebo obchodní, nýbrž ryze umělecké; alespoň by to mělo stále ještě platit. Ovšem pokud setrvačnost akademiků neprolomil ani tak silný argument jako Roma, těžko si lze představit snímek, který to snad jednou dokáže.