Bolek Polívka a Alena Mihulová ve filmu Domácí péče

Bolek Polívka a Alena Mihulová ve filmu Domácí péče | foto: A-Company CZ

Oscaroví sokové pro Polívku? Příběh z Osvětimi i vlci z Číny

  • 0
Protivníkům naší Domácí péče v oscarové bitvě zbývají poslední hodiny pro podání přihlášky. Uzávěrka kategorie neanglicky mluvených filmů vyprší 1. října. Kdo je ve hře?

Americká filmová akademie se drží pevného harmonogramu. Návrhy na vědecko-technické Oscary završila již v červenci, před pár dny vypršel termín pro dokumenty a k 1. říjnu se vedle krátkých hraných i animovaných děl uzavře kategorie cizojazyčných filmů. Za Česko zkusí štěstí prvotina Slávka Horáka Domácí péče, manželská tragikomedie tváří v tvář těžké nemoci s Bolkem Polívkou a Alenou Mihulovou v hlavních rolích. Své zástupce však již zveřejnily i desítky jiných národních kinematografií a jsou mezi nimi silní soupeři.

Kdo je ještě ve hře

  • Dobrou noc, mami – rakouský psychothriller
  • Šermíř – finsko-estonské drama
  • Félix a Meira – kanadská zapovězená romance
  • Sivas – turecký příběh chlapce a psa
  • Klub – chilský film o podivném domu
  • The Paradise Suite – nizozemské drama přistěhovalců
  • 100 Yen Love – japonská hrdinka z obchůdku
  • Sopka Ixcanul – obraz dospívání guatemalské dívky

K favoritům patří maďarský Saulův syn, nositel ceny z Cannes, ve kterém režisér László Nemes ukazuje vyhlazovací tábor v Osvětimi očima vězňů zapojených do mašinerie smrti. Snímek již získal světového distributora díky společnosti Sony, která má zahraniční práva i k jinému kandidátovi, francouzsko-čínské baladě Talisman vlků. Natočil ji nositel Oscara Jean-Jacques Annaud, nicméně reprezentuje Čínu; režisérova rodná Francie dala přednost typicky festivalovému snímku Mustang, který se zabývá postavením muslimských dívek.

Podle zahraničních kritiků může do nominací promluvit i brazilské ženské drama Druhá matka, norská akční Vlna, švédský snímek věčného experimentátora Roye Anderssona Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě nebo německý Labyrint lží, jenž se vrací do období druhé světové války. Za Island bojuje příběh dvou bratrů Berani, za Tchaj-wan výpravný historický epos Assassin. A roli černého koně zatím sehrává kolumbijské Objetí hada, dobrodružná cesta Amazonií. Celkem se už přihlásilo na sedmdesát zemí včetně Afghánistánu či Iráku.

Každý stát smí navrhnout jediný film, ovšem díky četným koprodukcím mohou některé kinematografie sbírat ještě dílčí body. Včetně Česka, které se podílelo jednak na slovenské road movie bývalého olympijského boxera nazvané Koza, jednak na rumunském historickém westernu Aferim!, který má z Berlinale trofej za nejlepší režii.

Před koncem roku se v neanglicky mluvené sekci zveřejní užší seznam devíti uchazečů o Oscara, pětice nominovaných zazní 14. ledna 2016 a vyhlášení vítězů hostí Hollywood 28. února 2016.