Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Také opery se odehrávají o Vánocích. A dojde v nich i na zázrak

  14:04aktualizováno  14:04
Najdou se v operním repertoáru díla spjatá s Vánocemi tak jako Čajkovského balet Louskáček, který před svátky nasazuje spousta scén a jehož podtitul Vánoční příběh hovoří za vše?

Děj Massenetovy opery Werther končí o Vánocích. | foto: Profimedia.cz

Najdou se, i když ne tak slavná. Tedy pomineme-li zcela formální záležitost, že Verdiho Aida měla světovou premiéru v Káhiře 24. prosince 1871. Vánoční atmosféra však v některých operách hraje určitou roli.

V úvodu opery Werther od Julesa Masseneta učí otec své děti koledy (i když je červenec) a děj opery končí o Vánocích. Radostné prozpěvování koled zde však z hudebně-dramatického hlediska slouží pouze jako kontrast k tragickému vyústění milostného příběhu Werthera a Charlotty.

Trochu zavádějící může být název opery Nikolaje Rimského-Korsakova Noc před Vánocemi, neboť tak úplně neodpovídá naší představě o těchto svátcích. Ruskému skladateli posloužila jako námět Gogolova povídka z knihy Večery na dědince nedaleko Dikaňky, která zaujala i jiné skladatele, a to včetně Čajkovského. Místo postav křesťanských svátků tu vystupují figurky ze starých slovanských bájí a ožívají lidové pověry. V hudební charakteristice zimní nálady a světa na pomezí reality a fantazie se plně uplatnilo instrumentační mistrovství Rimského-Korsakova.

V českém repertoáru se Vánoc dotýkají Hry o Marii Bohuslava Martinů, inspirované středověkými mirákly. Spíše lidové vánoční hry spojené do pásma než klasickou operu pak připomínají České jesličky Jaroslava Křičky.

Z opery Mister Scrooge
Z opery Mister Scrooge

První televizní opera

Pokud bychom hledali skutečnou "vánoční operu", našli bychom ji mezi díly italsko-amerického skladatele dvacátého století Giana Carla Menottiho, jehož Médium nebo Konzul patří k nejčastěji uváděným operám dvacátého století. Menotti je však také autorem dětské opery Ahmal and the Night Visitors (Ahmal a noční návštěvníci) z roku 1951. Tato jednoaktovka byla komponována na objednávku televizní stanice NBC a stala se první americkou televizní operou, která byla poté řadu let tradičně uváděna o vánočních svátcích. Vypráví o setkání chromého chlapce Ahmala se třemi králi, jimž předá své berle jako dar pro narozeného Ježíše. A stane se zázrak - Ahmal začne chodit. Hudební řeč opery je přirozeně uzpůsobena malému divákovi.

Zcela jiný charakter má Long Christmas Dinner (Dlouhá vánoční večeře), poslední opera dalšího klasika dvacátého století, Němce Paula Hindemitha, autora oper jako Cardillac a Malíř Mathis. Vánoce jsou v tomto případě pouze jakýmsi symbolickým časovým předělem, kolem něhož se odvíjí život několika generací jedné americké rodiny.

Z opery Mister Scrooge

Z opery Mister Scrooge

Operního zpracování se dočkala i literární klasika, Vánoční koleda anglického spisovatele Charlese Dickense. Operu s názvem Mister Scrooge složil slovenský skladatel Ján Cikker na vlastní libreto, jež napsal ve spolupráci s básníkem Jánem Smrekem. Neobvykle vážné až mystické vyznění díla, v němž se autor navíc odklonil od inspirace folklorem, který využíval ve svých dřívějších operách, souvisí s okolnostmi jeho vzniku. Během komponování koncem padesátých let totiž Cikker bojoval s vážnou chorobou. Světová premiéra se uskutečnila roku 1963 v německém Kasselu, teprve poté opera zazněla i v Bratislavě. Na znovuuvedení pak čekala téměř půl století. Loni připravilo Slovenské národní divadlo novou inscenaci ke 100. výročí skladatelova narození.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz