Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Orzabal chce být začátečníkem

  11:05aktualizováno  11:05
Trochu patetický, trochu dráždivý hlas Rolanda Orzabala byl typickou součástí zvuku legendárního anglického dua Tears For Fears, považovaného kdysi za nejlepší soubor na hranicích mezi novými romantiky a elektronickým popem. Jejich slavné období však skončilo rokem 1990 a všechny následné pokusy vrátit se do hitparád byly neúspěšné.
A zatímco Orzabalovi generační kolegové Tony Hadley, Edwyn Collins, Norman Cook (Fatboy Slim), Feargal Sharkey a další již nějaký čas úspěšný comeback zažívají, Roland Orzabal se o něj snaží právě nyní. Jeho nové album Tomcats Screaming Outside je odvážným pokusem skloubit starý styl kapely Tears For Fears s moderní elektronickou taneční hudbou.

Název alba Venku ječí kocouři je trochu neobvyklý. Jak jste na něj přišel?
Navštívil jsem ženu v nemocnici, bylo to večer a opravdu zvenku, ze zahrady se ozývaly až nepříjemné hlasy řvoucích koček. Žena řekla právě tuhle větu a mně se zalíbila. Připadalo mi to jako dobrý název pro desku.

Minulá deska Raoul And The Kings Of Spain vyšla sice pod názvem Tears For Fears, ale hrál jste na ní sám, bez svého dlouholetého partnera Curta Smithe. Nové album už vydáváte pouze pod svým jménem. Znamená to, že jste se definitivně rozloučil se svou minulostí?
Ano, Tears For Fears jsou pro mne historií. Je to dvacet let, co jsme v Bathu začínali, a populární hudba se od té doby hodně změnila. Tears For Fears jsou spojeni s jednou její periodou, ale já už jsem hudebně někde jinde.

Tvrdí se o vás, že jste se dal na taneční hudbu. Myslíte, že umělec může ve čtyřiceti ještě vytvářet drum & bass, trip-hop nebo jinou hudbu, která je spojena s mladým, možná o dvě hudební generace mladším publikem?
Proč ne. Koneckonců, Fatboy Slim taky není nejmladší.

Hudební kariéra po čtyřicítce, v době, kdy se průměrný věk pop-hvězd stále snižuje, je velmi náročná. Když teď navíc vydáváte sólovou desku, vypadá to, jako když tím chcete dát najevo, že znovu začínáte.
Ano, moc by se mi líbilo být začínajícím umělcem a užívat si znovu svobody, sám se rozhodnout, kterým směrem se vydat. Když vytvoříte takovou instituci jako Tears For Fears, dostanete se po několika letech do situace, kdy od vás všichni chtějí, abyste neustále tvořil v jejich duchu. Jste v ulitě, která se nedá rozbít jinak než rozpadem souboru. Myslím, že to představuje největší krizový moment v životě každého pop-umělce.

Ne každému se však takovou změnu povede přežít!
Ono to má totiž ještě další aspekt. Nejenže chcete dělat něco jiného, ale navíc zjistíte, že v tom, co v té ulitě děláte, už nemůžete výš. Každým dalším úspěšným albem si zvyšujete laťku. A v určitém momentě už víte, že ji příště nemůžete přeskočit.

To byla příčina, proč poslední album Tears For Fears bylo poměrně neúspěšné?
Nevím. Já osobně jsem z něj byl šťastný. Ale nemělo rozhlasový hit.

Podle vás nemůže být deska úspěšná, když se z ní nehrají písně v rádiu?
V té oblasti, kterou pokrývali Tears for Fears, určitě nemůže. Ale v tom, co jsem nyní začal dělat já sám, jistá šance je. Taneční hudba se už totiž nešíří jen běžnými kanály.
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

Najdete na iDNES.cz