Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Orzabal chce být začátečníkem

  11:05aktualizováno  11:05
Trochu patetický, trochu dráždivý hlas Rolanda Orzabala byl typickou součástí zvuku legendárního anglického dua Tears For Fears, považovaného kdysi za nejlepší soubor na hranicích mezi novými romantiky a elektronickým popem. Jejich slavné období však skončilo rokem 1990 a všechny následné pokusy vrátit se do hitparád byly neúspěšné.
A zatímco Orzabalovi generační kolegové Tony Hadley, Edwyn Collins, Norman Cook (Fatboy Slim), Feargal Sharkey a další již nějaký čas úspěšný comeback zažívají, Roland Orzabal se o něj snaží právě nyní. Jeho nové album Tomcats Screaming Outside je odvážným pokusem skloubit starý styl kapely Tears For Fears s moderní elektronickou taneční hudbou.

Název alba Venku ječí kocouři je trochu neobvyklý. Jak jste na něj přišel?
Navštívil jsem ženu v nemocnici, bylo to večer a opravdu zvenku, ze zahrady se ozývaly až nepříjemné hlasy řvoucích koček. Žena řekla právě tuhle větu a mně se zalíbila. Připadalo mi to jako dobrý název pro desku.

Minulá deska Raoul And The Kings Of Spain vyšla sice pod názvem Tears For Fears, ale hrál jste na ní sám, bez svého dlouholetého partnera Curta Smithe. Nové album už vydáváte pouze pod svým jménem. Znamená to, že jste se definitivně rozloučil se svou minulostí?
Ano, Tears For Fears jsou pro mne historií. Je to dvacet let, co jsme v Bathu začínali, a populární hudba se od té doby hodně změnila. Tears For Fears jsou spojeni s jednou její periodou, ale já už jsem hudebně někde jinde.

Tvrdí se o vás, že jste se dal na taneční hudbu. Myslíte, že umělec může ve čtyřiceti ještě vytvářet drum & bass, trip-hop nebo jinou hudbu, která je spojena s mladým, možná o dvě hudební generace mladším publikem?
Proč ne. Koneckonců, Fatboy Slim taky není nejmladší.

Hudební kariéra po čtyřicítce, v době, kdy se průměrný věk pop-hvězd stále snižuje, je velmi náročná. Když teď navíc vydáváte sólovou desku, vypadá to, jako když tím chcete dát najevo, že znovu začínáte.
Ano, moc by se mi líbilo být začínajícím umělcem a užívat si znovu svobody, sám se rozhodnout, kterým směrem se vydat. Když vytvoříte takovou instituci jako Tears For Fears, dostanete se po několika letech do situace, kdy od vás všichni chtějí, abyste neustále tvořil v jejich duchu. Jste v ulitě, která se nedá rozbít jinak než rozpadem souboru. Myslím, že to představuje největší krizový moment v životě každého pop-umělce.

Ne každému se však takovou změnu povede přežít!
Ono to má totiž ještě další aspekt. Nejenže chcete dělat něco jiného, ale navíc zjistíte, že v tom, co v té ulitě děláte, už nemůžete výš. Každým dalším úspěšným albem si zvyšujete laťku. A v určitém momentě už víte, že ji příště nemůžete přeskočit.

To byla příčina, proč poslední album Tears For Fears bylo poměrně neúspěšné?
Nevím. Já osobně jsem z něj byl šťastný. Ale nemělo rozhlasový hit.

Podle vás nemůže být deska úspěšná, když se z ní nehrají písně v rádiu?
V té oblasti, kterou pokrývali Tears for Fears, určitě nemůže. Ale v tom, co jsem nyní začal dělat já sám, jistá šance je. Taneční hudba se už totiž nešíří jen běžnými kanály.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Najdete na iDNES.cz