Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravené trigy, střecha i historické kostýmy, tak slavilo Národní divadlo

  13:59aktualizováno  18:30
Pražské Národní divadlo si připomnělo 125 let od svého znovuotevření po ničivém požáru v roce 1883. Celodenní oslavy zahájilo symbolické odhalení modelu trig, čerstvě opraveného sousoší na střeše historické budovy.

Národní divadlo v Praze oslavilo 125 let od znovuotevření dnem otevřených dveří, na němž nechyběly ani historické kostýmy - Praha (18. listopadu 2008) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý a ministr kultury Václav Jehlička si prohlížejí model trigOdhalením modelu trig skončila první fáze rekonstrukce Národního divadla, která stála 23,5 milionu korun. Podle ministra kultury Václava Jehličky byly opravy hrazeny z účelové dotace jeho resortu.

Špatný stav trig zavinila rozpínavost betonové výplně zadních nohou koní. Ta byla do sousoší nalita v roce 1942, aby je zabezpečila při bombardování Prahy. Beton ale absorboval vodu, která v zimě zamrzla a narušila ocelovou konstrukci.

Opravena byla i střecha "zlaté kapličky". Její více než desetitunová litinová korunka je nyní těžší zhruba o 2,5 kilogramu čtyřiadvacetikarátového zlata v hodnotě 2,7 milionu korun, což má podle předpokladů vydržet dalších třicet let.

Prohlídka i Prodaná nevěsta

V rámci oslav 125 let od znovuotevření si mohli návštěvníci projít historickou budovu včetně atraktivních prostor prezidentského salonku. Na slavnostní odhalení také čekala busta Gustava Schmoranze, který stál v čele divadla od roku 1900 plných 22 let.

Nejvíc lákal salón prezidenta

Národní divadlo v Praze oslavilo 125 let od znovuotevření dnem otevřených dveří, na němž nechyběly ani historické kostýmyDo jedné hodiny po poledni zbývá ještě několik minut, ale fronta lidí od vchodu do Národního divadla se táhne až na křižovatku ulic Národní a Masarykovo nábřeží. "Čekáme tu už od dvanácti hodin," povzdychne si Jana Popelářová, která stojí na začátku zástupu.

O dni otevřených dveří, který Národní divadlo uspořádalo v rámci oslav 125. výročí znovuotevření, se dozvěděla z televize. "Ještě jsme si stačili koupit lístky na večerní představení Prodané nevěsty," pochvaluje si Popelářová.

Na další slova už ale není čas. Dveře do divadla se otevírají a dav se sápe dovnitř. Hned u vstupu vítají návštěvníky dva muži oblečení v dobových uniformách hasičů. Jeden z nich drží v ruce čerstvé výtisky novin se zprávami, jaké před 125 lety psal tehdejší tisk.

Národní divadlo v Praze oslavilo 125 let od znovuotevření dnem otevřených dveří, na němž nechyběly ani historické kostýmyU schodiště začíná prohlídka. Vedle bust, které zdobí vstupní halu, postává dvojice oblečená do kostýmů ze hry Naši furianti. "Jsou to studenti uměleckých fakult a někteří naši komparsisté," vysvětluje mluvčí činohry Národního divadla Tomáš Staněk. "Kostýmy jsou z her, které patří k našemu repertoáru," dodává.

Výklad tak návštěvníkům přednáší například Babička, kněžna Zaháňská či Cyrano z Bergeraku. Šipky s nápisem "směr prohlídky" vedou zástup přes hlediště až na balkony. Nejvíc lidí se tísní na tom druhém. "Zde se nacházíme v prezidentském salonku. "Na stěnách můžete vidět obrazy od Vojtěcha Hynaise, které znázorňují Přemyslovce, Lucemburky a Habsburky," popisuje muž v kostýmu císaře a rozmachuje rukou po stěnách místnosti.

"Večer předznamená uvedení inscenace Prodané nevěsty slavnostní akademie, na které zazní Smetanova Slavnostní předehra C dur a také slavnostní sbor Národ sobě; jako před 125 lety v podání zpěváckého spolku Hlahol," uvedl generální ředitel české první scény Ondřej Černý.

"Všichni víme, že Národní divadlo bylo a je symbolem české národní kultury a identity. V následujícím půl roce, kdy budeme předsednickým státem Evropské unie, sehraje významnou evropskou roli. Bude totiž 7. ledna místem slavnostního koncertu, přenášeného do všech zbývajících 26 zemí EU," řekl Jehlička.

DVD mapuje historii

Národní divadlo v rámci oslav 125 let představilo DVD se soupisem kompletního repertoáru divadla v letech 1883 až 2008. DVD je řazeno podle jednotlivých sezon, názvů inscenací a inscenátorů a je konkrétním výsledkem digitalizace archivu. Souhrnem informací od roku 1883 jde prý i v evropském měřítku o unikátní projekt, a to jak svým rozsahem, tak i formou zpracování.

Na jaře začne obnova fasády

Start druhé fáze rekonstrukce, obnovy fasády, je plánován na březen příštího roku. Má trvat tři roky a rozpočet předpokládá náklady 170 milionů korun.

Národní divadlo v Praze oslavilo 125 let od znovuotevření mimo jiné opravou sousoší trig na střešePodle zástupce provozně-technického ředitele Národního divadla Miroslava Růžičky by rekonstrukce fasády neměla ovlivnit divadelní provoz, což je součástí podmínek této zakázky.

"Uvažovaná rekonstrukce technologických tunelů však v roce 2010 nakrátko uzavře Smetanovo nábřeží," řekl Růžička. V této době bude podle Černého odstavena i Nová scéna, jejíž klimatizace bude vzhledem k opravám nefunkční.

Na rekonstrukci "zlaté kapličky" by měla dohlížet komise pro výzdobu Národního divadla, kterou plánuje obnovit ředitel Černý. Patnáctičlenný sbor bude moci konzultovat restaurátorské práce v historické budově i Stavovském divadle. Původní komise se poprvé setkala v roce 1873, aby rozhodla o sochařské výzdobě.

Autoři: , ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz