Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plastiku si z Varů brzy odvezu, plánuje Opočenský a shání jeřábníka

  5:13aktualizováno  5:13
Prázdné prostranství zůstane před karlovarskou Vřídelní kolonádou, až si Pavel Opočenský odveze svou plastiku. Z lázeňského města ji chce po deseti letech odstěhovat, neboť ji za půl milionu odmítli koupit karlovarští zastupitelé.

Sochař Pavel Opočenský si po deseti letech odveze svou plastiku Vřídla zpátky do Prahy. Karlovarští zastupitelé ji nechtějí za půl milionu koupit. Zdá se jim drahá. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Proti byli zejména ti opoziční zastupitelé, kterým se cena zdála příliš vysoká. Označili ji za plýtvání veřejnými penězi. Radní zatím neuvažují, že by obelisk nahradila jiná socha.

"Prostranství ji nutně nepotřebuje,“ řekl náměstek primátora Jiří Klsák, který s Pavlem Opočenským jednal o koupi díla. Z původních dvou milionů se mu podařilo usmlouvat ji na 500 tisíc. Jeho snaha však byla marná.

"Je to pro mě zklamání. Věřil jsem, že se město s tímto problémem pozitivně vyrovná a plastika tady zůstane,“ řekl (více o odmítnuté koupi čtěte zde).

Nahradil Gagarina

Pavel Opočenský sochu vytvořil coby součást výstavy věnované památce zesnulého Stanislava Libeňského, autora výzdoby Vřídelní kolonády. V té době si dílo cenil na zhruba dva miliony korun.

"Pana Libeňského jsem vždy obdivoval, měl ho rád. Neviděl jsem ale smysl v tom, abych se výstavy účastnil, když nejsem sklář. Pan galerista mi ale říkal, že je to dobře domluvené, a to tak, abych vytvořil dílo, které by v Karlových Varech zůstalo, protože město potřebuje nějakou plastiku na místo, kde stával Gagarin," řekl Pavel Opočenský.

Tehdejší domluva podle něj zněla jasně - město plastiku jistě koupí.

"Já měl vytvořit dílo přesně na ono místo a potom se to mělo výhledově nějak udělat a odkoupit," popsal sochař.

Po výstavě se však dostal do křížku se zákonem a strávil několik let ve vězení kvůli ohrožování mravní výchovy mládeže.

Náměstka nevyslyšeli

Za tu dobu se prý karlovarskému magistrátu několikrát připomněl, ovšem odpovědi se mu většinou nedostalo. A pokud ano, tak takové, že může být rád, že po něm město nepožaduje peníze za zábor prostranství.

Kvůli nezaplacené soše začal před rokem jednat s autorem Jiří Klsák. Přesvědčit zastupitele, aby ji město za půl milionu koupilo, se mu však nepodařilo.

"Cena je taková, že dílo pana Opočenského téměř degradovala," uvedl náměstek, který špatnou zprávu sochaři sdělil pár dní po zasedání zastupitelů.

Sochař hledá jeřábníka

Pavel Opočenský se teď chystá na odvoz plastiky, o kterém během deseti let zatím pouze uvažoval. Už shání místního šikovného jeřábníka.

"Bylo mi několikrát naznačeno něco ve smyslu odvezte si ji, ale nám se v podstatě líbí. Dokonce si kvůli ní nechali udělat průzkum mezi architekty a umělci, všichni ji odsouhlasili, což mě mile překvapilo. Taková kolegialita, to se nevídá, takže opravdu asi musí být poměrně dost oblíbená," řekl sochař.

Prý doufal, že jednoho dne narazí na městskou vládu, která bude plná Jiřích Klsáků. Jeho přání se však nesplnilo. "Bohužel, ani tentokrát jich tam nebyl dostatek," konstatoval Opočenský.Témata: Socha, Umělec

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz