Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Originální chaos a řád Michaela Rittsteina

  11:11aktualizováno  11:11
Retrospektivní výstava ve Veletržním paláci představuje souhrnnou jednoho z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších českých figurativních malířů - Michaela Rittsteina.

Michael Rittstein - Smíšené manželství | foto: Národní galerie

Rittsteinovy obrazy zachycují životní situace, které kolem sebe denně vidíme, aniž jim věnujeme pozornost. Malířův temperamentní rukopis dodává rutině každodenního života rozměr ironie a nadsázky.

Výstava představuje jak ponuřejší práce ze sedmdesátých let, kdy aktéry svých dějů Rittstein zasazoval do prostředí panelákových bytů či je „uvězňoval“ pod pletivo, tak porevoluční tvorbu, ve které se objevují kompozičně jednodušší krajiny.

V obrazech z poslední doby malíř používá akrylové gely, které nanáší na plátno v silných vrstvách a vytváří tak reliéfní malbu. Nepopsatelnou energií vtahují obrazy diváka do surrealistické všednosti, v níž se surfuje na rozbouřených vlnách oceánu.

Protiklady
Rittsteinův malířský projev doprovází od začátku silná tvůrčí originalita a invence, jeho díla sjednocují energii, barvy a prostor.

Základem pro stálost jeho rukopisu je vnitřní napětí mezi spontánním chaosem a promyšleným koncepčním řádem. Kombinace dvou protichůdných přístupů vytváří v obrazech harmonii - na jedné straně spontánnost, na druhé řád.

„Vyhledávám protiklady, které mne inspirují,“ komentuje Rittstein jeden z vystavených obrazů Souboj draka s Mondrianem. Právě Mondrian je totiž příkladem malířova protikladu. Rittstein jako výrazný reprezentant té oblasti figurativní malby, pro kterou se vzhledem k jejím svébytným postupům a námětům začal používat pojem česká groteska, zpodobňuje svět realisticky.

Nizozemský malíř Piet Mondrian jej přeměnil na vertikální a horizontální linie s použitím pouze tří základních barev (v roce 1917 společně s nizozemským architektem Theem van Doesburgem založil umělecké hnutí neoplasticismus).

Klokani s husou popíjejí
Hlavními aktéry malířova světa jsou lidé a zvířata. „Když mám pocit, že jsou na mých plátnech všude lidé, maluju zvířata, která mě obklopují, protože spoustu času trávím na venkově,“ vysvětluje. A jeho svět zvířat a lidí opět konfrontuje protiklady: na jedné straně pudovost zvířecích instinktů, na straně druhé lidský intelekt.

Rittstein však při jemných náznacích obrazového filozofování nešetří vtipem a nechává děj svých obrazů prostoupit absurditou. Společenský řád obrací vzhůru nohama.

Lidé přebírají role zvířat, poskakují jako opice, souloží, hrají si ve vlnách moře a naopak tučňáci, netopýři, žraloci, mravenci získávají lidskou nadřazenost nad sebou samými a drží svět v opratích. A když klokani s koalou a husou popíjejí na večírku drinky či sledují televizi, divák se baví společně s nimi. Po chvíli mu život na vlnách moře připadá úplně přirozený.

O tom, že Michal Rittstein je kresbou a malbou přímo posedlý, svědčí nejen rozsah jeho tvorby. Své zážitky si zaznamenává slovně i kresbami do notýsku, který má vždy při sobě. V monografii, která výstavu Vlhkou stopou doprovází, začal Vlastimil Tětiva charakteristiku Rittsteinovy kresby úryvkem z těchto deníkových záznamů:

„Je to divná parta. Jeden oranžový, druhý hnědý, třetí fialový, čtvrtý modrý a poslední zelený. A hop do vody. Na prdeláka, na bombu, na kufra. Mokrý spěchám domů a kreslím. V čekárně cedulka - Jestli vám ještě nebylo špatně - navštivte naši restauraci na Slamníku - repro hudba - sonet duo. Na místě kreslím. Autobus má zpoždění, lidi vidí červeně - kreslím“...

Možná právě touha přerůstající v nutnost kreslit a malovat, jež je bezesporu umělcovým hnacím motorem, dělá z Michaela Rittsteina jednoho z nejrespektovanějších českých malířů.

MICHAEL RITTSTEIN - Vlhkou stopou
Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, kurátoři Michael Rittstein, Tomáš Vlček. Výstava trvá do 27. dubna.
Hodnocení MF DNES: 90%
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Najdete na iDNES.cz