Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Originální chaos a řád Michaela Rittsteina

  11:11aktualizováno  11:11
Retrospektivní výstava ve Veletržním paláci představuje souhrnnou jednoho z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších českých figurativních malířů - Michaela Rittsteina.

Michael Rittstein - Smíšené manželství | foto: Národní galerie

Rittsteinovy obrazy zachycují životní situace, které kolem sebe denně vidíme, aniž jim věnujeme pozornost. Malířův temperamentní rukopis dodává rutině každodenního života rozměr ironie a nadsázky.

Výstava představuje jak ponuřejší práce ze sedmdesátých let, kdy aktéry svých dějů Rittstein zasazoval do prostředí panelákových bytů či je „uvězňoval“ pod pletivo, tak porevoluční tvorbu, ve které se objevují kompozičně jednodušší krajiny.

V obrazech z poslední doby malíř používá akrylové gely, které nanáší na plátno v silných vrstvách a vytváří tak reliéfní malbu. Nepopsatelnou energií vtahují obrazy diváka do surrealistické všednosti, v níž se surfuje na rozbouřených vlnách oceánu.

Protiklady
Rittsteinův malířský projev doprovází od začátku silná tvůrčí originalita a invence, jeho díla sjednocují energii, barvy a prostor.

Základem pro stálost jeho rukopisu je vnitřní napětí mezi spontánním chaosem a promyšleným koncepčním řádem. Kombinace dvou protichůdných přístupů vytváří v obrazech harmonii - na jedné straně spontánnost, na druhé řád.

„Vyhledávám protiklady, které mne inspirují,“ komentuje Rittstein jeden z vystavených obrazů Souboj draka s Mondrianem. Právě Mondrian je totiž příkladem malířova protikladu. Rittstein jako výrazný reprezentant té oblasti figurativní malby, pro kterou se vzhledem k jejím svébytným postupům a námětům začal používat pojem česká groteska, zpodobňuje svět realisticky.

Nizozemský malíř Piet Mondrian jej přeměnil na vertikální a horizontální linie s použitím pouze tří základních barev (v roce 1917 společně s nizozemským architektem Theem van Doesburgem založil umělecké hnutí neoplasticismus).

Klokani s husou popíjejí
Hlavními aktéry malířova světa jsou lidé a zvířata. „Když mám pocit, že jsou na mých plátnech všude lidé, maluju zvířata, která mě obklopují, protože spoustu času trávím na venkově,“ vysvětluje. A jeho svět zvířat a lidí opět konfrontuje protiklady: na jedné straně pudovost zvířecích instinktů, na straně druhé lidský intelekt.

Rittstein však při jemných náznacích obrazového filozofování nešetří vtipem a nechává děj svých obrazů prostoupit absurditou. Společenský řád obrací vzhůru nohama.

Lidé přebírají role zvířat, poskakují jako opice, souloží, hrají si ve vlnách moře a naopak tučňáci, netopýři, žraloci, mravenci získávají lidskou nadřazenost nad sebou samými a drží svět v opratích. A když klokani s koalou a husou popíjejí na večírku drinky či sledují televizi, divák se baví společně s nimi. Po chvíli mu život na vlnách moře připadá úplně přirozený.

O tom, že Michal Rittstein je kresbou a malbou přímo posedlý, svědčí nejen rozsah jeho tvorby. Své zážitky si zaznamenává slovně i kresbami do notýsku, který má vždy při sobě. V monografii, která výstavu Vlhkou stopou doprovází, začal Vlastimil Tětiva charakteristiku Rittsteinovy kresby úryvkem z těchto deníkových záznamů:

„Je to divná parta. Jeden oranžový, druhý hnědý, třetí fialový, čtvrtý modrý a poslední zelený. A hop do vody. Na prdeláka, na bombu, na kufra. Mokrý spěchám domů a kreslím. V čekárně cedulka - Jestli vám ještě nebylo špatně - navštivte naši restauraci na Slamníku - repro hudba - sonet duo. Na místě kreslím. Autobus má zpoždění, lidi vidí červeně - kreslím“...

Možná právě touha přerůstající v nutnost kreslit a malovat, jež je bezesporu umělcovým hnacím motorem, dělá z Michaela Rittsteina jednoho z nejrespektovanějších českých malířů.

MICHAEL RITTSTEIN - Vlhkou stopou
Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, kurátoři Michael Rittstein, Tomáš Vlček. Výstava trvá do 27. dubna.
Hodnocení MF DNES: 90%
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz