Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravdu všechno, co chcete vědět o fotbalu

  10:34aktualizováno  10:34
Zlatá kniha fotbalu je poctivé dílo. Dvoukilogramová suma informací o nejpopulárnějším sportu planety poslouží jako dobré kompendium pro začátečníky i pokročilé.

Zlatá kniha fotbalu - Zlatá kniha fotbalu (obálka knihy) | foto: Nakladatelství XYZ

Zlatá kniha fotbalu může sehrát úlohu arbitra ve sporech stolních společností vedoucích často do krve a statků spory o data, sestavy a výsledky fotbalové historie.

A navíc působí v bibliotéce fotbalového fandy důstojným dojmem, jako vzorná "krbovka" svého druhu. Na rozdíl od opravdových krbovek, které začasté plní spíše dekorativní funkci, hrozí Zlaté knize fotbalu, že bude častým užíváním ohmatána.

Česká fotbalová literatura se v posledních letech utěšeně rozrůstá. Díky péči v nejlepším slova smyslu postiženého nakladatele Jiřího Buchala máme k dispozici monografie velkých klubů, historicko – sociologických pojednání o společenských dopadech fotbalu i beletristická zpracování fanouškovské vášně.

Máme k dispozici důkladné sepsání historie českého, resp. československého fotbalu (Jenšík - Macků), monografie jednotlivých českých týmů. Nyní dostává početná obec fotbalu propadlých příznivců i aktuální, bytelné a fakticky hutné vypsání historie fotbalu od zobrazení kopané podobných her ve starověkém Egyptě až k poslednímu světovému šampionátu.

Milan Macho, bývalý šéfredaktor magazínů Stadion a Hattrick (a samozřejmě i redaktor MF Dnes) má v tomto oboru už několik zářezů na pažbě. Zlatá kniha fotbalu navazuje a aktualizuje podobný špalek Fotbal – vášeň 20. století (1996 a 2000).

Tentokrát Macho změnil strukturu knihy. Jestliže Fotbal – vášeň 20. století byl "velkým vyprávěním" s pravidelnými exkursy k významným osobnostem a událostem fotbalových dějin, postupujícím po proudu času, Zlatá kniha fotbalu je traktována jinak.

Po úvodní kapitole, zhuštěném přehledu fotbalového pravěku, vývoje kopané v zrcadle rozličných herních systémů a její expanze do všech koutů světa, se dělí na samostatné oddíly věnované převážně nejdůležitějším fotbalovým soutěžím.

Největší prostor je věnován mistrovství světa, jehož historie je chvályhodně dotažena až do letošního léta. Následují mistrovství Evropy, klubové pohárové soutěže, ty s potěšitelným celosvětovým záběrem.

Uživatel může tak ve společnosti sobě rovných žonglovat znalostmi třeba o vítězích Africké ligy mistrů s exotickými jmény Englebert Lumumbashi či Ashanti Kotoko Kumasi. Z vlastní zkušenosti vím, jak dobře to funguje.

Cenná je i partie věnovaná soutěžím juniorským a ženským. Určitou výjimku z rytmu a struktury Zlaté knihy fotbalu tvoří krátký exkurs do historie českého respektive československého fotbalu a závěrečný pelmel o obětech kopané na hřištích i v hledištích, konfliktech a úplatkářských aférách. 

Lze namítnout, že "to všechno najdu na internetu". Ale požitku z listování dobře poskládaným a navíc čtivým kompendiem se věru nic nevyrovná. Z uživatelského hlediska chybí Zlaté knize fotbalu jediné. Rejstřík. V jeho absenci tkví jediný nedostatek vůči Machově předchozí práci.

Milan Macho - Zlatá kniha fotbalu
Nakladatelství XYZ 2006, 899 Kč
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz